CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun valilere ‘CHP il başkanlarını bundan sonra şehit cenazelerinde protokole almayın talimatı verdim’ sözlerine sert tepki gösterdi. Yüceer, “Şehitler üzerinden siyaset yapmak vicdansızlığın vardığı en dip noktadır” dedi.

YÜCEER’DEN SOYLU’YA SERT TEPKİ
CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ‘CHP İl başkanlarını bundan sonra şehit cenazelerinde protokole almayın talimatı verdim’ sözlerine yaptığı basın açıklaması ile tepki gösterdi. Yüceer, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Görevi toplumda huzuru ve asayişi sağlamak olan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bölücü, ayrıştırıcı söylemleriyle bizzat iç savaş çığırtkanlığı yapmaktadır. Toplumsal barışı, huzuru ve bir arada yaşama kültürünü derinden yaralayan, ülkeyi kargaşa ortamına sürüklemek isteyen bu provokatif açıklamalar asla kabul edilebilir değildir. Ülkemizin birleştirici unsuru olan şehitlerimiz bu ülkede yaşayan herkesin, 81 milyonun şehididir. Şehit cenazeleri üzerinden siyasi rant hesapları yapmak ise vicdansızlığın vardığı en dip noktadır.
“İÇİŞLERİ BAKANI DERHAL İSTİFA ETMELİ YA DA GÖREVDEN ALINMALIDIR”
Dün söylediklerini bugün inkar eden, kendi basiretsizliğini örtmek için partimize saldıran Bakanın işi en kutsal değerimiz olan şehitlerimiz üzerinden toplumu ayrıştırmak değil, şehit cenazelerinin gelmesini önlemektir. Biz parti olarak her şeyden önce şehit cenazesine katılmaktan öte bir daha şehit cenazesinin gelmemesini isteriz. Ancak, yaşanacak acı olaylarda bundan önce olduğu gibi bundan sonra da şehit ailelerinin yanında olmaya devam edeceğiz. Bizi şehit ailelerinden koparmaya, şehitlerimizi uğurlamaya engel olmaya kimsenin gücü yetmeyecektir. Nefret söylemleriyle, kaos çağrısı yapan bu zihniyette bir insan bu ülkenin İçişleri Bakanı olamaz ve olmamalıdır. Bu ülkenin bir numaralı iç güvenlik sorunu haline gelen İçişleri Bakanı derhal istifa etmeli ya da görevden alınmalıdır. Aksi takdirde yaşanacak olayların bütün sorumlusu Süleyman Soylu ve koltukta oturmasına izin veren iktidarda olacaktır.”