5 Ekim’de Bulgaristan’da yapılacak olan erken genel seçimde oy kullanacak olan çifte vatandaşlar Saray’da Mehmet Uygun İlkokulu’nda sandık başına gidecek.

Bulgaristan’da 5 Ekim Pazar günü yapılacak olan parlamento seçimleri nedeni ile soydaşlarımızın yoğun olarak yaşadığı Saray’da da sandık kurulacak. Bulgaristan parlamento seçimlerinde oy kullanmak isteyen soydaşlarımız Saray’da Mehmet Uygun İlkokulu’nda oy kullanabilecekler.

ÇİFTE VATANDAŞLAR OY KULLANACAK
240 üyeli Bulgaristan meclisine milletvekili seçimi yapılacak olması Türkiye’de yaşayan çifte vatandaşlar (Hem Bulgaristan hem de Türk vatandaşlığına sahip ) yakından ilgilendiriyor. Türkiye’de yaşayan yaklaşık 500 bin çifte vatandaş  bu seçimlerde Bulgaristan’a giderek veya Türkiye’de kurulacak seçim sandıklarında oy kullanabilecekler.

06-19 SAATLERİ ARASI OY KULLANILACAK
5 Ekim Pazar günü yapılacak seçimlerde oy verme işlemleri, sabah saat 06.00′da başlayacak ve oy verme işlemleri akşam 19.00′a kadar devam edecek. Saat 19.00′da kuyrukta, oy vermek için bekleyenler var ise en geç saat 20.00′a kadar bu kişiler de oylarını kullanabilecek. Bulgaristan parlamento seçimlerinde oy kullanmak isteyen soydaşlarımız Saray’da Mehmet Uygun İlkokulu’nda oy kullanabilecekler.

OY KULLANABİLMEK İÇİN GEREKLİ BELGELER
Oy kullanabilmek için Bulgaristan kimlik kartı (Liçna Karta) veya Bulgaristan pasaportunu vatandaşlarımızın yanında bulundurmaları gerekiyor. Türkiye’de yaşayan çifte vatandaşlar kendilerine en yakın sandıkta oy kullanabilirler. Bunun için oy kullanacakları sandık kuruluna bir dilekçe vermeleri gerekiyor. Bu matbu dilekçeler Sandık kurullarında hazır bulunmaktadır. Vatandaşlar bunlara kimlik ve adres bilgilerini girdikten sonra imzalayarak sandık kuruluna verecek ve oyunu kullanabilecektir.