Kıyıköy halkının yoğun protestolarına neden olan Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nde imzalar atıldı. Maliyeti 12.5 milyar doları bulması beklenen Türk Akımı için hükümetler arası anlaşma Enerji Bakanı Berat Albayrak ve Rus Enerji Bakanı AleksandrNovak tarafından imzalandı. Türk Akımı Açık Deniz Boru Hattı Rusya’da Anapa yakınlarında denizin içine girecek ve 900 km boyunca Karadeniz’de ilerleyerek sit alanında bulunan Kıyıköy’de karaya ulaşacak. Kıyı şeridi boyunca döşenecek boru hattı, 3. köprü için kesilen ağaç sayısının yaklaşık iki katının kesilmesine neden olacak.
turk-akiminda-anlasma-tamam2
Türkiye ve Rusya, Karadeniz’in altından geçerek Rus gazını doğrudan Türkiye’ye taşıyacakTürk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nde imzaları attı. Maliyeti 12.5 milyar doları bulması beklenen Türk Akımı için hükümetler arası anlaşma Enerji Bakanı Berat Albayrak ve Rus Enerji Bakanı AleksandrNovak tarafından imzalandı.
BAKANLAR İMZALADI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün 23. Dünya Enerji Kongresi’nin ardından Mabeyn Köşkü’nde 1 saat 40 dakika süren bir görüşme gerçekleştirdi. Oldukça yoğun geçen temaslarının ardından 2 lider düzenlendikleri ortak basın toplantısında, iki ülkenin Enerji Bakanları Rus gazını doğrudan Türkiye’ye bağlayacak, buradan güneydoğu Avrupa’ya ulaştıracak Türk AkımıDoğalgaz Boru Hattı Projesi’nde hükümetler arası anlaşmayı imzaladı. Projeye yakın kaynaklara göre, Türk Akımı’nın birinci hattı 2019’a kadar tamamlanabilir. Erdoğan, ikinci hattın gelişiminin ise Avrupa’daki gelişmelere bağlı olduğunu dünkü konuşmasında açıkladı.
NOKTA KONULDU
Dünya enerji piyasaları açısından dün önemli bir gelişme yaşanarak, 2014 yılında ilk kez Putin’in Ankara’dan dünyaya duyurduğu Türk Akımı’nda Türkiye ve Rusya imzaları attı. Rusya’daki gaz rezervlerini doğrudan Türkiye’nin gaz ulaşım ağına bağlayacak proje ile Ukrayna by-pass edilmiş olacak. Rusya, en büyük ikinci doğalgaz pazarı Türkiye ve Avrupa’ya gaz ticareti açısından projeye oldukça önem atfediyor. Proje, geçtiğimiz yıl önce doğalgaz indirimi konusunda yaşanan pürüzler ve ardından iki ülke arasındaki uçak krizi nedeniyle askıya alınmıştı. Normalleşme süreciyle Türk Akımı’yla ilgili karşılıklı olumlu açıklamalar gelmeye başlamıştı.
turk-akiminda-anlasma-tamam
KİME NE SAĞLIYOR?
2019’dan itibaren Avrupa ülkelerine gaz satışında Ukrayna’yı by-pass etme kararı alan Rusya, Avrupa’ya gaz satışındaki hâkimiyetini kaybetmek istemiyor. Türkiye ise orta ve uzun vadede bir doğalgaz ticaret merkezi (hub) konumuna gelmeyi hedefliyor. Türk Akımı’ysa uzmanlar tarafından enerji merkezi olma açısından Türkiye’nin elini güçlendirecek bir proje olarak yorumlanıyor. Ayrıca Türk Akımı ile Rus gazı herhangi bir üçüncü ülkeden transit geçiş yapmayacak. Proje yetkililerinin verdiği bilgilere göre, Türk Akımı’nın bir adet kıyı, bir adet açık deniz bölümü olacak. Türk Akımı Açık Deniz Boru Hattı, Rusya’da Anapa yakınlarında denizin içine girecek ve 900 km boyunca Karadeniz’de ilerleyerek, İstanbul’un yaklaşık 100 kilometre batısında yer alan Kıyıköy kasabasının yakınlarındaki Türkiye kıyısına ulaşacak. Buradan ayrı bir yeraltı boru hattı, doğalgazı Yunanistan sınırındaki İpsala kasabasının uç noktasına taşıyacak.
NE OLMUŞTU?
Türk Akımı Projesi’nin belde sınırları içinde bulunan Selvez Plajı’ndan karaya çıkacağını öğrenen Kıyıköy Halkı, proje kapsamında düzenlenmke istenen Halkın Katılım Toplantısı’nı yaptırmamıştı. Firma Yetkililerinin ‘Halkın bu projeyi istememe hakkı yok’ tehdidine pabuç bırakmayan Kıyıköy Halkı,  ‘Gaz Devleri’ni , ‘Sermaye Defol Kıyıköy Bizim’ sloganıyla geldikleri gibi geriye göndermişlerdi.
BÖLGE SİT ALANINDA
Türk Akımı Projesi’nde Kıyıköy seçiminin oldukça hatalı olduğunu belirten Trakya’daki çevre örgütleri, projenin yapılması planlanan bölgenin SİT alanı içinde olduğunu da vurgulayarak, kıyı şeridi boyunca döşenecek boru hattının, 3. köprü için kesilen ağaç sayısının yaklaşık iki katının kesilmesine neden olacağını açıklamışlardı.