Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, Saray Belediyesi ve Çukuryurt Mahalle Muhtarlığının ortaklaşa düzenlediği Çukuryurt Mahallesi 98.Geleneksel Hıdrellez Şenliği 6 Mayıs Pazar günü yapıldı. Baharın gelişinin müjdecisi, bolluk bereketin simgesi Hıdrellez Şenliği’nde Saraylılar gönüllerince eğlendi. Şenlikte konuşan
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “TEMA Vakfı’nın temsilciliği kurulmuş Saray’da bu çok önemli. Bu doğayı korumak zorundayız. Açık ve net söylüyorum ben Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı olduğum sürece Saray’a, Kapaklı’ya veya Çerkezköy’e benim Tekirdağ sınırlarım içerisine termik santral kurulmaması için elimden gelen bütün çabayı sarf edeceğim. Bu güzellikleri termik santral yaparak, ithal kömür kullanarak bozmaya kimsenin hakkı yok. Çocuklarımız gelecek nesillerimiz burada temiz çevrede sağlıklı yaşayacaklar” dedi.
KATILIM YOĞUN OLDU
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı ve Saray Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği Çukuryurt Mahallesi 98.Geleneksel Hıdrellez Şenliği dün Çukuryurt Mesire alanında saat 12.00-17.00 saatleri arasında yapıldı. Şenliğe Saray Kaymakam V. Mehmet Yüzer, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, CHP Tekirdağ Milletvekili Aday Adayı İlhami Özcan Aygün, CHP Tekirdağ İl Başkan Yardımcısı Abdül Taşyasan, CHP Tekirdağ Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Nazmi Duygu, Tekulaş Müdürü Ali Osman Yaşar, CHP Saray İlçe Sekreteri Erol Gürler, CHP Muratlı İlçe Başkanı Ufuk Gençtürk, Saray Esnaf Odası Başkanı Ali Özen, Saray Kent Konseyi Başkanı Mehmet Bilecen, Saray Belediyespor Bisiklet Kulübü, TEMA Vakfı Saray İlçe Temsilcileri, muhtarlar, siyasi parti temsilcileri, çevre ilçelerden gelen misafirler ve Çukuryurt Mahalle sakinleri katılım gösterdi.
TEŞEKKÜRLERİNİ İLETTİ
Programın açılışında kısa bir konuşma yapan Çukuryurt Mahalle Muhtarı Mümin Değirmenci, “5 yıldır her zaman Çukuryurt’un ve benim yanımda oldukları için Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban’a teşekkür ediyorum. Geleneksel hale gelen hıdrellez şenliğinin bundan sonraki yıllarda da devam etmesini dilerim” dedi.
BAŞKAN ALBAYRAK’A TEŞEKKÜR ETTİ
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’a teşekkür ederek konuşmasına başlayan Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, “Gecesini gündüzünü Tekirdağ’a adayan bir başkana sahip olduğumuz için şanslıyız. Onunla birlikte Saray’da çalışmalarımızı yürütüyoruz. Tekirdağ tarihinde hiç beklenmedik şekilde önemli projelere imza atarak bir yerel yönetim örneğini sergileyen Kadir Başkan ve ekibini yürekten kutluyorum” dedi.
“GÜZEL BİR HIDRELLEZ COŞKUSU, EĞLENCESİ DİLİYORUM”
Baharın müjdecisi, coşkunun, kardeşliğin, barışın ve kaynaşmanın günü olan hıdrellezde sizlerle bir arada olmaktan gerçekten mutluyum. Saray’ın yöremizin pırıl pırıl evlatları TEMA Vakfı Saray temsilciliği ve Saray Belediyespor Bisiklet Kulübü’nün oluşturduğu kısa zamanda böyle duyarlı etkinlikleri için yürekten kutluyorum. Hepinize güzel bir hıdrellez coşkusu eğlencesi diliyorum.”
“15 GÜN SONRA KÜLTÜR SARAYI’NIN TEMELİNİ ATACAĞIZ”
Şenliğe katılanları selamlayarak konuşmasına başlayan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Hıdrellezin baharın müjdecisi olduğu, herkesin gönlüne barışın ve güzelliklerin dolduğu böyle güzel bir günde sizleri selamlıyorum. Bu dört yıl içerisinde Çukuryurt’a 50 defa gelmişim. Özel önem verdiğimiz yerleşim yerlerinden bir tanesi. Çukuryurt bizden istediği taleplerin çoğunu aldı. Saray bütün köyleriyle bir bütün. Bizim için her köy aynı güzellikte, özellikte ve aynı sevgimiz içerisinde. 15 gün sonra tüm ilçeye hizmet verecek olan Kültür Sarayının temelini atacağız. 11 İlçeye 11 okul projesi kapsamında yapmış olduğumuz okulumuzu da Milli Eğitim’e teslim edeceğiz. Saray bu dönemde aldığı yatırımlarla Tekirdağ’ın güzide yerlerinden biri haline gelmiştir. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum” dedi.
“TEKİRDAĞ’A TERMİK SANTRAL YAPTIRMAYACAĞIM”
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu sürece Tekirdağ’a termik santral yaptırmamak için elinden geleni yapacağını belirten Başkan Albayrak, “TEMA Vakfı’nın temsilciliği kurulmuş Saray’da bu çok önemli. Bu doğayı korumak zorundayız. Açık ve net söylüyorum ben Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı olduğum sürece Saray’a, Kapaklı’ya veya Çerkezköy’e benim Tekirdağ sınırlarım içerisine termik santral kurulmaması için elimden gelen bütün çabayı sarf edeceğim. Bu güzellikleri termik santral yaparak, ithal kömür kullanarak bozmaya kimsenin hakkı yok. Çocuklarımız gelecek nesillerimiz burada temiz çevrede sağlıklı yaşayacaklar” dedi.
“24 HAZİRAN’DA SARAY İZMİR MARŞI İLE İNLEYECEK”
Başkan Albayrak, “Önümüzde 24 Haziran’da seçimler var. Bu seçimlerin de ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum. Ama ben her zaman biliyorum ki Saray geçmiş dönemde olduğu gibi 24 Haziran’da da İzmir’in dağlarında çiçekler açacak. Yaşa Mustafa Kemal Paşa Yaşa sesleriyle inleyecek” ifadelerini kullandı.
EĞLENCE GÜN BOYU SÜRDÜ
Tekfur Ozan türküleri ile Saraylılara Türk Halk Müziği ziyafeti sunarken, Özgür Kanat ve orkestrası Çukuryurt halkı ile birlikte şarkılar söyleyip vatandaşlara eğlenceli anlar yaşattı.