29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 91’inci Yıldönümü, tüm yurtta olduğu gibi Saray’da da coşkuyla kutlandı. 1 gün öncesinden Çelenk Koyma Töreni ile başlayan Bayram Coşkusu, 29 Ekim Sabahı Belediye Kültür ve Sanat Merkezi önünde düzenlenen törenle doruğa ulaştı.
cumhuriyet
Saray Gazetesi – Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuruluşu’nun 91’inci yıldönümü Saray’da coşkuyla kutlandı.

ÇELENK TÖRENİ BİR GÜN ÖNCE YAPILDI
Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri Salı Günü Saray Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı ve Saray Belediyesi Atatürk Anıtına çelenk sunmasıyla başladı. 29 Ekim Salı günü Kaymakamlık Makamı’nda düzenlenen tebrikat töreni ile başlayan kutlamalar saat 10.00’da Belediye Kültür ve Sanat Merkezi önünde devam etti.

KİMLER KATILDI?
Protokol Üyelerinin yoğun ilgi gösterdiği törene Saray Kaymakamı Hüseyin Öner, Garnizon Komutanı Kurmay Albay Nuri Taştekin, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Bıyık, Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri, Siyasi Partilerin Temsilcileri, STK Başkanları, Gaziler, Daire Müdürleri ve Amirleri, Okul Müdürleri, Öğretmenler Öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
cumhuriyet2

HALKIN BAYRAMINI KUTLADILAR
İstiklal Marşının okunması ve bayrağın göndere çekilmesinin ardından, Saray Kaymakamı Hüseyin Öner, Garnizon Komutanı Kurmay Albay Mustafa Demir ve Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban halkın bayramını kutladı.

ÜLKEYİ YÖNETME HAKKI MİLLETE VERİLMİŞTİR
Törende günün anlam ve önemi belirten konuşmayı İlçe Kaymakamı Hüseyin Öner yaptı. Kaymakam Öner konuşmasında şu ifadelere yer verdi:
“Cumhuriyetimizin 91’inci kuruluş yıl dönümünü milletçe büyük bir gurur ve coşku ile kutlamanın heyecanı içerisindeyiz. Bugün bizi bölgemizin en güçlü devleti haline getiren Cumhuriyet, her şeyden önce büyük Türk milletinin kahramanlıklarıyla ve fedakarlıklarıyla yaratılan eşsiz bir destanı ifade eder. Bu büyük varoluş mücadelesinin sonuçlanması tarihindeki en büyük zihniyet ve hukuk değişimlerinden birinin gerçekleştirilmesini de mümkün kılmıştır. Ülkeyi yönetme hakkını millete vermiştir. Bu vesileyle Cumhuriyetimizin kuruluşunun 91yıl dönümünde onun kurucusu, büyük komutan ve devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk’ü, kurtuluş savaşını gerçekleştiren tüm gazilerimizi ve Cumhuriyetimizin yücelmesinde emeği geçen herkesi milletçe minnetle ve şükranla anıyoruz.
CUMHURİYET1
TÜRKİYE TAHMİNLERİN ÜZERİNDE BÜYÜME GÖSTERDİ
Cumhuriyetimizin kuruluşundan bu güne kadar geçen zamanda ülkemiz her alanda büyük gelişmeler kaydetmiştir. 1920’li yıllara baktığımızda büyük Atatürk’ün önderliğinde var gücüyle kurtuluş mücadelesi veren, kaynakları hızla tükenmiş olan milletimizin imkanlarının son derece yetersiz olduğu hatırlanacaktır. Buna karşılık büyük bir milli şuurla gayret gösteren Türk milleti sayesinde Türkiye’miz tahminlerin üzerinde bir gelişme göstermiştir. En önemlisi memleketimiz bu gelişme hareketini demokrasi çerçevesinde geçekleştirdi. Bu gelişme ve kalkınmayı engellemeye, ülkemizi bölmeye ve birliğimizi bozmaya dış mihrakların desteklediği her türlü  hain girişimi milletimizin azmi ve birbirine olan dayanışma duygusu ortadan kaldırmıştır. Cumhuriyet tarihimizin gurur verici başarıları bu zeminde gerçekleştirilmiştir.
CUMHURİYET2
CUMHURİYETİMİZ GENÇLİĞE EMANET EDİLMİŞTİR
Sevgili gençler, özetlemeye çalıştığım ve bir ferdi olmaktan gurur duyduğum  Cumhuriyeti kuran Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyeti biz  kurduk yaşatacak ve yüceltecek sizlersiniz sözleriyle cumhuriyetimizi gençliğe emanet etmiştir. Sizlerinde bu büyük emanetin  değerini bileceğine inanıyorum. Sizlerin vatanına, milletine ve değerlerine bağlı çağdaş ve hür düşünceli yetiştirildiğinizi görmek bu milletin en büyük idealidir.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ DÜNYA DÖNDÜKÇE VAR OLACAKTIR
Cumhuriyetimizin değerlerine sahip çıkan, milli birlik ve bütünlüğüne sahip çıkan yüce Türk milletinin eşsiz  vatanseverlik duygusu sayesinde dünya döndükçe var olacağına  inanıyor, Cumhuriyet Bayramınızı kutluyor ve saygılar sunuyorum.”
CUMHURİYET
GEÇİT TÖRENİ İLE SONA ERDİ
Okunan şiirlerin ardından Saray’daki tüm okullar ve Garnizon Komutanlığı’na bağlı birlikler tarafından geçit töreni yapıldı. Özellikle askerlerin zırhlı araçlarla yaptıkları geçit törenine büyük ilgi gösteren vatandaşlar, ellerindeki bayraklarla askerleri selamladılar. Yapılan geçit töreninin ardından Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri sona erdi.