CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Ergene ilçesinde fabrikaların atıklarını toprağa gömdüğü iddiasını Meclis gündemine taşıdı. İddiaların araştırılmasını isteyen Yüceer, Ergene Nehri’nin artık kanser edecek kadar kirlendiğini belirterek “Sanayi kuruluşlarına yönelik Kimyasal Oksijen ihtiyacı (KOİ) parametre limitlerini azaltma zorunluluğunu genelgeyle 2 yıl sonraya ertelemenin gerekçesi nedir?” diye sordu.
candan yüceer
CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Ergene ilçesinde fabrikaların atıklarını toprağa gömdüğü iddiasını Meclis gündemine taşıdı. Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi veren Yüceer, çok önemli tarımsal zenginliğe sahip olan Trakya’da, çok hızlı ve kontrolsüz bir biçimde sanayi alanlarına dönüşmesi ve hızlı kentleşmeyle birlikte doğal bir felaketin kapısının da aralandığını bildirdi.

GÖZ BOYUYORLAR
Özellikle sanayi işletmelerinin atıklarını, hiçbir arıtma işlemi uygulamadan doğaya bırakması ve evsel atıklar nedeniyle Ergene Nehri’nin, kanser edecek kadar kirlenmeye başladığını kaydeden Yüceer, şöyle devam etti:
Ergene için çözüm amacıyla atılan adımlar sadece göstermelik, göz boyamadan ibaret olmuş, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 1 Kasım 2011 yılında yayımlanan 2011/10 Genelgesi ile Ergene’ye atık su bırakan sanayi kuruluşlarının en önemli kirletici parametrelerden olan KOİ (Kimyasal Oksijen ihtiyacı) parametre limitlerini 6 Mayıs 2014 tarihine kadar azaltmaları zorunlu kılınmış, ancak bu sürenin dolmasına birkaç gün kala bir genelgeyle, tesislerin KOİ parametre limitlerini azaltma zorunluluğunu 2 yıl sonraya, 6 Mayıs 2016 tarihine kadar ertelemiştir.
ergene kirlilik1
FABRİKALAR ATIKLARINI TOPRAĞA MI GÖMÜYOR?
Ergene Nehri’nin etkilerinin bertaraf edilemezken, şimdi de bazı fabrikaların atıklarını toprağa gömdüğü yönündeki iddiaların ayyuka çıktığını kaydeden Yüceer, ilçe sakinlerinin de bu durumdan rahatsız olduğunu kaydetti Yüceer, “Ergene ilçesinde, Ergene Nehri’ne yakın yerleşim yerlerinde oturanlar bu duruma haklı olarak tepki göstermekte ve sağlıklı bir çevrede yaşam isteğini bir kez daha vurgulamaktadır” ifadelerini kullandı.

İDDİALAR BAKANLIĞA ULAŞTI MI?
CHP’li Yüceer, Bakan Güllüce’nin yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:
-Ergene ilçesinde bazı fabrikaların atıklarını toprağa gömdüğü iddiası doğru mudur? Söz konusu iddia Bakanlığınıza ulaşmış mıdır?
-Bakanlığınız söz konusu iddiayla ilgili herhangi bir soruşturma başlatmış mıdır? Başlatmamışsa nedeni nedir?
Ergene nehri kimyasal atıklarla kirletiliyor
O FABRİKALAR HANGİLERİ?
-İddia doğruysa atık gömen fabrikalar hangileridir? Bu fabrikalara herhangi bir ceza uygulanmış mıdır?
-Sanayi kuruluşlarına yönelik KOİ parametre limitlerini azaltma zorunluluğunu 2 yıl sonraya ertelemenin gerekçesi nedir? Bu gerekçe hangi ihtiyaçtan doğmuştur?

NEDEN ŞİMDİYE KADAR ADIM ATILMADI?
-Son 5 yıl ayrı ayrı gösterilmek üzere Ergene Nehri’ni kirleten kaç fabrikaya, ne kadar ceza verilmiştir?
– 2002 yılında Meclis Araştırma Komisyonu tarafından Ergene Nehri ve Ergene Havzası’ndaki tespit edilen kirlilik ve alınması gereken tedbirlerle ilgili herhangi bir çalışma yapılmamasının gerekçesi nedir?