Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Trakya Manevraları sırasında Saray’a gelişinin 79’uncu yılı, büyük bir coşku ve gururla kutlandı. Saray halkının yoğun ilgi gösterdiği törende, katılımın geçtiğimiz senelere göre daha fazla olması dikkat çekerken, 4.Uluslararası 11.Geleneksel Kültür Sanat ve Barış Festivali kapsamında Saray’a gelen yabancı konuklar, törende sergiledikleri dans ve gösterilerle büyük beğeni topladılar.

Ramazan FİŞEK – Saray Gazetesi

FESTİVAL AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİ (2)FESTİVALİN AÇILIŞI ANLAMLI GÜNDE GERÇEKLEŞTİ

Mustafa Kemal Atatürk’ün bundan 79 yıl önce Türk Ordusunun Trakya Manevraları tatbikatını izlemek için Trakya bölgesinde bir takım ziyaretlerde bulunmuştu. Atatürk’ün ziyaret ederek onurlandırdığı Saray’da 4. Uluslararası 11. Geleneksel Kültür Sanat ve Barış Festival’inin açılışını Mustafa Kemal Atatürk’ün ziyaretinin yıl dönümünde gerçekleştirdi. Dün gerçekleşen festival açılışı Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban’ın Atatürk Alanına çelenk sunumu ile başladı.

KATILIM YOĞUN OLDU

Gerçekleşen çelenk törenine Saray Kaymakamı Alp Arslan, Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, Saray Garnizon Komutanı Nuri Taştekin, Saray İlçe Jandarma Komutanı Ahmet Bulut, Saray Belediye Başkan Yardımcıları Arif Naci Öngör ve Dilaver Perçin, Saray Kent Konseyi Başkanı Mehmet Bilecen, festivale davet edilen Paraguay, Cezayir, Ukrayna, Gürcistan grupları, kamu kurum ve kuruluşların birim amirleri ve müdürleri, Saray Belediyesi Yaz Okulları öğrenci ve öğretmenleri, muhtarlar, parti ve STK temsilcileri katıldı. FESTİVAL AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİ (3)ATATÜK KARANFİLLER İLE ANILDI
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından festival açılışı töreni Yüce Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 79. Yıl önce Saray ilçesi ziyaretine geldiği alan olan Saray Belediye Binası yanındaki alanda devam etti. Burada bulunan Atatürk heykeline protokol mensupları tarafından çelenk sunumu ve karanfil takdimi gerçekleştirildi. Kürsüye gelip programın açılış konuşmasını yapan isim ise Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban oldu. “EŞSİZ BİR KAHRAMAN”

Belediye Başkanı Nazmi Çoban “O, sadece bizim için değil, sömürü altında ezilmiş uluslar için, hatta cephelerde vuruştuğu düşmanlarınca da eşsiz bir kahraman, eşsiz bir devlet adamı olarak bilinmektedir. Dünya bugüne kadar birçok kahraman, birçok devlet adamı gördü. Ama hepsi zamana yenik düşüp tarihin tozlu raflarına kalktılar. Oysa Mustafa Kemal, hala güncelliğini korumakta birçok ünlü devlet adamınca örnek alınacak lider olarak görülmektedir. Hele hele zor bir dönemden geçtiğimiz böyle bir dönemde, Cumhuriyetimize ve devletimize kasteden kanlı darbe teşebbüsünü geride bıraktığımız bu süreçte büyük önder Atatürk’ün fikirleri ve dünyaya bakışı daha iyi anlaşılmaktadır.” dedi.

“FİKİRLERİNİ ANLAMAYI GEREKTİRİR”

Başkan Çoban konuşmasını “İçimizden çıkarak bizim için, uygar dünya için, bunca önlemli işler başarmış, bunca değerli katkılar yapmış bir büyük insana bağımlılık onun fikirlerini anlamayı gerektirir. Adını törenlere hapsederek veya olur olmaz her yerde anarak ona yakışan mirasçılar olamayız. O ve dava arkadaşları bize onurlu bir ulus olarak yaşayabileceğimiz güzel bir ülke ve kurulmuş bir Cumhuriyet bıraktılar. Her birimiz onlar gibi düşünerek, onlar gibi davranmak ve ilerleme yolunda çalışmak zorundayız.” diyerek sürdürdü.

“TÜM EZİLEN ULUSLARA ÖRNEK OLMUŞTUR”

Başkan Nazmi Çoban “Dünyada bizi yok etmek isteyenlere karşı Kurtuluş Savaşı vererek tüm ezilen uluslara örnek olmuş “Hayatta en gerçek yol gösterici bilimdir” diyerek uygar dünyanın hayranlığını kazanmış “Savaş, yurt savunması söz konusu değilse bir cinayettir” söylemiyle gönülleri fethetmiş ;”Yurtta barış dünyada barış” anlayışıyla yüksek insanlık yolunu göstermiş, ulusal bütünlüğümüzün temelini atarak Türkiye Cumhuriyeti devletini kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e tüm Saraylılar adına minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz. Yolumuz, O’nun yolu gibi ışıklı olsun, ülkemiz onun idealindeki gibi her zaman tam bağımsız ve özgür olsun.” diyerek konuşmasını noktaladı.

“KAYMAKAM 15 TEMMUZ’U VURGULADI”

Kürsüye gelen bir diğer isim ise Saray Kaymakamı Alp Arslan oldu. Kaymakam Arslan her zaman olduğu gibi kısa bir konuşma gerçekleştirerek Yüce Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü Saray’a gelişinin 79.yıl dönümünde minnet ve şükranla andığını ifade etti. Kaymakam Alp Arslan konuşmasını 15 Temmuz’da gerçekleşen hain darbe girişiminde FETÖ terör örgütüne karşı demokrasi mücadelesi vererek şehit düşenleri yad ederek noktaladı.

FESTİVAL AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİ (5)GÖSTERİLER İZLEYENLERİ BÜYÜLEDİ

Gerçekleşen konuşmaların ardından önce Saray Zeybek Ekibi sahne aldı. Konuk olarak katılan Ukrayna ekibi ise akrobatik hareketli gösterisiyle izleyenleri büyüledi. Saray Halk Oyunlarını yerel kültür oyunlarını sergilemesinin ardından bir diğer konuk ekip Paraguaylı grup sahne aldı. Paraguaylılar’ın gerçekleştirdiği kendi kültürlerine özgü oyunlarında Paraguay Ulusal Bayrağının yanında Türkiye Cumhuriyeti bayrağını da taşımaları izleyiciler tarafından takdir topladı.