Hattuşa Vacation Thermal Club Saray Park Müdürü Adem Koç, “Saray Belediyesi ile Hattuşa davalık oldu, Saray Belediyesi ‘Termal Su’dan zarar ediyor” şeklindeki iddialara yanıt verdi. Saray Belediyesi’ne bugüne kadar yaptıkları ödemenin
2 milyon TL’yi geçtiğini açıklayan Koç, “Saray Belediyesi’nin termal yatırımdan nasıl bir zararı olmuş olabilir ki? Bütün havzadaki, 50 bin dönümlük arazideki çıkacak termal su belediyeye ait ve bunu 1 milyon 200 bin dolara almış. Bir tane kuyu açmışlar, bu kuyudan 20 litre suyu Hattuşa firmasına verecekler ve Hattuşa firması bunun karşılığında 800 bin dolar ödeyecek. Toplam maliyetinin yüzde 70’ini ödeyecek. Ve üzerine mülkiyeti belediyeye ait 25 milyonluk bir yatırım yapacak. Bu 25 milyonluk yatırıma yaklaşık 25 yıl boyunca yaklaşık 5 milyon kira ödeyecek. Hal böyleyken belediye bu işten nasıl zararlı çıkmış biri bana bunu gerçekten izah etsin. Burada Saray halkının ve Saray Belediyesi’nin çok büyük kazancı var” dedi.

Hattuşa Saray Park Müdürü Adem Koç’a son günlerde Saray’da Hattuşa hakkında gündeme gelen iddiaları sorduk.
Adem Koç’un sorularımıza verdiği yanıtlar şu şekilde:
Saray Belediyesi ile davalık olduğunuz yönünde iddialar var.
Ödeme yapmadığınız için Saray Belediyesi ile davalık oldunuz mu?
Dolar ve Euro’daki ani yükselişle birlikte 2018 Ağustos ayında büyük bir ekonomik buhran yaşadı ülkemiz. Bu kriz nedeniyle devletimiz dolar ve Euro ile yapılan bütün işlemler için bir kararname çıkardı, ‘Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye Cumhuriyeti’ndeki yabancı şirketler, vatandaşlar, kurumlar Türk Lirası’na dönüş yapacak’ diye. Bunun için bizim gibi şirketlere de ‘2018 yılının Ocak 3’ün kurunu alacaksınız ve kurun üzerine o ayın TEFE-TÜFE oranında çarpacaksınız ve buna göre bir hesaplama yöntemiyle ödemelerinizi yapacaksınız’ denildi. Bizim de Saray Belediyesi ile şartlı bağış sözleşmemiz var. Bu 800 bin dolar civarında. Geçen sene biz bunun ilk taksiti olan 283 bin doları, dolar bazında ödemesini yaptık. Ama bu seneki Şubat’taki ödememiz böyle bir kararname çıkınca biz de bu kararnameden şirket olarak yararlanmak istediğimizi bildiren bir yazı yazdık Belediyeye. Dedik ki biz bu parayı şu kararnamedeki şu şartla ödemek istiyoruz. Bununla ilgili bize yardımcı olur musunuz diye. Saray Belediyesi de bununla ilgili bize fiili anlamda bir dönüş yapmadı. Aksine Şubat’taki ödemeyi yapın diye bize bir ihtarname çekti. Konu şu ortaya çıkmış bir fiili durum var. Biz bu fiili durumdan yararlanmak istiyoruz.  Çünkü herkes kendi lehine olan durumu değerlendirecektir. Biz de böyle bir durum değerlendirmesi yaptık ve bununla ilgili biz belediyeye haklı bir talebimizi ilettik. Kararnamenin bu maddesi ikimizi de bağlıyor. Sonuçta biz dolarla bir sözleşme yapmışız. Bu sözleşmenin TL’ye dönmesi lazım. Eğer çevirmezsek suç işliyoruz bir taraftan da. Çünkü senin ben buna dönmüyorum deme şansın yok. Aynı durum Saray Belediyesi’nin Maden Tetkik Arama’ya yapacağı ödemede de söz konusu. Biz Belediyeye MTA ile ilgili görüşmelerde yardımcı olacağımızı da söyledik. O konuda çok üzerinde durulmadı. Oraya gidilmesi üst düzey görüşme yapılması lazımdı ki bu işin çözümü olsun. O konuyu belediye çok zorlamadı, sadece yapılandırma ile ilgili bir talepte bulundular. MTA’da belediyeye yapılandırmayla ilgili bir dönüş yaptı. Eğer yapılandırma istiyorsanız da şu ödeme planında ödeyebilirsiniz diye bir yazı döndü. Normalde buna da MTA’nın hayır deme şansı yok. Ama bunun bizzat gidip görüşülüp çözülmesi lazım. Bunu biz çözemeyiz. Belediyenin gidip MTA’daki sorunu çözmesi lazım. Çözeceklerdir de. Yeni başkan göreve başladı ben kendisini de bu konuda bilgilendirdim. Bizim parayı ödemekle ilgili bir sorunumuz yok. Mevcut şartlarımızı uygun hale getirsinler biz ödemelerimizi yapalım.
Saray Belediye Başkanı Hattuşa ile yapılan sözleşmeyi okumadan imzaladı diyenler var? Bu iddiaya ne dersiniz?

Öyle bir şey olur mu? Tamamen yanlı ve yanlış bir iddia. Sonuçta Saray Belediyesi termal bir su almış bununla ilgili bir sözleşme yapmış. Bununla ilgili bir tesis inşaatı yapmış. Burada şartları koyan belediyedir, şartlara uyan da biziz. Ben her zaman için söylüyorum şu tesisin yaklaşık maliyeti 25 trilyon, mülkiyeti belediyeye ait. Ver her yıl yaklaşık 150 milyar kira ödüyorum bitmemiş tesise. Gelirimin yüzde 1’ini belediyeye vereceğim artı belediyeye birkaç tane oda vereceğim. Bu şartları sağlayan başka bir yatırımcı bulabiliyorsalar, başka tesisler de yaptırsınlar. Çünkü mal bizim değil, mal Saray Belediyesi’nin. 26 yıl sonra bütün tesisi içerisindeki tüm tefrişatıyla Saray Belediyesi’ne bırakacağız. ‘Sözleşmeyi getirdiler, başkan imzaladı’ iddiası tamamen asparagas, böyle bir şey olamaz.
Saray Belediyesi termal yatırım işinden zarar etti deniliyor. Gerçekten öyle mi?
Nasıl zarar ediyormuş belediye? Bizim Saray Belediyesi’ne şu ana kadar verdiğimiz para yaklaşık 2 trilyonu geçti. Saray Belediyesi’nin herhangi bir şekilde bize bir fiili anlamda ödemesi hiç olmadı. 3 dönümlük bir yer kiraladı bize. 3 dönümlük yere 3 yıldır kira veriyoruz. Yaklaşık verdiğiz kira şuanda 500 bin lirayı buldu. 26 yıl daha kira ödeyeceğiz. İnşaatını yaptığımız tesisin kirasını ödeyeceğiz 26 yıl boyunca. Ve hali hazırda inşaat bitmemiş olsa bile 3 yıldır kirayı ödüyoruz. İlk başladığımız yılın ilk 6 aylık dönemi, ikinci yılımız ve bu senenin başında bu yıl kirasını ödedik. Kirayı da peşin ödüyoruz. Saray Belediyesi’nin termal yatırımdan nasıl bir zararı olmuş olabilir ki? Bütün havzadaki, 50 bin dönümlük arazideki çıkacak termal su belediyeye ait ve bunu 1 milyon 200 bin dolara almış. Bir tane kuyu açmışlar, bu kuyudan 20 litre suyu Hattuşa firmasına verecekler ve Hattuşa firması bunun karşılığında 800 bin dolar ödeyecek. Toplam maliyetinin yüzde 70’ini ödeyecek. Ve üzerine 25 milyonluk bir yatırım yapacak. Bu 25 milyonluk yatırıma yaklaşık 25 yıl boyunca yaklaşık 5 milyon kira ödeyecek. Hal böyleyken belediye bu işten nasıl zararlı çıkmış biri bana bunu gerçekten izah etsin. Burada Saray Belediyesi’nin çok büyük avantajı var. Çünkü 1 milyon 200 bin dolarlık bir fon bulman lazım termal suyu ödemen için.  Zaten bunun 800 bin dolarını Hattuşa firmasından karşılamışsın. Geriye kalan 400 bin dolarla termal tesisin sahibi oluyorsun. Elini taşa değdirmeden büyük bir yatırımın sahibi oluyorsun, bu da 25 milyon değerinde. Bu 25 milyona sahip olduğun tesisten her yıl 150 milyar kira alıyorsun, bölgene istihdam yaratıyorsun, bölgeyi turizm bölgesi yapıyorsun, bölgeye yatırım çekiyorsun. Burada Saray halkının ve Saray Belediyesi’nin çok büyük kazancı var.Biz Saray’a büyük bir tesis yapmak için geldik. İnşaatına devam edilen tesis tamamen buradaki anlaşmamız gereği Belediyeye yaptığımız bir hizmet.  Biz de burada belediyeye ait bir otel yapıyoruz belediyenin mülkiyetinde.
Hattuşa hakkında ortada bir bilgi kirliliği de var gibi? Bunun için ne söylemek istersiniz?
Hattuşa hakkında bilip bilmeden, gerçeği araştırmadan herkes bir şeyler söylüyor, yazıyor, çiziyor. Biz ise işimizi yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Bizim bütün yatırımlarımız kendimize ait diğer bölgelerde. Buradaki yatırım bize ait değil, buradaki yatırım Belediyeye ait. Yarın inşaat bittikten sonra belediye ben seni burada istemiyorum buradan çık diyebilir. Çünkü biz kiracıyız. 27 yıllık bir sözleşme ve hukuki olarak da kendimizi savunacak haklarımız var. Hattuşa ülkemizin en büyük termal yatırımcısı ve gerçekten iyi niyetli bu bölgede. Bizi küstürmesinler, yatırımcıyı patronu küstürmesinler. Biz burada bir yatırım yapmaya çalışıyoruz. Ne mahkemelik olduğumuz kaldı, ne sahtekarlığımız kaldı. Kime ne zarar vermişiz, ne zararımız olmuş buraya geldiğimizden beri? Alışverişimizi buradaki esnaftan yapıyoruz, bu bölgenin insanlarına iş sağlıyoruz. Hattuşa ile birlikte Saray’ın adı ülkenin dört bir yanında duyuluyor, her hafta Saray’a yüzlerce insan geliyor. Hatay Erzin’deki tesisimizde yangın çıktı, bu nedenle 4 aydır hizmet veremiyoruz. İnşallah mayıs ayında yeniden faaliyete başlayacağız. Erzin’e her hafta 5 ila 10 bin kişi geliyordu ve bölge esnafından alışveriş yapıyordu. Oradaki esnaf ve vatandaşlar Hattuşa’nın bölgeye ne kadar katkısı olduğunu şimdi daha iyi anladı.
Hattuşa Saray Park’ın inşaatı ne durumda, ne zaman tamamlanacak?
İnşaatta çalışmalar devam ediyor. Bizim alt kısımda çok fazla detay var. Havuzlarımız, spalarımız, havuz daireleri. Temelde çok vakit kaybettik jet groutları yaptık, beton attık. İnşaatın yukarısında bir şey yok ki. Biz şuanda inşaatımızın, kaba inşaat olarak yüzde 50’sini bitirmiş durumdayız. Çünkü asıl detay asıl betonu, demiri yiyen yer altta. Çünkü perde betonlar var, temel betonu var. Toplam binadaki betorname yapının yüzde 30’u sadece temele gömülü. Biz burada şuanda zemin katın tabiyesini atıyoruz, bundan sonra yapacağımız tek şey kolon, tabiye. Bundan sonra çok hızlı şekilde biz bunun inşaatını yürüteceğiz. Çünkü biz yükümüzün ağır olduğu yeri aşmış durumdayız. Ortada bir sözleşme var. Biz bu sözleşme şartlarına uyacağız ve tesisimizi zamanında tamamlayacağız.