Saray Kemalpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri “Doğamıza Sahip Çıkıyoruz”projesi ile örnek bir projeye imza attı. Laladere, Bahçeköy ve Kastro’daki çevre kirliliğine dikkat çeken gençler, çocuklarının geleceği, sürdürebilir bir yaşam için Saray halkını doğasına sahip çıkmaya davet etti.

LİSELİ GENÇLER ÇEVRE GÖNÜLLÜSÜ OLDU
Kemalpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin oluşturduğu ekip ‘Doğamıza Sahip Çıkıyoruz’ adlı projesiyle çevre gönüllüsü oldu. Özellikle son yıllarda artan plastik kullanımının doğaya verdiği zararı gözler önüne sermek isteyen öğrenciler bu kapsamda hazırlıklarına 2 ay önceden başlayarak, Saray-Güngörmez-Bahçeköy-Kastro bölgelerinde çevre kirliliğinin yoğun olduğu alanlarda arazi çalışmaları yaptı, raporlar tuttu. Plastik atıkların yoğun olduğu alanların fotoğraf ve videolarını kayıt altına aldıktan sonra Coğrafya Öğretmeni Aydın Çelik önderliğinde kapsamlı bir çalışma başlatıldı. Okuldan çevresine duyarlı, sosyal bilince sahip, sürdürülebilir bir yaşamın önemini bilen öğrenciler arasından 25 kişilik bir ekip kuruldu.
DOĞAYI KORUMANIN ÖNEMİ ANLATILDI
Kurulan ekipler iki gruba ayrılarak Alfa ve Delta takımları oluşturuldu ve grup liderleri olarak Gizem Çavuş ve Damla Karagöz görev aldı. Proje kapsamında öğrencilere Aydın Çelik tarafından doğayı korumanın önemine yönelik 6 saatlik sunumlar ve bilgilendirme konuşmaları yapıldı. Öğrenciler kendi yaratıcılıklarını da kullanarak afiş-pankartlar hazırladı. Kaymakamlığın onayına sunulan projenin ilk adımı tamamlanmış oldu.
LALADERE’DEN 38 TORBA ÇÖP ÇIKTI
Danışman Öğretmenler; Züleyha Alıcı, Özlem Abay ve Grup Sorumlusu Abdurrahman Demir eşliğinde özel kıyafetlerini ve eldivenlerini giyen öğrenciler ilk çalışma alanı olarak ‘Laladere ’ piknik alanını seçti. 16.04.2018 tarihinde çalışmalar başlatıldı. Özellikle hafta sonları binlerce doğaseveri ağırlayan alan maalesef insanların bilinçsiz tutumları sebebiyle oldukça kirlenmekle, bu kirlilik bölgede akan derelere ve toprağa yoğun zarar vermektedir. Bunun önüne geçmek isteyen ekipler bir saatlik çalışmanın ardından 38 torba plastik atık, şişe ve zararlıyı doğanın bağrından çıkardı.
“KAYBEDECEK VAKTİMİZ YOK”
İkinci durak olarak Bahçeköy Mahallesinin çıkışında bulunan insanlara temiz içme suyu sağlayan kaynak seçildi. Kıvrılarak akan derenin, kuş seslerinin ve inanılmaz bir floranın içinde bu görüntüye hiç yakışmayan bir kirlilik söz konusuydu. Üstelik tüm bunlar tertemiz bir içme suyu kaynağı sunan pınarın başındaydı. Bu görüntünün insanı kahreden yanını Alfa Takımı Lideri Gizem Çavuş  “Çevreye bu kadar zarar veren bu insanlar çocuklarının geleceğini düşünmüyor. Bu durumun ve sorumsuzluğun önüne hemen geçmeliyiz, kaybedecek vaktimiz artık yok” diyerek tepki gösterdi.
56 DAKİKADA 46 TORBA ÇÖP TOPLANDI
Damla Karagöz ile ekibinden seçmiş olduğu 25 öğrenciyle 56 dakika boyunca o çevreden tam 46 torba çöp çıkardı. Toplanan atıklar üst üste yığılarak Saray Belediyesiyle irtibata geçildi ve atıklar toplandı. Öğrencilerin üçüncü durağı ise Kastro Milli Parkı oldu. Türkiye’nin dört bir yanından her yıl on binlerce doğaseveri ve kampçıyı ağırlayan bölge, Karadeniz’in serin sularında denize girme imkanı sunarken Bahçeköy ve çevresinde yeşilin binbir tonunu barındıran ormanlarıyla da insanın dünyadaki cenneti sunan bir köşe görünümde.
“GENÇLERİMİZİN GELECEĞİ İÇİN HEMEN ŞİMDİ DOĞANA SAHİP ÇIK”
Karşılaşılan sorunların temelinde hep aynı bilinçsizlik ve sorumsuzluk olduğunu dile getiren Coğrafya Öğretmeni Aydın Çelik İnsan hiçbir dönemde yaşadığı çevreye bu kadar zarar vermedi. Bu durum yaşamsal alanların giderek yok olmasına yol açarken, diğer yandan da geleceğe yönelik ümitleri giderek tüketiyor. Artan nüfus karşısında sürekli baskı altında kalan doğayı bir de bilinçsiz uygulamalarla kaderine terk ediyoruz. Ülkemiz bitki ve hayvan toplulukları, sayı-tür ve endemik yaşamın en zengin olduğu birkaç ülkeden biri. Üstelik Avrupa’nın bu alanda lideri. Bu çeşitliliği korumak başta doğa saygısı olmak üzere kişi-toplum düzeyinde üst bilinç gerektiriyor. Bugün yaptığımız çalışmalar geleceğin anne-babalarına öğüt niteliğindedir. Bizlerin başaramadığını inanıyorum ki onlar yapacaklar. Yeni bir yaşam görüşü için, doğa için romantik tavırlar maalesef sonuç vermedi. Artık gerçekler üzerine ve gençlerimizin geleceği için sürdürülebilir bir yaşam için hemen şimdi DOĞANA SAHİP ÇIK “ifadelerini kullandı.
PROJE GELECEK SENELERDE DE DEVAM EDECEK
Öğrenciler hazırlamış oldukları broşür ve bilgi notlarını sosyal sorumluluk kapsamında bölge halkına durumun önemini de anlatarak dağıttılar. Proje ekibi bu çalışmalarına Okul Müdürü Fatih Akarsu’nun da desteğiyle gelecek senelerde de devam edeceğinin sözünü alarak gururlu şekilde projelerini tamamladılar.