“Türk Akımı” projesi olarak adlandırılan yeni Rus doğalgaz hattının, Kırklareli Kıyıköy-Tekirdağ Saray hattından Türkiye’ye girmesi için start verildi.

BOTAŞ “Türk Akımı”nı, Karadeniz kıyısı Kıyıköy’den Çorlu/Misinli’ye taşıyacak 69 kilometrelik boru hattı için ihale açtı. ÇED raporuna göre, BOTAŞ’ın ihale edeceği işin proje bedeli yaklaşık 200 milyon TL.
69 KİLOMETRELİK BORU HATTI İÇİN İHALE
Habertürk’ten Mehmet Demirkaya’nın haberine göre Karadeniz’in altına döşenen, yaklaşık 910 kilometre boru hattı ile Kıyıköy açıklarına gelen “Türk Akımı” doğalgaz hattı, BOTAŞ’ın yapacağı ihale ile Türk topraklarına girecek. BOTAŞ’ın geçtiğimiz günlerde ilan ettiği “Türk Akımı Kara Kısmı-1 Doğal Gaz Boru Hattı” ihalesi 31 Temmuz 2018 tarihinde yapılacak. Söz konusu boru hattı ihalesiyle doğalgaz Kıyıköy’den, Çorlu-Lüleburgaz hattının orta mesafesindeki Misinli köyüne ulaşacak. ÇED raporuna göre proje bedeli, yaklaşık 200 milyon TL olan doğalgaz boru hattı 69 kilometre olacak.
TÜRK AKIMI’NIN 40 KİLOMETRESİ SARAY’DAN GEÇECEK
Saray’dan 40 kilometrelik alanı etkileyecek Türk Akımı, tarım ve orman alanlarını etkileyecek. Kastro(Çamlıkoy) yol ayrıma yakın bir noktadan Saray’a ulaşacak boru hattı Bahçeköy, Güngörmez ve Kavacık mahallelerinden Vize’ye bağlı Çakıllı Beldesine ulaşacak. Çakılı Saray arasındaki çevre yolunun yan tarafından tekrar Saray’a ulaşacak boru hattı, Saray Merkez, Edirköy, Çukuryurt, Kurtdere, Sinanlı ve Osmanlı Mahalleri üzerinden İğneler ve Misinli’ye ulaşacak. Saray’ı adeta ikiye bölecek Türk Akımı Projesinde Güngörmez ve Bahçeköy Ormanlarında 15 kilometrelik bir alan etkilenecek. 15 kilometrelik alanda 26 metre genişliğinde yapılacak çalışmalar nedeniyle on binlerce ağaç kesilecek.