Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nın ilk meşalesini yaktığı gün olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 100. yıldönümü Saray’da büyük bir coşkuyla kutlandı.

ATA’YA ÇELENK SUNULDU
19 Mayıs Atatürk’ü Anma Genlik ve Spor Bayramı, Çelenk Töreni ile sabah 10’da başladı. Atatürk Alanı’nda gerçekleşen törende Saray Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Fehmi Çüren iki öğrenci eşliğinde Atatürk büstüne çelenk sundu. 1 dakikalık Saygı duruşu ve akabinde okunan İstiklal Marşı ile çelenk töreni sona erdi. Çelenk törenine Cumhuriyet Halk Partililer yoğun katılım sağlarken, Ak Parti ve MHP’lilerin katılım sayısının bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az olması dikkat çekti.
KUTLAMALAR PAZAR YERİNDE DEVAM ETTİ
Kutlamalar saat 10.30’da Pazar Yeri’nde devam etti. Saray Kaymakamı Adnan Tezcan, Saray Garnizon Komutanı Tnk. Albay Fatih Solmazlar, Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş gençlerin ve halkın bayramını kutladı. 1 dakikalık saygı duruşu akabinde İstiklal Marşı okunarak Bayrağımız göndere çekildi.
“100.YILA ULAŞMANIN MUTLULUĞUNU VE GURURUNU YAŞIYORUZ”
Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Saray Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Fehmi Çüren şunları ifade etti:
“Milli Mücadeleyi başlatan sürecin 100.yıldönümüne ulaşmış olmanın mutluluğunu ve gururunu hep birlikte yaşıyoruz. 19 Mayıs 1919’da Samsun’da yakılan İstiklal meşalesi, esareti kabul etmeyen, hürriyetinden vazgeçmeyen, zulme asla boyun eğmeyen milletimizin varoluş mücadelesinin ilk adımıdır. Büyük bir inanç, azim ve kararlılıkla sürdürülen bu mücadele, imkansızlıklara rağmen zaferle sonuçlanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti, milletimizin ilk değil, binlerce yıllık tarihindeki son devletidir. Cumhuriyetimiz, millet egemenliğine dayalı  olarak inşa edilmiş ve kendisine hedef olarak muasır medeniyet seviyesinin üstüne ulaşmayı belirlemiştir. Vatandaşlarımızın tamamının, tıpkı 100 yıl önce olduğu gibi bugün de, aynı heyecanla istikallerine ve istikballerine sarıldıklarını görmekten büyük mutluluk duyuyoruz.
İstiklal mücadelemizin en önemli dönüm noktası olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, Gazi Mustafa Kemal’in milletimize ve özellikle gençlerimize armağanıdır. Gençliğe armağan edilen bu bayram Türkiye’mizin geleceğinin, gençlerimizin omuzlarında yükseleceğine, tüm dünyaya barış ve huzurun yine gençlerin eliyle geleceğine bir işarettir.
“BÜYÜK HEDEFLERİ OLMAYANLARIN GELECEĞİ DE OLMAZ”
Gençler sizden beklentimiz, hangi alanda çalışırsanız çalışın en iyisi olmak için gayret göstermenizdir. Asla geçmişte yaşamayın, ama daima geçmişten ders alın. Sevgili gençler, büyük hedefleri, büyük hayalleri, büyük idealleri olmayanların geleceği de olmaz. Hayallerle hakikatler arasında sadece azim, gayret, çalışma, emek ve alın teri vardır. İnanırsanız ve çalışırsanız mutlaka başarırsınız. Biz inanıyoruz ki gençlerimiz, ülkemizi güçlü bir şekilde yarınlara taşıyacaktır. Gençliği iyiye yönelten, insanlığı iyiye yöneltir.
Gençlerimize güveniyor; gençliğimizi bugünün enerjisi, yarınların teminatı olarak görüyoruz. Bizlere düşen görev devletine ve milletine sevdalı, hür düşünebilen, milli ve manevi değerlerine bağlı, cumhuriyet ve demokrasiyi benimsemiş, kendilerini ifade edebilen, görev ve sorumluluk bilinci gelişmiş ve toplumla bütünleşmiş, donanımlı bir gençlik yetişmesine katkıda bulunmaktır. Bu düşüncelerle, milletimizin ve özellikle de gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı tebrik ediyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere bizlere bağımsızlığımızı ve devletimizi kazandıran tüm kahramanları, tüm şehitlerimizi, gazilerimizi rahmetle yad ediyoruz.”
GENÇLİĞİN ATA’YA CEVABI OKUNDU
Müdür Çüren’in konuşmasının ardından Özel 2015 Saray Anadolu Lisesi halk oyunları ekibi Adıyaman Yöresi gösterisini sundu. Törende Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’nin okunmasıyla tüm öğrenciler hep bir ağızdan Gençliğin Ata’ya cevabını okudu.
YARIŞMALAR BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ
Liselerarası kız ve erkek 800 metre kros yarışmaların düzenlendiği törende şiirlerin ve kompozisyonların okunmasının ardından liselerarası halat çekme yarışması düzenlendi. Halat çekme yarışması heyecanlı anlara sahne olurken, vatandaşlar ve protokol üyeleri tüm yarışmacıları alkışladı.
DERECEYE GİRENLER ÖDÜLLENDİRİLDİ
Yarışmanın sona ermesiyle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle yapılan çeşitli yarışmalarda dereceye giren okullar ve öğrencilere ödülleri Saray Kaymakamı Adnan Tezcan, Garnizon Komutanı Fatih Solmazlar ve Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş tarafından verildi. Saray Kaymakamlığı Halk Oyunları ekibi Trakya yöresi gösterisinin ardından ise okul bandolarının gösterisi ve geçit töreni ile kutlamalar sona erdi.
KİMLER KATILDI?
Pazar Yerinde gerçekleşen kutlama törenine Saray Kaymakamı Adnan Tezcan, eşi Tuğba Işıldak Tezcan, Saray Garnizon Komutanı Tnk. Albay Fatih Solmazlar, Saray Cumhuriyet Başsavcısı Alper Özdemir, Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş, Ak Parti Saray İlçe Başkanı Samet Derviş, CHP Saray İlçe Başkanı Akın Aytaç, MHP Saray İlçe Başkan V. Kamil Özdaş, İYİ Parti Saray İlçe Başkan V. Abdullah Ataman, Saray İlçe Emniyet Müdür V.Oğuz Günhan, Saray İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Emrah Kaya, Muharip Gaziler Derneği Saray Temsilcisi Abdürrahim Yorulmaz, Saray İlçe Milli Eğitim Müdürü Reşat Uçak, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Fehmi Çüren, Saray İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Hasan Küpeli, Nurettin Akkoç, Muharip Gaziler, Belediye Meclis Üyeleri, Kaymakamlık daire amirleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.