CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Tekirdağ Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Hizmet Binası’nın ihalesini Meclis gündemine taşıdı. AKP İl Binası’ndan maliyet artırımı için faks çekildiğini belgesiyle ortaya koyan Yüceer, Bakan Güllüce’ye binanın yapım ihalesinde, yaklaşık 1 milyon liralık artış kimin için sağlandı? diye sordu.
candan yüceer1
CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Tekirdağ Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Hizmet Binası’nın ihalesini Meclis gündemine taşıdı. TBMM Başkanlığı’na Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi veren Yüceer, Tekirdağ Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Hizmet Binası inşaatının yapım işinin 2013 yılında, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 19. maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edildiğini bildirdi.
YAKLAŞIK 1 TRİLYONLUK FARK OLUŞTU
Yüceer, gerekçesinde şunları kaydetti:
Maliyeti ilk başta 3.358.000 TL olarak belirlenen binanın maliyeti Tekirdağ Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yeniden hesaplanmış ve projenin yeni maliyeti, 4.145.677 TL olmuştur. Binanın ilk maliyet hesabı ile son maliyeti arasındaki fark 787.677 TL’dir. 27 Şubat 2013 tarihinde AKP Tekirdağ İl Başkanlığı’ndan artırım yazısının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na fakslandığı iddia edilmektedir. 12 Mart 2013 tarihinde Tekirdağ Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü, AKP Tekirdağ İl Başkanlığı faksından gelen resmi maliyet artış yazısını Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne ileterek gereğinin yapılmasını talep ettiği öne sürülmektedir.
FAKS MESAJI İLE İHALE ARTIRIMI
Yüceer, AKP İl Başkanlığı’ndan gönderilen faks etkili olduğunu ve Bakanlığın ihale bedelini artırdığını belirterek, üzerinde gönderilen numara olarak, AKP İl Başkanlığı faks IP’sinin yazdığı belgeye de ulaştı.
BAKAN’A SORULAR
CHP’li Yüceer, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti.
İHALE ARTIŞI İSTEYEN AKP BİNASINDAN FAKS MI ÇEKSİN?
-İddia doğru ise faksın, AKP Tekirdağ İl Başkanlığı’ndan çekilmesinin gerekçesi nedir? Çekilmedi ise nereden çekilmiştir? Sorumlu ya da sorumluları kimlerdir? Sorumlular hakkında herhangi bir işlem yapılmış mıdır?
-İhale takipleri İl Başkanlıkları üzerinden fax ile talimat verilerek mi yapılmaktadır?
İHALEYİ KİM ALDI? 
-Tekirdağ Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Hizmet Binası inşaatı yapım işi kime verilmiştir? Verilen kişi ile AKP arasında herhangi bir bağ bulunmakta mıdır?
AKP İL BAŞKANLIKLARINDAN GÖNDERİLEN BELGELER, “RESMİ EVRAK” MI OLUYOR?
-AKP İl Başkanlığı’ndan gittiği iddia edilen evrağın resmi nitelikte olup olmadığı bakanlığınızın ilgili birimi tarafından araştırılmış mıdır? Araştırılmış ise sonucu ne olmuştur? Araştırılmadı ise AKP il/ilçe başkanlıklarından gönderilen her evrak bakanlığınızca “resmi” olarak mı değerlendirilmektedir?
AÇIK İHALEDE, ARTIRIM HANGİ USULLE YAPILIYOR?
-Açık ihale usulü ile ihale yapıldığı bilinmesine karşın ihaleyi alan şirket ile partililerinizin maliyet artırımı konusunda değerlendirme yaptığı iddiası doğru mudur?
-Binanın yapımı için bedel artırımına hangi ihtiyaçtan dolayı gerek görülmüştür?