Saray Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi koridorları “Sokağımızın Kalbi Edebiyatla Atsın” projesi kapsamında renklendi. Okulun bir koridoru “Edebiyat Sokağı” olarak şekillendirildi. Saray’da bir ilk olan sokak, bank, sokak lambası, tabela, edebiyat ağacı, çiçeklik ve saate kadar ince ayrıntıları ile düşünülen projeyle birlikte öğrencilere kitap okumayı sevdirmek ve kitap okumayı özendirecek ortamın oluşturulması hedefleniyor.

EDEBİYAT SOKAĞINA ÖĞRENCİLERDEN YOĞUN İLGİ
Saray Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi koridorları “Sokağımızın Kalbi Edebiyatla Atsın” projesi kapsamında renklendi. Okulun bir koridoru “Edebiyat Sokağı” olarak şekillendirildi. Bu sokak Saray’da bir ilk oldu. Bank, sokak lambası, tabela, edebiyat ağacı, çiçeklik ve saate kadar en ince detaylara kadar düşünülen projeyle birlikte öğrencilere kitabı daha da sevdirmek ve kitap okumayı özendirecek ortamın oluşturulması amaçlanıyor. Yaklaşık iki ay önce çalışmalara başlanan “Edebiyat Sokağı“nın açılışı gerçekleştirildi ve sokak öğrenciler tarafından büyük ilgi gördü.
“AMACIMIZ ÖĞRENCİLERİMİZE EDEBİYAT, ŞİİR VE KİTAP SEVGİSİ KAZANDIRMAK”
Edebiyat sokağını hazırlayan edebiyat öğretmenlerinden Duygu Ok ve Özge Demir “Okul öğretmenleri ve öğrencilerinin de katkısıyla hazırlanan bu sokağı yapma amacımız öğrencilerimize edebiyat, şiir ve kitap sevgisi kazandırmak, okul ortamında farklı bir atmosfer yaratmak, görsel öğelerle sanatsal ilgiyi çekmek, geri dönüşüm malzemeleri aracılığıyla öğrencilere bilinç kazandırmak, çiçeklik ile yeşili sevme ve doğayı koruma bilinci kazandırmak, ilgi çekici okuma köşeleri oluşturarak öğrenciye kitabı sevdirmektir. Duvarlarımıza yapıştırdığımız yazılarda şairlerin hayatları ve eserlerinin örnekleri bulunmakta. Öğrenciler artık sınıflarına girmeden önce duvarlara asılan şairlerin hayatlarını ve eserlerini okuyarak şairlerini tanımaya başlayacak. Sokağın başına koyduğumuz bank ve kütüphaneye yapılan okuma köşesiyle öğrencilerimiz kitap okuma konusunda bilinçlenecek.” diyerek okumanın ve sanatın önemini vurguladı.