Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyette bulunan İlker Orman Ürünleri isimli kapı fabrikasında çalışan işçiler üç aydır maaş alamıyorlar. Bir haftadır direnişte olan işçiler haklarını almakta kararlı olduklarını belirtiyorlar.
üç aydır
Çerkezköy’de bulunan İlker Orman Ürünleri fabrikası çalışanları Pazartesi gününden bu yana fabrika önünde bekleyişlerini sürdürüyorlar. Haziran ayından bu yana maaş alamayan işçiler, üretimi durdurmuş durumdalar.
FABRİKADA 100 KİŞİ ÇALIŞIYOR
İlker Orman Ürünleri kapı fabrikasında toplamda 100 kişi çalışıyor. Bu yüz işçiden 50 tanesi maaşlarını alamadıkları için son bir haftadır işletmeye uğramıyorlar. Diğer 50 kişi ise fabrika kapısı önünde bekleyişteler. İşveren her gün işçileri üretim yapmaya çağırıyor fakat işçiler maaş almadıkları müddetçe çalışmamak konusunda kararlı görünüyor.
SU VE YEMEK VERİLMİYOR
Her gün işletmeye gelip, üretimi başlatmayarak kapı önünde duran işçilerin bir haftadır yemeği ve içme suları da kesilmiş durumda. Yasal olarak iş sözleşmesine aykırı hareket eden bir taraf olduğunda diğer tarafın çalışmama hakkı olduğundan, işverenin bu tutumu yasalara aykırılık teşkil ediyor.

Birtan Altan – İleri