Termik Santrallere, taş ocaklarına ve Rüzgar Enerji Santrallerine karşı mücadele veren Trakya, şimdi de Nükleer Santral tehlikesi ile karşı karşıya.  Ulusal bir televizyon kanalına açıklamalarda bulun an Enerji Bakanı Fatih Dönmez, “Üçüncü nükleer santrali Trakya’da düşünüyoruz, burada Çinlilerle ilerleyeceğiz” dedi.

ÇİNLİLERLE İLERLEYECEĞİZ
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, üçüncü nükleer santral için yer tespit çalışmalarında sona yaklaşıldığını belirterek, “Bu konuda çok sayıda kriter söz konusu, hepsini inceliyoruz. Ancak elektrik ihtiyacının fazla olduğu sanayi bölgelerine yakınlığı dikkate alındığında, üçüncü nükleer santrali Trakya’da düşünüyoruz, burada Çinlilerle ilerleyeceğiz” diye konuştu. A Haber’de gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Dönmez, yaklaşık 5 yıldır Türkiye’nin sismik gemisinin Akdeniz’de çalışma yaptığını, bölgede ilk derin ve sığ deniz sondajının bu yıl başlayacağını hatırlattı.
TÜRK AKIMI’NDA İKİNCİ HATTIN YÜZDE 50’Sİ TAMAMLANDI
Türk Akımı projesi ile ilgili de bilgi veren Dönmez, “Denizdeki yapı çalışmaları bitti, çok hızla da ilerlediler. Oradaki çalışmaları Gazprom yapıyor, denizin altından yaklaşık 930 kilometre, yani Rusya’nın Karadeniz sahilinden Kırklareli Vize Kıyıköy’e kadar 930 kilometrelik birinci hattı inşa ettiler, şimdi karadaki çalışmalar var. Türk Akımı, 2 hattan oluşuyor. İkinci hatta deniz altındaki çalışmalarını devam ettiriyorlar, neredeyse yüzde 50’si tamamlandı. Gazprom’un bize verdiği tarih, 31.12.2019’da bu gazı Karadeniz altından Türkiye’ye getirmek” dedi.