Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mektepleri Başöğretmenliği’ni kabul ettiği gün olan 24 Kasım Öğretmenler Günü tüm yurtta olduğu gibi Saray’da tören ve programlarla kutlandı. Atatürk Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan tören, Belediye Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen program ile devam ederken, mesleğe yeni başlayan öğretmenler de bu kutsal mesleği en iyi şekilde icra edeceklerine dair yemin etti.

ATA’YA ÇELENK SUNULDU
Ulu Önder Atatürk’ün Milli Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği gün olan 24 Kasım Öğretmenler Günü tüm yurtta olduğu gibi Saray’da da düzenlenen tören ve programlarla kutlandı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Sıddık Aslan’ın 24 Kasım Cuma günü saat 14.00’da Atatürk Anıtı’na çelenk koyması ile başlayan program, Belediye Kültür Merkezi’nde devam etti.
KATILIM YOĞUN OLDU
Yoğun bir katılımın olduğu programa Saray Kaymakamı Alp Arslan, Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, Saray Belediye Başkan Yardımcısı Arif Naci Öngören, Ak Parti Saray İlçe Başkanı Hakan Özgül, CHP İlçe Başkan Yardımcısı Akın Aytaç, MHP İlçe Teşkilatı Yönetim Kurulu Üyeleri, İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Emrah Kaya, İlçe Müftüsü Abdullah Eroğlu, Saray Kent Konseyi Başkanı Mehmet Bilecen, STK temsilcileri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler, veliler ve vatandaşlar katıldı.
“ATATÜRK’ÜN IŞIĞINDA İLERLEYEN, VATANA VE MİLLETİNE FAYDALI BİREYLER YETİŞTİRECEĞİME SÖZ VERİYORUM”
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program mesleğe yeni başlayan öğretmenler adına Özel 2015 Saray Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Merve Kahraman’ın konuşmasıyla devam etti. Kahraman konuşmasında şu ifadelere yer verdi:
“Öğretmen diye yazılan sevgi, emek, özveri diye okunan bu anlamlı kelimenin değerinin bir kez daha vurgulandığı 24 Kasım Öğretmenler Günümüz kutlu olsun. Bu anlamlı günde mesleğinin ilk yıllarında olan genç öğretmen arkadaşlarım adına konuşma yapmanın ve onların heyecanına ortak olmanın haklı gururunu yaşıyorum. Mesleğe yeni başlayan arkadaşlarım ve Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün ışığında ilerleyen, vatana ve milletine faydalı, ahlaklı bireyler yetiştireceğime söz veriyorum.
“ÜLKEMİZİ GERÇEK HEDEFE VE MUTLULUĞA ULAŞTIRMAK İÇİN İKİ ORDUYA İHTİYAÇ VARDIR”
Bilindiği üzere ülkemizi gerçek hedefe, gerçek mutluluğa kavuşturmak için iki orduya ihtiyaç vardır. Biri vatanımızı kurtaran asker ordusu, diğeri ulusumuzun geleceğini yoğuran irfan( bilim, kültür) ordusudur. Biz öğretmenler de sözünü ettiğim irfan ordusunun en temel halkalarından birini oluşturuyoruz. Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere emanet ettiği bu kutsal görevi gururla icra ediyoruz. Mühendisler, doktorlar, mimarlar, avukatlar ve en önemlisi de öğretmenler yetiştiriyoruz. Nice genç fidanlar can buluyor ellerimizde, nice genç dimağa ışık tutuyor, nice minik bedene yol gösteriyoruz. Harflerle başlayan yolculuğun her adımında yanında olduğumuz bireylere yeri geliyor anne, yeri geliyor baba oluyoruz. Yazarlar kitaplarıyla yakalar ölümsüzlüğü, ressamlar ise tablolarıyla. Biz ise kalplerde bıraktığımız bir dokunuşla, sıcacık bir tebessümle, öğrettiğimiz bir harfle, bir kelimeyle hafızalarda ölümsüzleşiyoruz. Unutmayalım ki her öğrenci bir çiçek, her öğretmen bir sanatçıdır ve yeni nesil bizlerin eseri olacaktır.”
“PARAYLA SATIN ALINAMAYACAK ÇOK AZ ŞEYDEN BİRİ ÖĞRETMEN ÖĞRENCİ SEVGİSİDİR”
Programda emekli öğretmenler adına bir konuşma yapan Selahat Süthan şunları ifade etti:
“ 37 yıl önce 24 Kasım heyecan dorukta. Kayseri Endüstri Meslek Lisesi tören salonunda devletime, mesleğime bağlılık yemini etmiştim. İnançlara saygılı, milli değerlere bağlı bir öğretmen olmak yeminiydi. Yeminim her daim aklımda. Ekip ruhu ile kilitlendim hedefe. Fidanlarımızın kaliteli birer ağaç olmaları yolunda. Mert, çalışkan, bilinçli, bilime inanan yetişkinler oldu her biri. Böyle oldular biliyorum, çünkü görüyorum. Teknoloji sayesinde hiç ayrılmadık ki. Güzel öğrencilerim, vefalı öğrencilerimle yine hep beraberim. Öğretmenler okullarını iş yeri olarak değil, kutsal bir mabet aileleri gibi görürler. Yıllar ışık hızıyla gelip geçer. Para ile satın alınamayacak çok az şeyden biri öğretmen- öğrenci sevgisidir. Bu ailede tecrübeli öğretmenler, gençlerle tecrübelerini hep olumlu yönde paylaşırlar.
“SARAY İLÇE MİLLİ EĞİTİMİ VEDAMI HOŞ BİR SEDAYA DÖNÜŞTÜRDÜ”
Dostoyevski ‘insanları tanımanın en uygun zamanı ayrılmalarına en yakın zamanlardır’ demiş. Saray İlçe Milli Eğitimi, kurumun damarlarında akan güç, işbirliği, saygı, sevgi ve kültür anlamında vedamın hissettirdiği hüznü hoş bir sedaya dönüştürdü. Kendilerine çok müteşekkirim. Ata’mızı, şehit öğretmenlerimizi, ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum, ruhları şad olsun. Okullar yaptıran hayırsever insanlarımıza en derin şükranlarımı sunuyorum. Tüm camiamızın öğretmenler günü cani gönülden kutluyorum.”
“MİLLİ BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZİN TEMİNATI ÖĞRETMENLERDİR”
Günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Saray İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Sıddık Aslan şöyle konuştu:
“Bir milletin milli, ahlaki ve kültürel yönden güçlü ve medeniyet bakımından kalkınmış olması öğretmenlerinin üstün çalışmalarına bağlıdır. Milli birlik ve beraberliğimizin teminatı öğretmenlerdir. Bizleri ham madde olarak ele alan öğretmenler, üzerimizde titiz, dikkatli ve sabırlı çalışmalar yaparak bizi şekillendirirler. Duygularımıza, ruhumuza, fikirlerimize ve hayata bakışımıza en güzel desenleri verirler. Bizleri doğruyu, güzeli, iyiyi, mertliği, milli duyguları öğreten öğretmenlerimizdir. Biz onların eseriyiz. Sıhhatini, nefesini, enerjisini bizim için harcar.
“ÖĞRETMENLERİMİZİN SORUMLULUKLARINI BUGÜNE KADAR OLDUĞU GİBİ BUNDAN SONRA DA EN GÜZEL ŞEKİLDE YERİNE GETİRECEKLERİNE YÜREKTEN İNANIYORUM”
Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk, öğretmenlerin Ulusal Kurtuluş Savaşı’nda gösterdiği etkinliği hep övmüştür. Atatürk yeni Türkiye’nin oluşmasında öğretmenlere büyük görevler düştüğü inancındaydı. Çağdaş bir ulus olmamız için eğitimin yaygınlaşması gerektiğine inanıyordu. Bu nedenle Atatürk, ‘Ulusları kurtaracak olan yalnız ve ancak öğretmenlerdir’ sözleriyle öğretmene verdiği önemi ve duyduğu saygıyı en güzel biçimde belirtmiştir. Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün “Harici ve dahili bedhahlar olacaktır” sözlerine haklı çıkarırcasına harici ve dahili düşmanlarımız vardır. Ülkemizin bütünlüğünü, milletimizin beraberliğini, bayrağımızın kutsallığının önemini daima üstün tutan nesiller yetiştirmek en büyük görevimizdir. Öğretmenlerimizin geleceğimiz olan çocuklarımız için üstlendikleri sorumlulukları bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da en güzel şekilde yerine getireceklerine yürekten inanıyorum.”
ÖĞRETMENLER YEMİN ETTİ
Aslan’ın konuşmasının ardından, mesleğe yeni başlayan öğretmenlerin yemin törenine geçildi. Hazırlanan platformun önüne gelen öğretmenler, Türk Bayrağına el basarak bu kutsal mesleği en iyi şekilde icra edeceklerine dair yemin ettiler. Programda dönem içinde emekli olan öğretmenlere Saray Kaymakamı Alp Arslan tarafından Hizmet Şeref Belgesi takdim edildi.
KORO BÜYÜK ALKIŞ ALDI
Yemin töreni ve teşekkür belgesi takdimi ardından Saray İlçe Milli Eğitim tarafından düzenlenen 24 Kasım Öğretmenler Günü ve 15 Temmuz konulu şiir, kompozisyon ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi. Program Özel 2015 Saray Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan müzik dinletisi ile devam etti. Müzik öğretmenleri Alkan Durmaz yönetiminde birbirinden güzel şarkılar seslendiren Özel 2015 Saray Anadolu Lisesi korosu izleyenlerden büyük alkış aldı. Kutlama programı tüm öğretmenler tarafından Öğretmenler Marşı’nın söylenmesi ile sona erdi.