Yılbaşından önce kimlik ve ehliyetlerini değiştirmeyenlere yüksek miktarda para cezası uygulanacağı söylentisi üzerine Saraylı vatandaşlar Hükümet Konağına akın etti. Mesai başlamadan önce Hükümet Konağının önünde uzun kuyruklar oluşturan vatandaşların, soğuk havaya karşın içeriye alınmaması tepki çekti.

-3 DERECEDE DIŞARDA BEKLEDİLER
Saray’da yılbaşından sonra kimlik kartı, ehliyet ve pasaport ücretlerinin zamlanacağı, ayrıca kimlik ve ehliyetlerini değiştirmeyenlere yüksek miktarda para cezası uygulanacağı söylentisi nedeniyle sabahın erken saatlerinde Hükümet Konağı önünde uzun kuyruklar oluştu. Sabah 07.30’dan itibaren soğuk havaya karşın Hükümet Konağı önünde mesai saatinin başlamasını bekleyen vatandaşlar uzun kuyruklar oluşturdu. Termometrelerin -3’ü gösterdiği Saray’da Hükümet Konağı önünde bekleyen vatandaşların içeriye alınmaması tepki çekti.
SÖZ KONUSU HABERLER ASILSIZ
Nüfus ve Vatandaşlık İşleri (NVİ) Genel Müdürlüğü, kimlik kartı, pasaport ve sürücü belgesi değerli kağıt ve harç bedellerinde yüksek artışlar olacağı ve nüfus cüzdanlarının 2019 yılından itibaren geçerli olmayacağı şeklindeki haberlere ilişkin açıklamada bulundu.
Söz konusu haberlerin “asılsız” olduğu belirtilirken, açıklamada, T.C. kimlik kartı, pasaport ve sürücü belgesi değerli kağıt ve harç bedellerinin her yıl olduğu gibi 2019 yılı içerisinde de yeniden değerleme oranında artış yapılarak “güncelleneceği”, halen kullanılmakta olan nüfus cüzdanlarının T.C. kimlik kartı alınıncaya kadar geçerli olduğu ve sürücü belgeleri için mevcut uygulamada herhangi bir değişiklik yapılmadan yenileme işlemlerine devam edileceği kaydedilerek vatandaşların söz konusu haberlere itibar etmemesi istenildi.