CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. 15 yıldır AKP iktidarı tarafından uygulanan sağlık politikalarıyla sağlığın anayasal bir hak olmaktan çıktığını belirten Yüceer, “Toplumsal ihtiyaçlar değil de ‘kar’ göz önüne alınarak uygulanan bu sistemde ‘paran kadar sağlık dönemi’ başlamış, hastalar müşteri, hastanelerde ticarethaneye dönüştürülmüştür” dedi.
“SAĞLIK ANAYASAL BİR HAK OLMAKTAN ÇIKMIŞTIR”
CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. Yüceer mesajında şu ifadelere yer verdi:
“Sağlıkta Dönüşüm Politikaları ile sağlık çalışanlarının emeğinin değersizleştirildiği, meslek örgütlerinin itibarsızlaştırılmaya çalışıldığı, yurttaşların sağlık hakkının kısıtlandığı, 14 farklı kalemden alınan katkı-katılım paylarıyla hastaların ağır yük altında ezildiği bir süreçte 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutluyoruz. 15 yıldır AKP iktidarı tarafından uygulanan sağlık politikalarıyla sağlık Anayasal bir hak olmaktan çıkmıştır.
“HASTALAR MÜŞTERİ, HASTANELER TİCARETHANEYE DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞTÜR”
Toplumsal ihtiyaçlar değil de “kar” göz önüne alınarak uygulanan bu sistemde “paran kadar sağlık” dönemi başlamış, hastalar müşteri, hastaneler de ticarethaneye dönüştürülmüştür. Bu süreçte koruyucu sağlık hizmetinden vazgeçilmiş, Tam Gün Yasası, performans uygulaması ve sürekli değişen sağlık politikalarıyla sağlık hizmeti nitelik kaybı yaşamıştır. Personel eksikliğinden kaynaklanan iş yükü, yoğun iş temposunun ardından bitmek bilmeyen nöbetler, fazla mesailer sağlık çalışanlarını her geçen gün biraz daha yıpratmaktadır.
“TÜRK VE TÜRKİYE İBARELERİ KALDIRILARAK MESLEK ÖRGÜTLERİ İTİBARSIZLAŞTIRILMAK İSTENİYOR”
Gece gündüz demeden mesai yapan yüz binlerce sağlık çalışanı tutulmayan sözlerle sürekli oyalanmakta,  maalesef şiddete en çok maruz kalan kesim konumuna gelmektedir. OHAL sopasını kullanan, kendi düşünce iklimiyle örtüşmeyen muhalif her kesim üzerinde baskı kuran iktidar hedef tahtasına meslek örgütlerini koymuştur. AKP, meslek örgütlerinin isimlerinde yer alan “Türk” ve “Türkiye” ibarelerini kaldırarak, bu örgütleri itibarsızlaştırmak istemekte, meslek uygulama alanlarında toplum adına bilgi üretme işlevini yok etmeye çalışmaktadır.
14 MART TIP BAYRAMI KUTLU OLSUN
İktidarın bu akıl dışı girişimi şüphesiz en çok zararı halk sağlığına verecektir.
14 Mart çalışanıyla, hastasıyla bir bütün olan sağlık sistemindeki sorunların çözülmesiyle bayram olarak kutlanacaktır. Başta şiddet kurbanı merhum doktorlar Ersin Arslan, Göksel Kalaycı,  Ali Menekşe olmak üzere canı pahasına dünyanın en zor, ancak en onurlu görevlerinden birini yapan meslektaşlarımın ve tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutluyorum.”