8 yılda 18 kilometrelik bölümü tamamlanabilen Saray Kapaklı Çevre Yolu, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından hizmete açıldı. 8 yılda yaşanan onlarca kaza ve yüzlerce ölüm nedeniyle adı Ölüm Yolu’na çıkan Saray Kapaklı Çevre Yolu’nun açılışında konuşan Bakan Arslan, “Bizim hayal edip rüya görmekle kalmıyoruz, hayal edip gerçekleştiriyoruz” dedi. Trafik yoğunluğunun fazla olduğu Saray Kapaklı Çevre Yolu’nun önemli eksikliklere rağmen alelacele açılması da dikkat çekti.

2009 yılında yapımına başlanmasına karşın 18 kilometrelik bölümü geçtiğimiz günlerde tamamlanabilen, çok sayıda ölümlü trafik kazasının yaşanması nedeniyle halk arasında ‘Ölüm yolu’ olarak adlandırılan Saray Kapaklı Çevre Yolu sonunda açıldı.
TOPLAM MALİYET 224 MİLYON TL
Dün saat 11.00’de Muratlı’da yapılan açılışta konuşan Bakan Arslan, Tekirdağ-Muratlı Çevre Yolu ve Kapaklı-Saray Çevre Yolu açılışı ile Tekirdağ-Hayrabolu Yolu projelerinin toplam maliyetinin 224 milyon lira olduğunu bildirdi.
“TEKİRDAĞ PARLAYAN YILDIZ”
Tekirdağ’ın ülke için önemli bir kavşak noktası olduğunu vurgulayan Arslan, “Tekirdağ parlayan bir yıldız. Bunu düşünerek Tekirdağ’ın bölünmüş, sıcak asfalt yollarla bezenmesi ve ulaştırma ağları standardının yükseltilmesi, konforlu hale gelmesi adına Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları, Başbakanımızın önderliğinde 15 yıldır çok işler yaptık ve bundan sonra da sizlerle birlikte çok şey yapacağız.” diye konuştu.
ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ 2023’TE AÇILACAK
Bakan Arslan, yapımı devam eden 1915 Çanakkale Köprüsü’nü Cumhuriyetin 100. kuruluş yılında açmayı planladıklarını hatırlatarak, şunları söyledi:
“1915 Çanakkale Köprüsü üzerinden hem Tekirdağ’ı hem Trakya’yı hem de Avrupa’yı Ege’ye, Batı Akdeniz’e bağlamakla ilgili önemli hedefimiz, rüyamız vardı. Bizim farkımız, hayal edip rüya görmekle kalmıyoruz, hayal edip gerçekleştiriyoruz. Bu sene 1915 Çanakkale Köprüsü’nün temelini attık. Sadece köprünün yapılmasıyla ilgili 2 kuru havuz yapıyoruz ki 2 futbol sahası büyüklüğünde. Proje bütün hızıyla devam ediyor.”
EKSİKLİKLER DİKKAT ÇEKİYOR
Bakan Arslan’ın açılışını yaptığı yolda önemli eksikliklerin bulunması dikkat çekiyor. 18 kilometrelik Saray Kapaklı Çevre Yolunda en önemli eksiklik Büyükyoncalı Yeniköy’de yolun mahalle dışına çıkarılmaması nedeniyle trafik akışının 2 şeride düşüyor olması. Bir diğer önemli eksiklik ise Çerkezköy yönünden Kapaklı’ya girişte dalçık’ın yapılmamış olması. Dalçık eksikliği nedeniyle özelikle işçi servisi saatlerinde Saray Kapaklı Çevre Yolunun girişinde uzun araç kuyrukları oluşuyor. Yolda göze çarpan diğer eksiklikler ise kavşakların gelişi güzel yapılması ve kavşaklar yeterli sayıda uyarı levhasının bulunmaması.
YILAN HİKÂYESİNE DÖNMÜŞTÜ
2009 yılında ihaleye çıkarılan Saray Kapaklı Çevre Yolu, yüklenici firmalardan kaynaklana sorunlar nedeniyle bir türlü tamamlanamaması nedeniyle yılan hikayesine dönmüştü. 2016 yılı ile birlikte çalışmaların hızlandığı yolda 18 kilometrelik bölüm geçtiğimiz Kasım ayında tamamlanarak kullanıma açılmıştı.
YÜZLERCE KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ
Yaklaşık 8 yıldır birçok kez ihaleye çıkartılan ve yapımı bir türlü tamamlanamayan Saray Kapaklı yolunda onlarca trafik kazası yaşanırken, yüzlerce vatandaşta yaşamını yitirmişti. Yaşanan ölümlü kazalar nedeniyle Saray Kapaklı arasındaki yol, ölüm yolu olarak ifade edilir hale gelmişti. Saray Kapaklı Çevre Yolu’nda kavşakların hatalı yapılması ve uyarı levhalarının yetersiz olması nedeniyle
BELEN YANDAŞLARI ZENGİN ETME YOLU DEMİŞTİ
24. ve 25. Dönem Tekirdağ Milletvekili Bülent Belen 2015 yılında yaptığı açıklamada Saray Kapaklı Çevre Yolu ile ilgili şunları ifade etmişti:
“Kapaklı-Saray yolu ile girişimlerimiz oldu. Saray yolunun yeniden ihale edildiğini duyunca hak ediş raporunu bakanlıktan istedim ama bakanlık bana gönderdiği bilgi notunda 2012 yılında yapılan ihale kapsamında yolun yapım çalışmalarının devam edildiğini, 2015 yılı birim fiyatları ile yola 57 milyon 500 bin TL harcama yapıldığı, yolun inşaatında eksik kalan imalatların ikmaline yönelik yeni ihalenin ise 23 Temmuz tarihinde yapıldığı ihale sürecinin devam ettiği ifade edilmiştir. Yani yolun bu zamana kadar mevcut haline 57 milyon para ödenmiştir. Kısacası bu yol yandaşları zengin etmek için yapılan bir çalışmadır.”