REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Saray Gazetesi

19 Eylül Gaziler Günü törenle kutlandı

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
19 Eylül Gaziler Günü törenle kutlandı
532
19 Eylül 2019 - 17:04
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e 1921 yılında ‘Gazilik ve Mareşallik’ Unvanının verildiği gün olan 19 Eylül Gaziler Günü tüm yurtta olduğu gibi Saray’da da törenle kutlandı.
KİMLER KATILDI?
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Mareşal rütbesi ve Gazi unvanı verilişinin yıldönümünü olan 19 Eylül Gaziler Günü Saray’da törenle kutlandı. Atatürk Alanı’nda düzenlenen törene Saray Kaymakamı Adnan Tezcan, Garnizon Komutanı Tnk. Albay Fatih Solmazlar, Cumhuriyet Savcısı Alper Özdemir, Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Saray Temsilcisi Abdürrahim Yorulmaz, Saray Belediye Başkan Yardımcısı Fuat Ünal, İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Emrah Kaya, İlçe Emniyet Müdür V. Oğuz Günhan, Ak Parti Saray İlçe Başkanı Samet Derviş, CHP Saray İlçe Başkanı Akın Aytaç, MHP Saray İlçe Başkan V. Kamil Özdaş, İYİ Parti Saray İlçe Başkanı Abdullah Ataman, Saray İlçe Milli Eğitim Müdürü Reşat Uçak, Saray İlçe Müftüsü Abdullah Eroğlu, Muharip Gaziler, Belediye Meclis üyeleri, Kaymakamlık daire amirleri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
ATA’YA ÇELENK SUNULDU
Saray İlçe Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı, Belediye Başkanlığı ve Muharip Gaziler Derneği’nin Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başlayan tören Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam etti.
“KIVANÇ GÜNÜNÜ KUTLAMANIN DERİN HEYECANI İÇİNDEYİZ”
Törende günün anlam ve önemini belirten konuşma Üsteğmen Kutay Esat tarafından yapıldı. Üsteğmen Kutay Esat konuşmasında şu ifadelere yer verdi:
“ Bugün her karışı şehit kanıyla sulanmış mukaddes vatan topraklarının savunulması uğruna hayatlarını feda etmeyi göze alarak Gazilik onuruna erişen kahramanların kıvanç gününü kutlamanın derin heyecanı içindeyiz. Bugün aynı zamanda sergilediği üstün komutanlık dehası, cesaret ve kahramanlığın kadir şinas milletimizce takdir edilişinin bir nişanesi olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ‘Gazilik’ unvanı ve Mareşal rütbesi verildiği günün de yıldönümüdür. Sakarya Meydan Muharebesi’nin kazanılmasına müteakip 19 Eylül 1921’de TBMM’nin 79.’uncu birleşiminde alınan karar 753 sayılı kanunla ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Mareşallik rütbesi ve Gazilik unvanı verilmiştir. Gazilik Türk vatanseverliğinin, Türk kahramanlığının, Türk fedakârlığının yaşayan destanı, gazi ise bu destanı yazan kahramanın adıdır. Ulu Önder Atatürk Gazi unvanıyla anılmaktan büyük bir şeref ve gurur duyduğunu ‘Kahraman Türk Ordusu sizin kahramanlığınızla kazanılan büyük zaferin millet tarafından takdirine delalet eden bu unvan ve rütbeyi ancak size izafe ederek bütün askerlik hayatımın en büyük iftiharı olarak taşıyacağım’sözleriyle ifade etmiştir.
“TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ, SİZLERE OLAN VEFA BORCUNU HİÇBİR ZAMAN UNUTMAYACAKTIR”
Fedakârlık timsali değerli Gazilerimiz, ulusumuzu birbirine bağlayan değerlerin başında tarih sayfalarına altın harflerle yazılan kahramanlıklar toprak, bayrak ve vatan uğruna verilen canlar gelmektedir. Ülkemizin bugün ulaştığı seviye başta Kurtuluş Savaşı olmak üzere Kore’de, Kıbrıs’ta, 15 Temmuz hain darbe girişiminde, Fırat Kalkanı ve Zeytindalı Harekâtlarında, Cerablus’ta El-Bab’ta ve Afrin’de hayatlarını kaybeden aziz şehitlerimiz ve gazilerimizin eseridir. Dünyanın en hassas bölgelerinden birinde yer alan ülkemiz, bölgede bir istikrar unsuru ve uluslar arası toplumun saygın bir üyesi olarak birlik ve beraberliğini tüm tehditlere rağmen sürdürebiliyor ve bu güzel topraklarda bağımsız şerefiyle yaşabiliyor ise bunu aziz şehitlerimize borçluyuz. Türk toplumunun yüksek ahlaki özelliklerini oluşturan değerlerin başında şüphesiz ki vefa duygusu gelmektedir. Bu duygu aynı zamanda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sahip olduğu değişmez değerlerin merkezinde de yer almaktadır. Bu bilinçle şundan emin olunuz ki sahip olduğumuz en önemli değerlerimiz olan birlik ve beraberliğimizin yaşayan sembolleri olarak daima gönlümüzde yaşayacaksınız. Yüce Türk Ulusu ve onun özbirliği Türk Silahlı Kuvvetleri sizlere olan vefa borcunu hiçbir zaman unutmayacak. Sizler kutsal vatan görevinizi hakkıyla yerine getirebilmek için 2300 yıllık tarihin şerefli kanı, şanlı üniformanızı kanlarınızla taçlandırıp Gazi unvanı alarak vatanın, milletin, bayrağın ve istiklalin ne
denli paha biçilmez değerler olduğunu, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kahraman mensuplarının bu ulvi değerleri yaşatmak uğruna neleri göze alabileceğini gösterdiniz. Kahraman Gazilerimiz, yüce milletimizin asaletinin bir göstergesi olarak büyük vatan örneği sergiliyorsunuz. Sergilediğiniz kahramanlık, cesaret ve fedakarlıklar bizlere her zaman güç ve ilham kaynağı olmaktasınız. Sizler için yapılan hiçbir şey bu eşsiz hizmetlerinizin ve fedakârlıklarınızın bir karşılığı veya bedeli olamaz.
“BÖLÜNMEZ BÜTÜNLÜĞÜMÜZE KAST EDENLERİN KİRLİ EMELLERİ ASLA GERÇEKLEŞMEYECEKTİR”
‘Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır’ diyerek bu toprakları vatanlaştıran Atalarımızın emanetine sahip çıkmak için ölürsek şehit kalırsak gazi oluruz düşüncesiyle her türlü düşmana karşı kahramanca mücadele veren Türk askeri ve taşıdığı bu yüce ruh var olduğu müddetçe bölünmez bütünlüğümüze ve milli birliğimize kast edenlerin kirli emelleri asla gerçekleşmeyecektir. Bağrından böylesi kahramanlar çıkaran bu milletin bir ferdi ve onun şanlı ordusu TSK’nın mensupları olarak sizlerle gurur duyuyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle bu kutsal topraklar üzerinde bağımsız ve şerefle yaşamamızı siz kahraman gazilerimize borçlu olduğumuz bilincinde olarak başta ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmetle anıyor, hayatta olan gazilerimize, gazilerimizin muhterem anne ve babalarına, saygıdeğer eşlerine, sevgili evlatlarına ve her zaman desteğinden güç aldığımız yüce milletimize şükran ve saygılarımızı sunuyoruz.”
“BU TOPRAKLARIN İSTİLA EDİLMESİNE ASLA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”
Günün anlam ve önemine dair Gaziler adına bir konuşma yapan Türkiye Muharip Gaziler Derneği Saray Temsilcisi Abdürrahim Yorulmaz şunları ifade etti:
“ Türkiye Cumhuriyeti’nin varoluşu, bağımsızlığı, üniter yapısı ve toprak bütünlüğü uğrunda hayatlarını feda etmeyi göze alarak Gazilik onuruna erişen kahramanların Gaziler Günü’nü kutlamanın bir kez daha derin heyecanı içindeyiz. Anadolu’da Türk varlığını sona erdirerek kendi amaçları uğrunda topraklarımızı parçalamak isteyen işgalci İtilaf Devletlerinin bu maksatla görevlendirildikleri Yunan ordusu, 98 yıl önce Başkomutan Mustafa Kemal’in komutasındaki kahraman Türk Ordusu tarafından Sakarya Meydan Muharebesi’nde hezimete uğratılmıştır. Sakarya Meydan Muharebesi Anadolu’nun karanlık günlerini aydınlığa dönüştürerek bugünün hür ve bağımsız Türk Devleti’nin yolunu açmıştır. Herkes tarafından çok iyi bilinmelidir bu toprakların bir daha istila edilmesine asla müsaade etmeyeceğiz.
“ZAFER KAHRAMANLARINA LAYIK OLDUĞU DEĞER HER ZAMAN VERİLMELİDİR”
Türkiye Büyük Millet Meclisi 19 Eylül 1921’de bu zaferin anısına Sakarya Meydan Muharebesi’nin muzaffer Başkomutanı Mustafa Kemal’e Türk Milleti adına ‘Mareşallik rütbesi ve Gazi unvanını tevdi etmiştir. 19 Eylül; İstiklal Savaşı Gazilerimizin, Kore Gazilerimizin, Kıbrıs Gazilerimizin, asker polis tüm mahlûl gazilerimizin şeref günüdür. 19 Eylül, kahramanlığın, Türk vatanseverliği ve cesaretin en büyük Gazi Mustafa Kemal ile bütünleştiği ve taçlandığı bir gündür. Kahraman Gaziler, Gaziler Günümüz kutlu olsun. Sizler, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşayan bir temsilcisisiniz. Sergilediğiniz kahramanlık, cesaret ve fedakârlıklar bizlere her zaman güç ve ilham kaynağı olmaktasınız. Sizler için yapılan hiçbir şey bu eşsiz hizmetlerinizin ve fedakârlıklarınızın bir karşılığı veya bedeli olamaz. Şanlı tarihimizin zafer günleri hiçbir zaman unutulmamalıdır. Zafer günlerine ve bu zaferlerin kahramanlarına layık oldukları değer her zaman her yerde verilmelidir. Şehit ve Gaziye en büyük övgü Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından dile getirilmiştir. Atatürk, şehit ve gazilere verilmesi gereken önemi  ‘Türk tarihine altın harflerle sayfalar yazdıran gazilerimiz ve şehitlerimizin hatıralarını yüceltmek, onlara olan hürmet ve şükran duygularımızı ifade etmek milli bir görevdir’ sözleriyle ifade etmiştir. Bu duygularla Türkiye Muharip Gaziler Derneği adına ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi ve aramızdan ayrılan gazilerimizi saygıyla anar, hayatta olan gazilerimize sağlık ve mutluluklar dilerim.”
KAYMAKAM TEZCAN GAZİLERİ VE ŞEHİT AİLELERİNİ AĞIRLADI
Saray Kaymakamı Adnan Tezcan, 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla gaziler ve şehit aileleri onuruna saat 12.00’da Askeri Gazino’da yemek düzenledi. Gaziler ve şehit ailelerinin katıldığı yemekte Saray Kaymakamı Adnan Tezcan, eşi Tuğba Işıldak Tezcan, Garnizon Komutanı Tnk. Albay Fatih Solmazlar, Cumhuriyet Savcısı Alper Özdemir, Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş, İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Emrah Kaya, İlçe Emniyet Müdür V. Oğuz Günhan, İlçe Müftüsü Abdullah Eroğlu, Kaymakamlık daire amirleri yer aldı. Kaymakam Adnan Tezcan, gaziler ve şehit aileleriyle yakından ilgilendi.
Yemek sonunda Saray İlçe Müftüsü Abdullah Eroğlu Kur’an-ı Kerim’den sureler okuyarak ebediyete intikal etmiş gaziler ve şehitler için dua okudu.
KAYMAKAM TEZCAN’DAN GAZİLER DERNEĞİ’NE ZİYARET
Saray Kaymakamı Adnan Tezcan, 19 Eylül Gaziler Günü kapsamında saat 14.00’da Saray Muharip Gaziler Derneği’ni ziyaret etti. Muharip Gazilerle sohbet eden Kaymakam Tezcan, Gaziler Günü’nü kutladı. Ziyarette Kaymakam Adnan Tezcan’ın yanı sıra Garnizon Komutanı Tnk. Albay Fatih Solmazlar, Saray İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Emrah Kaya, Saray İlçe Emniyet Müdür V. Oğuz Günhan, İlçe Müftüsü Abdullah Eroğlu ve İYİ Parti Saray İlçe Başkanı Abdullah Ataman yer aldı.

 

 

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Saray Gazetesi’nde yer alan yazılar kaynak gösterilerek ve bağlantı verilerek kullanılabilir.

escort izmirizmir escortporno izleizmir escortescort antalyapornotürk pornobursa escort