Saray’da bulunan Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü Üst Yapı Şantiye Şefliği’nde çalışan ve KHK düzenlemesinde kadro dışı bırakılan işçiler, dün sabah kadro talebiyle sembolik olarak 1 saatlik iş bıraktı. Yol-İş Yönetim Kurulu’nun aldığı karar doğrultusunda dün eylemde olan taşeron işçiler, yaptıkları basın açıklamasıyla bir kez daha Hükümete kadro taleplerini duyurdu. İşçiler, taşeron işçiler arasında ayrım yapılmadan tüm işçilerin kadroya kavuşmasını bekliyor.

Karayolları Genel Müdürlüğü’ne bağlı Saray Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü Üst Yapı Şantiye Şefliği’nde çalışan taşeron işçiler, kadro talepleri karşılanmadığı için iş bıraktı.
BÜTÜN İŞÇİLER KADROYA ALINMALI
Dün sembolik olarak 1 saat iş bırakan taşeron işçiler, ülke genelinde 10 bin, Saray’da da 15 taşeron işçinin kapsam dışında bırakılarak, mağdur edildiğini dile getirdi. Taşeron işçiler ayrım yapılmadan tüm işçilerin kadroya alınması gerektiğini ifade ettikleri basın açıklamasında, şu ifadelere yer verdiler:
“696 sayılı KHK ile kamu kurum ve kuruluşlarında taşeron çalıştığı işçilerin bir bölümünün kadroya alınması memnuniyet yaratmıştır. Ancak söz konusu kararnameyle; Karayollarında asıl işin parçası olan yol bakım ve onarım hizmetleri, karla mücadele hizmetleri gibi süreklilik arz eden işçileri ‘anahtar teslimi’ olarak üstlenen taşeronların yanında çalışan işçilerini tünel işletmeciliğinde tünellerin bakım ve hizmetlerini yapan işçiler ile müşavirlik hizmeti altında tünellerdeki HGS dahil her türlü asıl işi yapan işçilerin kadroya alınmaması, otoyol bakım işletme şefliklerinin elektrik elektronik işlerinde çalışan işçilerin kadroya alınmaması, köprülerin elektrik işlerini yapan işçilerin kadroya alınmaması, kalorifer ihalesinin sözde yapım adı altında yapılarak ihalede çalışan işçilerin kadroya alınmaması, kiralık araçlarda çalışan sürücü operatörü arkadaşların ihale şeklinden dolayı kadroya alınmaması, köylere hizmet götürme birliklerinde çalışan işçilerin kapsam dışı bırakılması, İl Özel İdarelerinde 5 ay 29 gün çalışan işçilerin ise çalışma sürelerinin 4 ay uzatılma hakkından yoksun bırakılması bizlerde hayal kırıklığı yaratmış, çalışanları aileleri ile birlikte üzmüştür.
TALEPLERİNİ DİLE GETİRDİLER
Kadroya geçişte taşeron yanında çalışan işçiler arasında ayrıl yapılması, bizde ve kamuoyunda Cumhurbaşkanın tam olarak bilgilendirilmediği kanaati uyanmıştır. Bizler, Karayolları Genel Müdürlüğü’nde muvazaalı yani kanuna karşı hileli olarak asıl işin parçası olan sözde yapım ihalesi adı altında asfalt şantiyelerinde taşeronda çalışanlar, kalorifer ihalelerinde çalışan arkadaşlarımızın, kiralık araçlarda çalışan sürücü operatörlerinin, şubelerde anahtar teslimi işlerde taşeron yanında çalışan işçi arkadaşlarımızın kurumlarında kadrolarına geçirilmesini, İl Özel İdarelerinde taşeron yanında çalışan işçilerin şirket marifetiyle değil, doğrudan kadroya alınmalarını, Belediye ve İl Özel İdarelerinde kısmi süreli olarak 5 ay 29 gün çalışan işçilerimizin ise çalışma sürelerinin 4 ay uzatılmasını talep ediyoruz.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A SESLENDİLER
Sayın Cumhurbaşkanımızın ve hükümetimizin taşeron yanında çalışan işçiler arasında ayrım yapan ve adil olmayan bu düzenlemeyi değiştireceklerini, yeni bir düzenleme ile tüm taşeron işçileri başlangıçta açıklandığı gibi kapsama alınıp kadrolarına kavuşacaklarını bekliyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın mağdur edilen bu işçileri de aileleriyle birlikte sevindireceklerine inanıyoruz.”