Türkiye basının özgür kalemi Uğur Mumcu 24 Ocak Çarşamba günü 25. ölüm yıldönümünde Saray Belediyesi ve Saray Kent Konseyi’nin düzenlediği etkinliklerle anıldı. Uğur Mumcu’yu unutmayan Saraylı Mumcu dostları, Uğur Mumcu Heykeli’ne karanfiller bırakıp, Mumcu’yu türkülerle minnet ve özlemle andı.

UĞUR MUMCU HEYKELİ’NE KARANFİLLER BIRAKILDI
Aradan geçen zamana karşın Uğur Mumcu’nun katledilmesinin acısı halen yüreklerde hissedilirken, Türkiye’nin her köşesinde Uğur Mumcu’yu anmak için etkinlikler düzenlendi. Araştırmacı gazeteciliğin öncüsü olan Uğur Mumcu, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Saray’da da Saray Belediyesi ve Saray Kent Konseyi tarafından düzenlenen etkinliklerle anıldı. Saray Belediyesi ve Saray Kent Konseyi tarafından düzenlenen anma programları 24 Ocak Çarşamba günü Uğur Mumcu Parkı’nda bulunan Uğur Mumcu Heykeli’ne karanfil bırakılması ile başladı. Uğur Mumcu anma etkinliğine Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, Saray Belediye Başkan Yardımcıları Dilaver Perçin, Arif Naci Öngören, Belediye Meclis Üyeleri, CHP Saray İlçe Teşkilatı, Saray Kent Konseyi Başkanı Mehmet Bilecen, Kent Konseyi Üyeleri, Saraylı Uğur Mumcu dostları katıldı.
“BU CİNAYETİ BİR KEZ DAHA LANETLİYORUZ”
Uğur Mumcu Heykeli başında duygulu bir konuşma yapan Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban şöyle konuştu:
“Çok değerli Uğur Mumcu dostları, Cumhuriyet dostları, Mustafa Kemal’in yoldaşları…
Bugün burada 25 yıl önce 1993 yılında kahpe bir tuzakla aramızdan ayrılan, katledilen Uğur Mumcu dostumuzu, Cumhuriyet dostunu, Mustafa Kemal’in Kalpaklı Kuvayı Milliyecisi’ni anmak için toplanmış bulunuyoruz. Bizler Saray’da onun bıraktığı ışığın aydınlığını geleceğe taşıyacak dostları ve yoldaşları olarak bu cinayeti bir kez daha lanetliyoruz. Uğur Mumcu sadece gazeteci değil, araştırmacı yazar, sorgulayan yargılayan bir Cumhuriyet aydınıydı. Dünyada dönen dolapları, ülkemizin bağımsızlığı üzerine oynanan oyunları, Cumhuriyet ve laiklik üzerine kurgulanan tezgahları çok öncesinden gören bir aydındı. 70’li yıllarda bugünün Türkiye’sinin röntgenini çeken bir aydındı. Devlet içerisine odaklanmış Cumhuriyet düşmanı tarikatların nasıl bu ülkenin bedenini ahtapot gibi sardığını görmüştü.
Köy Enstitüleri bu ülkede aydınlanma döneminin ışığını yayacak olan ve halkın çocuklarına ışık götürecek okulların yerine ne yazık ki Cumhuriyet’in devrimleri ile hesaplaşacak, çağdaş Cumhuriyet’in yerine şeriat özlemi ve düzenini getirmek isteyen kadrolar yerleştirildi.
“O BİZE CUMHURİYET’İN AYDINLIK YOLUNU GÖSTEREN DENİZ FENERİYDİ”
Uğur Mumcu tarikatlar için şunu söylüyordu: “Bakın bu gençler bir gün bu okullarda yetiştirilecek. Cumhuriyet’i yıkmak için yetiştirilen birer militan olarak bu devletin içine sokulmuşlardır” demişti. Şu anda Uğur Mumcu gibi yazarlara, aydınlara ülkemizin çok daha ihtiyacı var. Uğur Mumcu, bir projektör gibi bütün olayların arkasını bizlere gösteren, yürekli cesur bir aydınımızdı. Cesurlar bir kere, korkaklar bin kere ölür diyen bir yazarımızdı. O adeta bize Cumhuriyet’in aydınlık yolunu gösteren bir deniz feneriydi.
Bizler buradaki dostları olarak biliyoruz ki O, bu ülkeye karşı bedelini yaşama pahasına da olsa kendini feda ederek ödedi. Aramızdan kahpece koparıldı.
“ONLARIN YAKTIĞI BU IŞIĞI, MEŞALEYİ GELECEĞE TAŞIMAK BİZİM BOYNUMUZUN BORCUDUR”
Bugün buraya gelişimizin, duruşumuzun nedeni onların bize bıraktığı aydınlık ışığın başta Mustafa Kemal Atatürk, Uğur Mumcu, Bahriye Üçoklar onun gibi katledilen Cumhuriyet aydınlarımıza sahip çıktığımızı göstermektir. Biz de emperyalizme, faşizme biz de ırkçılığa karşıyız. Biz de dünya barışından, kardeşliğinden yanayız. Ve biz Cumhuriyet’in devrimcileri olarak buradayız. İlelebet onların yaktığı bu ışığı, meşaleyi geleceğe taşımak bizim de boynumuzun borcudur. Bu mücadele, bize onlardan kalan bir mirastır. Bu ülke için, Cumhuriyet, demokrasi ve insan hak ve özgürlükleri için mücadele eden yaşamını yitirenleri minnetle anıyoruz. Başta Uğur Mumcu ve diğer aydınlarımızı. Işıklar içinde uyusunlar, yıldızlar yoldaşları olsun.”
ALKIŞLARLA ANILDI
Saray Belediyesi ve Saray Kent Konseyi tarafından düzenlenen Uğur Mumcu Heykeli başındaki anma töreni türküler ve alkışlar eşliğinde son buldu.
UĞUR MUMCU’NUN YAŞAMINA IŞIK TUTULDU
Saray Belediyesi ve Saray Kent Konseyi tarafından düzenlenen Uğur Mumcu’yu anma etkinlikleri 24 Ocak Çarşamba akşamı saat 20.00’da Saray Belediyesi Konferans Salonu’nda belgesel gösterimi ve müzik dinletisi ile devam etti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan anma programı belgesel gösterimiyle devam etti. Uğur Mumcu’nun mücadelesini anlatan sinevizyon gösterimi ile yaşamına ışık tutuldu. Sinevizyon gösteriminin ardından Ozan ve Çağdaş Çoban’ın müzik dinletisi geceye renk kattı. Geceye katılanlar seslendirilen türkülere hep bir ağızdan eşlik ederek, Uğur Mumcu’nun mücadelesine ezgilerle ortak olmanın mutluluğunu paylaştılar.