REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Saray Gazetesi

5000’lik Nazım İmar Planı revize edilecek

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
5000’lik Nazım İmar Planı revize edilecek
978
06 Eylül 2019 - 16:41
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


Saray Belediye Meclisi Eylül ayı ilk oturumu Perşembe günü saat 16.30 ile 19.00 saatleri arasında Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş Başkanlığı’nda yapıldı. Kasım 2018’de Tekirdağ Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından onaylanan Saray 1/5000 ölçekli İlave +Revizyon Nazım İmar Planı’nın eksik ve yetersiz olduğu belirtilerek revize edilmesi Meclis tarafından oy birliğiyle kabul edildi.

Saray Belediye Meclisi Eylül ayı ilk oturumu Perşembe günü saat 16.30 ile 19.00 saatleri arasında Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş Başkanlığı’nda yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan Meclis yoğun geçti.
EK GÜNDEM MADDELERİ GÖRÜŞÜLDÜ
Büyükyoncalı’da 1/1000 ölçekli İmar Planına dair teklif dilekçeleri,  Saray’ın Citta Slow’a dahil olması, Streetball Turnuvası’nın kategorik ödül meblağları ve CHP Belediye Meclis Üyeleri Ali Gürsu Ergene ve Onur Aydınoğlu’nun gelir tarifelerinin revize edilmesi talebi oy birliğiyle ek gündeme alındı.
DİLEKÇELER İMAR KOMİSYONU’NA SEVK EDİLDİ
Ek gündem konularının ardından Meclis gündemine geçildi. İlk gündem maddesi olarak Büyükyoncalı Aziziye Mahallesi 1655 ada 9 parsel ile ilgili Halit Çetiner’in Belediyenin hissesini satın alma talebi incelenmek üzere oy birliğiyle İmar Komisyonu’na sevk edildi.
“EKSİK VE YETERSİZ BULDUK”
İkinci gündem maddesi Saray 1/5000 ölçekli İlave+ Revizyon Nazım İmar Planı’nın revize edilmesi oldu. 5000’lik planın revizyona ihtiyacı olduğunu belirten İmar Komisyonu Üyesi Yener Dursun, “ Eksik ve yetersiz olduğunu düşünüyoruz. Plan hazırlandığı zaman Toprak Koruma Kanunu çıkmadığı için daha önce bizim 1000’lik Uygulama İmar Planında olup da şuan 5000’lik Nazım İmar Planı dışında kalan bölgelerimiz var. Örneğin Kömür İşletmenin arkasındaki parseller, Pazarcık bölgesinde var. Kazanılmış haklardan oluşan bu parseller zamanında 1000’lik.  Toprak Koruma Kanunu da çıktığı için geçtiğimiz aylarda onun önündeki engel de ortadan kalkmış oluyor. Böylece biz bunları 5000’lik ilave yapacağımız revizyon nazım planında koyabiliriz. Bağlar Bölgesi’nin tekrar düzenlenmesi. Oradan kurum görüşlerinin alınıp 25 binlik ve 5 binlik Nazım İmar Planın yapılması onun dahilinde de 1000’lik planlara işlenmesi. Saray’ın çıkışındaki Çevre Yolu’nun son Saray’ın İmar Planındaki parseller arasında ince uzun bant var. O bantta bir baskı unsuru oluşturuyor. Hem Saray’ın 30-40 yıl sonraki ihtiyaçlarını düşünerek oranın da İmar Planına dahil edilmesi elimizi rahatlatacağını düşündük.Uzun yıllar Saray’a bir daha imar planı yapılmaması için ufak tefek değişiklikler dışında.Göçmen Evleri diye tabir ettiğimiz yerde 20-30 hane var. Tarım arazisi vasfından çoktan çıkmış durumda.  O bölgeyi de biz 5000’lik Nazım İmar Planına ilave edelim. Talebimiz o yönde. Kendimize göre tespitlerimiz bunlar. Bu şekilde daha adaletli ve düzgün olacağını düşünüyoruz. Daha önce çalışma yapan Belediye Meclis üyelerine ve önceki dönem Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Güzel çalışma yapmışlar ama tarafımızdan yeterli bulunmadı. Eksik bulundu bazı yönleriyle. Meclis tarafından onaylanırsa daha iyisini yapabilmek için mücadele vermeye devam edeceğiz.”
TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SARAY’I VAN/SARAY OLARAK MI DÜŞÜNÜYOR?”
Konu hakkında söz alan Ak Parti Belediye Meclis Üyesi Can Terek, “Saray’ın 1/5000’lik planı yaklaşık 10 ay önce kabul edildi. Biz 10 ay sonra planı bir daha değiştirelim, yanlışlarını doğru hale getirelim. Ama bunu yaparken Büyükyoncalı’nın Planı ile birlikte yapalım. Saray ile Yoncalı’yı bir bant olarak birleştirelim. Büyükyoncalı’dan faydalanalım.  Eski dönemde 8 yılda Nazım İmar Planı yapıldı ama 10 ay sonra iptal ettik. 8 yıl kaybettik. Şimdi de 8 yıl kaybedersek, Yoncalı için de 8 yıl kaybedersek bu işin sonu gelmez. İkisini birleştirelim. Bu planları Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin yapmasını beklersek bu iş olmaz. Mezbaha, ihale aşamasına 3 yıldır gelemedi. Bu planları biz Belediye olarak yapmamız gerekir. Bu dosyayı hazırlayacağız, götüreceğiz oradan Meclisten geçecek. Bazen düşünüyorum Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Saray’ı Van Saray olarak mı düşünüyor. Hiçbir şey olmuyor buraya” diye konuştu.
“YILDIRIM MAYRUK’TAN VAZGEÇELİM, CENGİZ ABAZOĞLU’NU DENEYELİM”
İmar Planını kumaşa benzeten CHP Belediye Meclis Üyesi Ali Gürsu Ergene, “Bir kumaş var. Kumaşa karar verilmiş, elbise dikilmiş. Fakat bizim bedenimiz büyüdü. Biz artık bu elbise sığamıyoruz, beğenmiyoruz. Kumaşı değiştireceğiz. Yerine yeni bir kumaştan yeni bir elbise dikeriz. Bu kumaştan böyle elbise çıkar. Biz beğenmedik. Yıldırım Mayruk’tan vazgeçelim, Cengiz Abazoğlu’nu deneyelim” dedi.
“SARAY’IN GELİŞMESİNE ODAKLI KARAR ALMAMIZ GEREK”
Konu hakkında söz alan CHP Belediye Meclis Üyesi Onur Aydınoğlu, “ Maddiyat olarak değil de toplumun çıkarlarını manevi olarak düşünüyorum. Vatandaşın lehine, Saray’ın gelişmesine odaklı bir karar almamız gerektiği kesin kanaatindeyim” dedi.
5000’LİK PLAN REVİZE EDİLECEK
Konuşmaların ardından 1/5000 ölçekli Revizyon İmar Planı’nın eksikliklerinin giderilip revize edilmesi oy birliğiyle kabul edildi.
KAMULAŞTIRMA İÇİN BAŞKAN ERKİŞ’E YETKİ
Jeotermal su isale hattının kamulaştırılmasıyla ilgili açıklamada bulunan Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş, “Jeotermal tesisimizin yani sıcak suyun hizmete girmesi bakımından bizim de sorumluluklarımız var. Bu isale hattının kuyu başına kadar çekilmesi, oradan yaklaşık 600 metre bağlantının sağlanması. Bunlar bizim sorumluluğumuzda. Ama burada
Meclisi ilgilendiren kısım kamulaştırılması gereken kısım yaklaşık en az 1500 metrekarelik bir kısım. 10 bin metrekareyi kamulaştırmaya izin veriyor kanun. Ancak buna bütçemiz elverişli durmuyor. Biz de en kısa yoldan 1500 metrekareyi kamulaştırarak kuyu başı tesisini bir an önce enerjiyle buluşturup kendi sorumluluğumuzu yerine getirmiş olacağız.”
Açıklamanın ardından jeotermal su isale hattının 2019 yılı kamulaştırma yatırım programına alınması için Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş’e oy birliğiyle yetki verildi.
NAZIM İMAR PLANI BÜYÜKŞEHİR’DEN TALEP EDİLECEK
1/25.000 ölçekli Tekirdağ İl Çevre Düzeni Planın Revize edilmesi, Revizyon çevre düzeni planı doğrultusunda Saray 1/5.000 ölçekli İlave Nazım Planı ile 2018 yılı onaylı Saray 1/5000 Revizyon Nazım İmar Planı tadilatının ve Büyükyoncalı 1/5000 ölçekli Revizyon Nazım İmar Planın hazırlanmasının Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nden talebi oy birliğiyle kabul edildi.
İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü’nün boş kadro ve sayılı kadro değişikliği talebi oy birliğiyle kabul edildi. İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü’nün tam zamanlı sözleşmeli olarak çalıştırılacak teknisyenin aylık maaşı 2 bin 996 TL olarak oy birliğiyle kabul edildi. Son gündem maddesi Belediye Destek Hizmetleri Müdürlüğü’nün taşınmaz satışı talebi incelenmek üzere oy birliğiyle İmar Komisyonu’na havale edildi.
PARSELASYON ÜCRETLERİ PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU’NA SEVK EDİLDİ
CHP Belediye Meclis Üyeleri Ali Gürsu Ergene ve Onur Aydınoğlu tarafından ek gündem olarak sunulan gelir tarifelerinde yer alan planlama ücretlerinden parselasyon ücretlerinin yeniden belirlenmesi talebi oy birliğiyle Plan ve Bütçe Komisyonu’na sevk edildi. Streetball Turnuvası kategorik ödül toplam meblağının 9 bin 250 TL’den 13 bin 500 TL’ye çıkarılması oy birliğiyle uygun görüldü.
“CİTTASLOW MARKA DEĞERİMİZİ ARTTIRACAKTIR”
Cittaslow projesi hakkında bilgi veren Başkan Özgen Erkiş, “Şarköy’den daha yakınız. Bunun bütün katılım masraflarını Büyükşehir yerine getirecek. Büyükşehir’de ‘turizmin kenti, mavinin kenti’ derken bir coğrafi işareti olsun istiyor Cittaslow gibi. Marka değerimize bir katkı sağlar. Bunun lansmanından faydalanmak adına Büyükşehir bütün ödemelerini ödemeye hazır. Cittaslow Uluslararası Ağına katılım başvurusu var. Belediye Başkanına Cittaslow ile ilgili çalışmaları yapmak yönünde yetki verilmesi hususunu Meclis gündemine alınmasını talep ediyorum. Konuyu önemsiyorum. Cittaslow oluşumuz bizim marka değerimizi arttıracaktır. 50 bini geçmesi durumunda bir sıkıntı var. 50 bini geçtikten sonra nüfusumuz Cittaslow olunamıyor. Huzurlu, sakin şehir olamıyorsun. Tek başına nüfusun 50 bini geçmesi dahi. 50 bini sadece merkezle sınırlı tutup buralarda 5-10 yıl Saray Belediyesi bu işten fayda sağlar.”
Konu ile ilgili açıklamasının ardından Cittaslow projesine başvuruda bulunması için Başkan Özgen Erkiş’e yetki oy çokluğuyla verildi.

 

 

 

 

 

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Saray Gazetesi’nde yer alan yazılar kaynak gösterilerek ve bağlantı verilerek kullanılabilir.