REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Saray Gazetesi

82 yıldır aynı gururla..

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
82 yıldır aynı gururla..
499
19 Ağustos 2019 - 19:12
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Trakya Manevraları sırasında 19 Ağustos 1937’de Saray’ı onurlandırışın 82’inci yılı, büyük bir coşku ve gururla kutlandı.
KİMLER KATILDI?
Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Saray’ı ziyaret edişinin 82. Yılı büyük bir gurur ve coşkuyla kutlandı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Saray ziyaretinin 82. yıldönümü kutlamaları bugün saat 15.00’da Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunumu ile başladı. Çelenk törenine Saray Kaymakamı Adnan Tezcan, Saray Belediye Başkan V. Fuat Ünal, Saray Garnizon Komutanı V. Yarbay İbrahim Fevzi Karaüzüm, Saray İlçe Jandarma Komutanı V., Saray İlçe Emniyet Müdür V, Ak Parti Saray İlçe Başkanı Samet Derviş, CHP Saray İlçe Başkanı Akın Aytaç, MHP Saray İlçe Başkan V. Kamil Özdaş, İYİ Parti Saray İlçe Başkan V. Abdullah Ataman, Genç Parti Saray İlçe Başkanı Vedat Ünlü, Saray Belediye Başkan Yardımcısı Birdal Gökdağ, Saray İlçe Milli Eğitim Müdürü Reşat Uçak, Saray Belediye Eski Başkanı Nazmi Çoban, Belediye Meclis Üyeleri, Saray Muharip Gaziler Derneği, Kaymakamlık daire amirleri, siyasi parti ve STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Katılımın önceki senelere göre az olması dikkat çekti.
ATA’YA ŞÜKRANLARINI SUNDULAR
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Saray’a gelişinin 82. Yıl kutlama töreni Trakya manevraları sırasında ziyaret ettiği alan olan Saray Belediye Binası yanındaki alanda devam etti. Saray Kaymakamı Adnan Tezcan, Saray Belediye Başkan V. Fuat Ünal ve Garnizon Komutanı V. Yarbay İbrahim Fevzi Karaüzüm Atatürk rölyefine karanfil bırakarak, Ata’ya şükranlarını sundular.
“BİZLER BU ONUR VE GURURU GELECEK KUŞAKLARA TAŞIMAYA DEVAM EDECEĞİZ”
Atatürk’ün Saray’ı onurlandırışının 82. Yıldönümü programında ilk konuşmayı Saray Belediye Başkan V. Fuat Ünal yaptı. Başkan V. Ünal şunları ifade etti:
“ Bugün Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün güzel ilçemiz Saray’a gelişinin 82. Yıldönümü. Bu nedenle hazırlamış olduğumuz anma programına hepiniz hoş geldiniz. İlçemiz 16-22 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen Trakya Manevraları’nın merkezinde yer alması nedeniyle Cumhuriyet’imizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve kahraman silah arkadaşlarını yakından görme ve ağırlama şerefini yaşamıştır. Bizler 19 Ağustos’ta bu onur ve gururu gelecek kuşaklara taşımak adına burada tam Ata’mızın istirahat ettiği noktada bu anma programını gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü, aziz şehitlerimizi ve silah arkadaşlarını bu vesileyle bir kez daha minnettarlıkla anıyor, saygılarımı sunuyorum.”
“TRAKYA MANEVRALARI TARİHTE ÖNEMLİ BİR YER TUTMAKTADIR”
Saray Belediye Başkan V. Fuat Ünal’dan sonra kürsüye gelen Saray Kaymakamı Adnan Tezcan şöyle konuştu:
“ Bundan 82 yıl önce 19 Ağustos 1937 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk Saray ilçemizi ziyaret etti. O günlerde Çerkezköy, Kapaklı ve civardaki başka kasaba ve beldelerde Saray’a bağlıydı. Saray, çok büyük bir coğrafyası olan bir ilçeydi. Trakya Manevraları, tarihte ve askeri olarak önemli bir yer tutuyordu. Çünkü ülkemiz, devletimiz önemli bir savaştan 1. Dünya Savaşı’ndan çıkmıştı ve 2. Dünya Savaşı tüm dünyayı kasıp kavuracağı belliydi. Bunu büyük dahi askeri dehası olan Atatürk ve diğer komutanlarımız görüyordu. Bu yüzden 1939’da 2. Dünya Savaşı başlamıştı. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, genel olarak hiçbir savaşa girmeyi istemiyordu Atatürk’ün genel şiarı ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’idi ama kapımıza bir şey geldiğinde kendimizi korumak ve savunmak önemliydi. Bundan dolayı tüm dünyada İtalya’da Mussolini, Almanya’da Hitler tüm dünyada belli başlı emperyalist devletler çevreye hep savaş açıyordu sömürge yapmak için. Bunu da askeri deha olan Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk görüyordu. Bu nedenle Trakya’da Avrupa’ya, Balkanlara ve çevreye karşı hem dosta güven vermek hem de düşmana korku salmak ve gücümüzü tatbikatla yerinde görmek maksadıyla Trakya Manevraları’nı bizzat yerinde izledi. 16-22 Ağustos tarihleri arasında bugünkü Çerkezköy, Kapaklı, Saray, Vize civarlarında Mustafa Kemal Atatürk bizzat kumanda etti, komutanlık etti bu manevralara, tatbikatlara. 19 Ağustos’ta da Saray ilçesini ziyaret etti. Saray halkı, hakikaten çok şanslıydı Atatürk’ü bizzat dünya gözüyle gördüler. Onunla yakından sohbet etme imkanları oldu. Ve Atatürk burada istirahat edip, Saray’ı ziyaret etmiş oldu.
TEŞEKKÜR ETTİ
Atatürk’ün hepimizin bildiği çok önemli bir sözü var. ‘Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız yeterlidir.’ Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak, üzerimize düşenleri yapmak, görevimizi en iyi şekilde yapmak, vatanımızı sevmek ve Atatürk’ün sevgisine layık olmak bence buradan geçiyor. Hepimiz bunları yapmalıyız. Bu duygu ve düşüncülerle bu organizasyonda tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm silah arkadaşlarını, şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyorum. Tüm gazilerimize de sağlık, sıhhat diliyorum.”
BÜYÜK ALKIŞ ALDI
Konuşmaların ardından program Ercan Dedeoğlu’nun Kuvayi Milliye’den şiiri ve Saray Belediyesi Halk Oyunları Ekibinin Trakya Yöresi gösterisi ile devam etti. Saray Belediyesi Halk Oyunları ekibinin Trakya Yöresi performansıyla büyük alkış aldı.
ATATÜRK, SEVDİĞİ ŞARKILARLA ANILDI
Programda son olarak Şef Salih Demirci Atatürk’ün sevdiği şarkılardan oluşan mini bir konser verdi. Dinleyenlerin kulaklarının pasını silen Salih Demirci, performansıyla büyük beğeni topladı.
AYRAN İKRAM EDİLDİ
19 Ağustos Atatürk’ün Saray’ı onurlandırışının 82. Yıldönümü programı Atatürk Rölyefi yanında ayran ikramı ile son buldu.

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Saray Gazetesi’nde yer alan yazılar kaynak gösterilerek ve bağlantı verilerek kullanılabilir.