Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Saray Belediyesi ve Safaalan Mahallesi Muhtarlığı işbirliğinde bir ilke imza atılarak 20 Haziran Çarşamba günü Safaalan’da Kiraz Festivali düzenledi. Sosyal etkinliklerin yer aldığı festivalde konser veren ünlü şarkıcı Seda Çakmak güzel sesi ve muhteşem performansı ile Safaalan’ı coşturdu.

KATILIM YOĞUN OLDU
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Saray Belediyesi ve Safaalan Mahalle Muhtarlığı işbirliğinde bir ilke imza atılarak 20 Haziran Çarşamba günü Safaalan’da Kiraz Festivali düzenlendi. Yoğun katılımın olduğu Safaalan Kiraz Festivali’ne Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, Saray Belediye Başkan Yardımcısı Arif Naci Öngören, CHP Saray İlçe Başkan V. Akın Aytaç, , MHP Saray İlçe Başkanı Lütfü Mercan ve İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, Ak Parti Saray İlçe Başkanı Hakan Özgül ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Nazmi Duygu, TEKULAŞ Müdürü Ali Osman Yaşar, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Behçet Atlı, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal İşler Daire Başkanı Hacı Aslan, CHP Saray İlçe Kadın Kolları, CHP Tekirdağ İl Kadın Kolları, CHP Saray Gençlik Kolları, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.
“KİRAZIMIZ DÜNYA MARKASI OLACAK”
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan Kiraz Festivali’nde açılış konuşmasını yapan Safaalan Mahalle Muhtarı Mehmet Özmen, Sayın başkanım, sayın protokol, değerli misafirler, kıymetli köylülerim, hanımefendiler, beyefendiler, özellikle sevgili çocuklar birinci kiraz festivalimiz diyorum ama geleneksel olacağına inandığım kiraz festivaline hepiniz hoş geldiniz. Evet, böyle bir anlamlı günde toplanmış bulunuyoruz. Bizim kirazımız patladı gitti. Tekirdağ Kiraz Festivali diyoruz. Biz de Tekirdağ’lıyız her ne kadar uzak da olsa, bizim şöyle bir avantajımız var, Tekirdağ’ın kirazı bitiyor, bizim kirazımız yeni başlıyor. Dünya markası olacak kirazımız ve yıllık yüz ton kiraz ihraç ediyoruz. Bölgemize bir katkı sağlıyoruz. Biz de ne yapabiliriz diye düşündük. Üreticiler böyle bir şey teklif ettiler. Biz de belediye başkanımızdan destek istedik. Böyle güzel bir etkinlik oldu. Katılanlara teşekkür ediyorum. Herkese sevgiler ve saygılar sunuyorum” dedi.
TEŞEKKÜR ETTİ
Safaalan Muhtarı Mehmet Özmen’den sonra konuşan Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban şöyle konuştu:
“Çok değerli mahalle muhtarlarım, büyükşehir daire başkanlarım, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, siyasi partilerin yöneticileri, çok değerli misafirler ve Safaalan Mahallesi’nin çok değerli sakinleri, hepinizi böylesine bir anlamlı bir şenlikte sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum. Esas alkışı, böylesi bir etkinlik fikrini bana taşıyan, “başkanım, bizim kirazımız var. Bu kirazımızı bizim bölgemizin turizmine katkı olması ve tanıtılması için böyle bir şenlik düzenleyelim” diye gelen, bölgemizde de kişiliğiyle, aile yaşamıyla örnek, saygınlığı olan çok değerli Safaalan muhtarımız hak etmektedir. Ben de, belediye başkanınız olarak, kendisini mahallenize muhtar seçtiğiniz için çok teşekkür ediyorum size. Yılda yüz ton kiraz ülke ekonomisine, Safaalan ekonomisine, bölge ekonomisine ve tanıtımına büyük bir katkı sağlıyor, ben bu aileye de yürekten bir teşekkür diliyorum ve alkış istiyorum sizlerden.
“KİRAZ ŞENLİĞİ GELENEKSEL HALE GELECEK”
Tabii ki seçim dönemine geldiği için bu etkinlik ancak muhtarın ve üreticilerin girişimiyle oldu, bize de muhtarımız bir öncülük yaptı, bize, “Başkan, ne destek sunarsın?” dedi, sahne desteği sunarım dedim, sanatçı desteği sunarım dedim, ne istiyorsan sevgili muhtarım, bu desteği size sunarım dedim. Ve çorbada bizim de tuzumuz oldu. Bu etkinliği belediye başkanınız olarak söylüyorum, bizim bölgemiz insanları oynamasını da biliyor, eğlenmesini de biliyor, oturmasını kalkmasını da biliyor, bu etkinlikleri hak ediyor. Ben şuna inanıyorum; gelecekte bu kiraz şenliği geleneksel hale gelecek, gelecek yıllarda ikincisi, üçüncüsü, dördüncüsü devam edecek, katılımcıların tümüne teşekkür ediyorum, muhtarımı bir kere daha kutluyorum.”
BÜYÜK ALKIŞ ALDI
Konuşmaların ardından Saray Belediyesi Yetişkinler Halk Oyunları ekibi Van yöresine ait performanslarını sergiledi. Saray Belediyesi Halk Oyunları ekibi muhteşem performansıyla izleyenlerden büyük alkış aldı. Halk oyunlarının ardından Safaalanlı gençler hazırladıkları skeci sundular. Gençler performansları ile izleyenlere eğlenceli anlar yaşattı.
SAFAALAN’DA SEDA ÇAKMAK RÜZGARI ESTİ
Festival kapsamında konser veren ünlü şarkıcı Seda Çakmak güzel sesi ve muhteşem performansı ile Safaalanlıları coşturdu. Seda Çakmak’ın birbirinden güzel şarkıları ile yerinde duramayan Safaalanlı gençlere Safaalan Muhtarı Mehmet Özmen ve eşi de eşlik etti.
BAŞKAN ÇOBAN PLAKET TAKDİM ETTİ
Konser sonunda Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, Safaalan Muhtarı Mehmet Özmen ile birlikte ünlü şarkıcı Seda Çakmak’a muhteşem performansı için teşekkür ederek çiçek,  plaket ve kiraz takdim etti.