10.7 C
Saray

2021’de emekli ve memur zammı ne kadar olacak?

En Çok Okunanlar

Asgari ücrete gelen zammın belli olmasıyla birlikte; memur, memur emeklisi ile SSK ve Bağ-Kur emeklileri zam oranının ne olacağını merak ediyor. Kesin zam oranı Aralık enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte belli olacak

Memur, memur emeklisi ile SSK ve Bağ-Kur emeklileri zam oranının ne olacağını merak ediyor.
Aralık ayı enflasyonun açıklanmasıyla:
Aralık ayı enflasyonun açıklanmasıyla birlikte 6 aylık enflasyon rakamları kesinleşmesi bekleniyor.
SSK ve Bağ-Kur emeklilerine Ocak ayında verilecek zam oranı 2020’nin ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranında olacak.
Memur ve memur emeklisi temmuz ayında yüzde 4 toplu sözleşme zammına ek olarak yüzde 1.75 oranında enflasyon farkı aldı.
Öte yandan SSK ve Bağ-Kur emeklisi, temmuz ayında ocak-haziran enflasyonuna göre yüzde 5.75 zamma hak kazandı.
Memur ve memur emeklilerine toplu sözleşme gereği 2020’nin ikinci 6 aylık döneminde yüzde 4 zam yapılmıştı. Bu döneme ait enflasyon farkı ocak ayında maaşa yansıtılacak.
Memurlara 2021 yılının ilk 6 ayı için ocak ayında yüzde 3 toplu sözleşme zammı ödenecek. Ayrıca yılın ikinci yarısına ilişkin enflasyon farkı da bu zamma eklenecek.
Kasım sonu itibariyle yıllık enflasyon yüzde 14,03 açıklandı. Memur ve memur emeklileri bugünkü enflasyon rakamları baz alındığında yüzde 4’lük sözleşme zammına ek olarak yüzde 3,02’lik enflasyon zammı alacak.
SSK ve Bağ-Kur emeklilerine de ocak ayında yüzde 7 zam imkanı doğdu. Zam oranında kesin rakam aralık ayı enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte 4 Ocak’ta belli olacak.

 

- İrmet Hospital -spot_img

Benzer Haberler

- Advertisement -spot_img

Saray'dan Haberler