Çerkezköy ve Kapaklı sınırları içinde 500 hektarlık alana yapılması planlanan kömürlü termik santrale ilişkin ÇED sürecinde yapılmak istenen ‘Halkın Katılımı Toplantısı’ vatandaşların tepkisi nedeniyle gerçekleştirilemedi. Toplantının yapılacağı Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonunda ‘Termik santral istemiyoruz’ sloganları atan vatandaşlar, hazırladıkları dövizler ve çaldıkları düdüklerle termik santral istemediklerini haykırdılar. Özellikle Pınarçalı kadınların yoğun protestoları nedeniyle toplantıyı gerçekleştiremeyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri toplantının yapılamadığına dair tutanak hazırlayarak toplantı salonunu terk etmek zorunda kaldılar.

Çerkezköy ve Kapaklı sınırları içerisinde yapılması planlanan kömürlü termik santral için dün saat 10.30’da Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonunda düzenlenmek istenen ‘Halkın Katılımı Toplantısı’ vatandaşların yoğun tepkisi nedeniyle yapılamadı.
PINARÇALI KADINLAR EN ÖNDEYDİ
Termik Santral tehdidine karşı vatandaşlar sabahın erken saatlerinde itibaren toplantının yapılacağı Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası önüne akın etti. Yüzlerce kişinin bir araya gelerek tepkilerini dile getirdiği alanda, Pınarçalı kadınların ağırlıkta olması dikkat çekti. Vatandaşlar ellerindeki dövizler ve çaldıkları düdüklerle termik santral istemediklerini haykırdı. “Kömür için ormana kıyma”, “Termik santral ölüm demektir” pankartı açan Kapaklılı ve Çerkezköylü vatandaşlara, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan, Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, Saray Doğayı Koruma Derneği, Greenpeace, Kuzey Ormanları Savunması, Doğal Yaşamı Koruma Vakfı (DAYKO), TEMA vakfı ve çok sayıda yaşam savunucu destek oldu. Protestocular “Tarım alanlarımıza sahip çık”, “Termik santrale hayır”, “Trakya’da kömüre yer yok”, “Geleceğimizi kömür etme”, “Kömür tozu tüm Trakya’ya yayılacak”, “Termik santral istemiyoruz” dövizleri taşıdı.
VATANDAŞLAR YER YOK DENİLEREK İÇERİYE ALINMADI
Proje hakkında bilgi almak için toplantı salonuna girmek isteyen vatandaşlar polis tarafından salonda yer yok denilerek engellendi. Toplantı salonuna girmeyi başarabilen az sayıdaki vatandaş ise bu durumu “Termik santral istemiyoruz”, “Direne direne kazanacağız”, “Nefes almak istiyoruz” sloganları atarak protesto etti. Dışarıda kalan vatandaşların içeri alınmasını talep etti. Salonun dolduğu gerekçesi ile salona alınmayan yüzlerce vatandaş da dışarıda bekletilirken salonun büyük bir bölümünde AKP ve MHP’li yönetici ve partililerin yer alması dikkat çekti.
TOPLANTI YAPILAMAMIŞTIR
Yoğun protestolar nedeniyle bakanlık yetkilileri tepkiler üzerine toplantıyı tutanakla sonlandırmak zorunda kaldı. Yetkililer, “Halkın katılım toplantısı için saat 10.30’da Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonuna gelinmiştir. Halkın katılım toplantısı açılışı yapılmıştır. Halk bilgi almak istemeyerek eylem yapmıştır. Toplantı kapatılmıştır” ifadelerinin yer aldığı tutanak hazırladı. Bakanlık yetkililerinin hazırladığı tutanakta ‘Toplantı yapılamamıştır’ ifadesinin geçmesi gerektiğini belirten TEMA gönüllüleri ve bazı CHP’liler ile MHP ve Ülkü Ocakları temsilcileri arasında arbede yaşandı. Arbedeye salonda bulunan çevik kuvvet ekipleri müdahale etti. Tutanağın imzalanmasının ardından bakanlık yetkilileri salondan ayrılırken, salonu boşaltan vatandaşlar da ayrı bir tutanak hazırlayarak imzaladı.