Safaalan Mahallesi sınırları içinde Taş Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi bulunan Koçer Madencilik kapasite artırımına gitmek için Tekirdağ Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne başvuruda bulundu. 50 hektar ormanlık alan için yapılan başvuruyu değerlendiren Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü 23 Ekim Salı günü saat 11.00’de Safaalan Mahallesi’nde Halkın Katılımı Toplantısı yapılacağını duyurdu. Havası, su kaynakları ve doğal güzelliklerinin yanı sıra hayvancılık ve mantarcılık gibi geçim kaynakları ile bölgede öne çıkan Safaalan Mahallesi, 50 hektar ormanın talan edilmesine izin verilmesi durumunda büyük bir yıkıma uğrayacak.

Son yıllarda doğal güzelliklerinin yerine adı taş ocaklarıyla anılmaya başlanan Safaalan Mahallesi yeni bir tehlike ile karşı karşıya.
KOÇER MADENCİLİK 50 HEKTAR ORMANI İSTİYOR
İki yıldan fazla zamandır Safaalan Mahallesi’nde faaliyet yürüten Koçer Madencilik, 50 hektarlık bir alanı kapsayan kapasite artışı için Tekirdağ Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne başvuruda bulundu. Tamamı ormanın içinde bulunan 50 hektar alan için yapılan başvuruyu değerlendiren Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, Çevresel Etki Değerlendirmesi sürecini başlattı ve Halkın Katılımı Toplantısı’nın yapılacağını duyurdu.
ORMANI KATLETMEK İÇİN İZİN İSTEYECEKLER
23 Ekim Salı günü saat 11.00’de Safaalan Mahallesi’ndeki Keskin Kıraathanesi’nde yapılacak toplantıda, Koçer Madencilik ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri mahalle sakinlerine “Biz 50 hektar ormanlık alanı taş çıkarmak için yok edeceğiz, siz bu iş ne dersiniz?” diye soracak. Geçtiğimiz yıllarda da İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş’nin granit ocağı nedeniyle onlarca hektar ormanını kaybeden Safaalan Mahallesi sakinlerinin, ormanlarına, yaşam alanlarına göz dikenlere bu defa sert tepki göstermesi bekleniyor.
DOĞAYI KORUMA DERNEĞİ’NDEN ÇAĞRI
Halkın Katılımı Toplantısı öncesi sosyal medya hesaplarından açıklama yapan Saray Doğayı Koruma Derneği, ormanları, yaşam alanlarını, su ve geçim kaynaklarını yok etmek isteyenlere karşı birlikte mücadele etme çağrısını yineledi. Doğayı Koruma Derneği yaptığı açıklamayla “Kopyala yapıştır tekniği ile hazırlanmış, ne yazdığı bile okunmamış Çed raporlarıyla Istrancalara kıymak istiyorlar! Tüm çevre dostlarımızı 23 Ekim Salı günü 11.00’da Safaalan’da yapılacak olan halkın katılımı toplantısına sesimize ses olmaya bekliyoruz” çağrısında bulundu.
“TAŞ OCAĞI İSTEMİYORUZ”
Safaalan Mahalle Muhtarı Mehmet Özmen 50 hektar ormanlık alan için yapılan başvurunun kendileri için kabul edilemez olduğunu söyledi. Safaalan Mahallesi’nin daha önce bölgede bulunan taş ocaklarından büyük zarar gördüğünü söyleyen Özmen, “Mahallemiz havası, doğal güzellikleri, mantarcılık ve hayvancılık potansiyeli öne çıkan, adından söz ettiren bir yerleşim. Mahallemize kurulan taş ocakları, bölgenin cazibesini yitirmesine neden oluyor. Geçtiğimiz yıllarda bu bölgede açılan taş ocaklarının ormanlarımıza verdiği zarar ortada. Aynı durumla karşılaşmamak, Safaalan’ın taş ocaklarıyla değil de güzellikleriyle anılmasını sağlamak için elimizden geleni yapacağız” dedi.