Ak Parti Saray İlçe Başkanlığı bugün saat 10.00’da düzenlediği basın toplantısıyla Saray ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ni soru bombardımanına tuttu. Her iki Belediyeyi de ağır ifadelerle eleştiren Ak Partililer, 6 ay sonra Saray’ın Ak Belediyecilik ile tanışacağını dile getirdi.

 

KİMLER KATILDI?
Bugün saat 10.00’da ilçe binasında düzenlenen basın toplantısına Ak Parti İlçe Başkanı Hakan Özgül ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Ak Parti Saray Belediye Meclis Üyeleri, İlçe Kadın Kolları Başkan V. Sevda Altındağ ve Yönetimi, Gençlik Kolları Başkanı Mehmet Furkan Yaycı ve Ak Parti Mahalle Başkanları katıldı. Saray ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin adeta soru yağmuruna tutulduğu basın açıklamasını Ak Parti Saray İlçe Başkanlığı adına Ak Parti Belediye Meclis Üyesi Ertan İnanç okudu.
SARAY’DA BAŞARISIZ VE BASİRETSİZ BİR YÖNETİM VAR
Ak Parti Saray Belediye Meclis Üyesi Ertan İnanç açıklamasında şunları ifade etti:
“ Ak Parti Saray İlçe Başkanlığı olarak düzenlediğimiz basın toplantısının öncelikli amacı kişileri baz alarak polemik yaratmaktan ziyade güzel ilçemiz Saray’ın uzun yıllardır süre gelen makuz talihinin Ak Belediyecilikle taçlandırmaktır. Bu kapsamda değerli vatandaşlarımızı belediye faaliyetleri doğrultusunda doğru bilgilendirerek siyasi kurnazlara mahal vermeyecek ve sözde sosyal belediye olan Saray Belediyesi’ni tüm gerçeği ile ifşa edeceğiz.
Sahip olduğu tarihi mirası, doğal güzellikleri ve geleceğe umutla bakacak bir nesli olan Saray’ımız tabiri caizse uzun yıllardır en başarısız ve en basiretsiz yönetimle idare edilmektedir. Değerli hemşirelerimizin umutla yetki verdiği Belediye Başkanı ve Yönetimi halkın mukaddes oylarını ve beklentilerini hiçe saymış bu da yetmezmiş gibi taş üstüne taş koymayarak sadece milletin gözünü boyamaya çalışmıştır. Halktan, eşitlikten, şeffaflıktan ve sosyal belediyecilikten bahseden Saray Belediyesi, maalesef eşi ve benzeri görülmemiş bir yandaş yönetimle idare edilmektedir. Hemşerilerimizin refahı ikinci plana itilerek şahısların ve gerçek yüzü gizli şirketlerin yararı gözetilmektedir.
İNANÇ’TAN BAŞKAN ÇOBAN’A SORU YAĞMURU
2014 yerel seçimlerinden bu yana Belediye Meclis toplantıları öncesi Meclisi bilgilendirmeyen, gündem maddelerini kendi çıkarları ve keyifleri doğrultusunda meclis üyeleriyle paylaşan, sözüm ona sözde demokrat belediye başkanı ve yönetimi Saray için ne kadar faydalı olabilir? Halkın oylarıyla seçilmiş meclis üyelerimizi ötekileştirme gayretlerinin arkasında neler vardır bilinmez. Tek adam yönetimine hayır deme çabasında olanlar, Reisi Cumhurumuzu eleştirenler ilçemizde tek adamlığın halasını yapmakta ve altına da imzalarını atmaktadırlar. Seçilmiş meclis üyelerimizi demokrasiyi katletmek suretiyle komisyonlara almayan bu zihniyeti esefle ve şiddetle kınıyoruz. Belediye Meclis üyelerimizin yani bizlerin Saray Belediyesi’ne vermiş olduğumuz önergeler ne hikmetse itibar görmüyor, cevap alamıyoruz. Her platformda şeffaflıktan bahseden Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban ve yönetimine soruyoruz.
Belediyenin yaptığı ihaleleri, doğrudan alımları ve teminleri neden kamuoyunla paylaşmıyorsunuz?
Defalarca önerge vermemize rağmen, bunları neden bize vermiyorsunuz?
Belediyenin ilişkili olduğu şirketleri ve bu şirketlerle olan yakın temaslarını neden açıklamıyorsunuz? Yeni kurulan şirket ya da şirketler de dahil.
Belediyede kaç kişinin çalıştığını ve bu çalışanların ne iş yaparak ne kadar maaş aldığını neden kamuoyunla paylaşmıyorsunuz?  Yerel seçimlerden önce bir karış yer satmayacağız diyerek halkı kandıran Belediye Başkanı Sayın Çoban, neden her fırsatta yer satıyor? Satmış olduğu bu arazilerin paralarını nereye harcıyor?
Belediye Başkanı Sayın Nazmi Çoban Ak Parti Belediye Meclis Üyeleri olarak bizleri neden söz vermesine rağmen komisyonlara almıyor? Bizlerden korkuyor mu, yoksa bir şeyler mi saklıyor?
Aylardan beri personel maaşlarını ödeyemeyen Saray Belediyesi, festival harcamalarını nasıl karşılıyor? Neden alın terinin karşılığını vermek yerine hiçbir iş yapmadan belediyeden nemalanmak suretiyle bankamatik memurlarını besliyor?
Festival adı altında yapılan ve esnafımıza zerre faydası olmayan bu organizasyonda hangi şahıs ve şirketlerle muhatap olunuyor? İlişki kurulan yandaş şirketler kimler, neden açıklanmıyor?
Belediye Başkanı %50’si devlet hibeli diğer %50’si de İller Bankasının kredi vermek suretiyle yaptığı alt yapı yatırımlarını neden Saray Belediyesi yaptı diyerek sahipleniyor ve halkını kandırıyor?
Tamamı devlet yatırımı olan Saray’ın doğalgazla buluşması Belediye Başkanı ve Yönetimi neden biz yaptık diyerek halkı kandırıyor?
Resmen kangren haline gelmiş olan Saray’ın imar planları neden hala düzenlenmiyor? Belediyenin yapması gereken fakat yapmadığı çalışmalar neden sürekli tarım müdürlüğüne ya da devletin ilişkili kurumlarına atılıyor?
“İVEDİLİKLE CİDDİYETE DAVET EDİYORUZ”
 Saray Belediye Başkanı ve Yönetimi ilçemiz güllük gülistanlıkmışçasına arsızlıkta arza çıkmış ve  ‘İşte Saray’ sloganıyla katalog bastırmak suretiyle bir skandala resmen imza atmıştır. Caddeleri ve sokaklarıyla birlikte toplam 100 km’lik bir yolu olan güzel ilçemiz Saray’ın yürünecek yolu yokken, her yerimiz toz toprak ve çamurken rüya aleminde cirit atan bu zihniyeti ivedilikle ciddiyete davet ediyoruz. Araçların harap olduğu, halkımızın sabrının tarumar edildiği ve adını bozuk yollarıyla duyurur hale getirilen ilçemiz bunu hak etmiyor.
“AK PARTİ BELEDİYESİ’NİN AYAK SESLERİ 25 MAHALLEMİZDEN GÜMBÜR GÜMBÜR GELMEKTEDİR”
Yıllık Belediye bütçesinin sadece ve sadece 4’te 1’ile Saray’ın bütün yollarının taş döşenebileceği bir ortamda yaşıyoruz. Fakat bu böyle yapılmıyor. Saray Belediyesi festival yapıyor, bankamatik memurlarını besliyor. Yandaşlarının özel arazilerine taş döşüyor, yol yapıyor ve belediyenin kaynaklarını peşkeş çekiyor. Artık yeter. Saray Belediyesi son zamanlarda arazi satış çalışmalarına hız vererek bu saltanatı kaybedeceğine fazlasıyla inanmış ve rehavete kapılmıştır. Ancak korkunun ecele faydası yoktur. Halkın egemen olduğu, mazlumun söz sahibi olacağı Ak Parti Belediyesi’nin ayak sesleri 25 mahallemizden de gümbür gümbür gelmektedir. 6 ay sonra Ak Belediyeciliği getirecek olan bizlerin milletimize yine milletimizle kazandıracağımız hizmetlerin sınırı yoktur. Mevcut yönetim halkımıza kazandırdığımız ya da kazandıracağımız hizmetleri idrak edemeyeceği gibi hayal dahi edemez.
AK PARTİ’DEN BAŞKAN ALBAYRAK’A SORULAR
Saray Belediye Başkanlığı’nın dillere desten olmuş hizmetsizlik serüveni maalesef Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi de aynı başarısızlıkla devam ettirmektedir. Büyükşehir Belediyesinin ilçemize yaptığı hangi hizmetten bir vatandaşımız memnundur? Yapılan yatırımlar tamamen göz boyamak ve Büyükşehir çalışıyor itibarı yaratmak üstüne. Tamamıyla yazık, tamamıyla ziyandır. Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’a ve yönetimine soruyoruz.
İlçe merkezimize yapılan yollar, kaldırımlar bu topraklarda yaşayan herkesin vicdanını sızlatır vaziyettedir. Bu paralar hepimizin cebinden çıkmıyor mu? Hepimizin ödediği vergilerden karşılanmıyor mu?
Saray ilçe merkezimizde bulunan çöplük bize yetmiyormuş gibi Kapaklı’nın da çöpüne ev sahipliği yapıyoruz. Eş değer belediyeler çöpten elektrik üretiyor, siz hangi çağda yaşıyorsunuz Sayın Kadir Albayrak? Bir felakete karşı herhangi bir önleminiz var mı?
Çöplüğümüz dağ haline geldi, 3-4 katlı bina görünümünde. Dışarıdan gelenler orasını şantiye inşaat alanı gibi görüyorlar. Saray’ın maalesef Kapaklı’nın çöplüğü.
Tekirdağ’da bölgenin en büyük köyü iken, mahalle olan Küçükyoncalı’ya yaptığınız yol içinize sindi mi? Küçükyoncalı halkı bunu hak ediyor mu?
Yüzlerce çocuğumuz halen hayati tehlike yaşarken ana caddelerimize kaldırım yapacak gücünüz yok mu? Ana caddelerde yapılan kaldırımların yapılması ile alakalı Büyükşehir Ak Parti olarak biz önerge vermiştik. Yapılanları da zaten Ak Parti Belediye Meclis üyeleri ve ilçe teşkilatı olarak bizler vesile olmuştuk.
1 buçuk katrilyona sahip bütçeniz mahallelerimizin alt yapısını yapmaya yetmiyor mu? İlçemizin otogarını yapma hususunda söz verdiniz, ne zaman yapacaksınız?
Devletimiz tarafından ilçemize kazandırılan doğalgaz hizmetinden sizin sadece ve sadece yollarınızın bozulmaması gerektiğini beyan ederek birçok vatandaşımız faydalanamıyorlar. Sadece Büyükşehir’e ait olan yolların kazılması için GAZDAŞ’a izin verilmiyor. Saray’da birçok vatandaşımız halen doğalgaza kavuşamamış durumda. Bunun sebebi tamamıyla Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’dir.
“AK BELEDİYECİLİĞİ İLK SEÇİMDE İLÇEMİZLE KAVUŞTURMAYI SABIRSIZLIKLA BEKLEMEKTEYİZ”
Saray Kültür Merkezi inşaatı 2020 yılında tamamlanacağı söyleniyor fakat halen temelin üstüne çıkılamamış vaziyette. Devletimiz 3 -4 senede dünyanın en büyük köprülerini yapıyor. Ama 1 buçuk katrilyona sahip Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, daha kültür merkezinin temelini bile tamamlayamamış durumda. Devletin külliyesine, devletin evine laf eden Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Yönetimi 300 trilyonu geçen bir bütçeyle Tekirdağ Belediye Hizmet Binası yapıyor. Çuvaldıza önce kendilerine batırmasını istirham ediyoruz. Saray’a ve Saray halkına hizmeti kendine düstur edinmiş bizler, kendini dünyaya kanıtlamış Ak Belediyeciliği ilk seçimde ilçemizle kavuşturmayı sabırsızlıkla beklemekteyiz.”
ÖZGÜL BAŞKAN ÇOBAN’A SARAY BELEDİYESİNİN BORCUNU SORDU
Ak Parti Belediye Meclis Üyesi Ertan İnanç’ın açıklamasından sonra bir konuşma yapan Ak Parti Saray İlçe Başkanı Hakan Özgül, Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban’ı soru yağmuruna tuttu. Özgül “Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, Saray’da halk kazanacak diye bir proje kitapçığı yayınlamıştı. Saray’da halk kazanacak dediği kaç projeyi bugüne kadar yapmış, kaç tane proje yapılmış bunu beyan etmesini Saray halkı adına istiyoruz. 2009 Belediye seçimlerinde aynı siyasi düşüncenin adayı olmasına rağmen, aynı siyasi iradenin temsilcisi olmasına rağmen Saray Belediyesi’nin borcu şu kadar diyen o günkü aday şimdiki başkanımız ve ekibine soruyorum. 2009 yılında Saray Belediyesi’nin borcu ne kadardır? 2014 yılında yine aday olan ve bu kitapçılıkla halkın karşısına çıkan Saray Belediye Başkanı ve Yönetimine soruyorum. 2014 yılında Saray Belediyesi’nin borcu ne kadar ve bugün itibariyle 13 Eylül 2018 itibariyle Saray Belediyesinin borcu ne kadar?
Köylerden Belediyeye 2 bin 800 dekar tarla geçti. Bunun ne kadarı satıldı? Satılanlar nereye harcandı? Bu konuda değerli Saraylı vatandaşlarımızın bilgilendirilmesini istiyoruz. Kültür merkezinin yeri 2015 yılında teslim edildi. O gün kültür merkezi yapılacak diye söylendi. Her mecliste konuşuldu. Ancak sene 2018 temelleri yeni atıldı. Ne zaman biteceği belli değil 2020 diyorlar. Daha toprağın yüzüne çıkmadı. Kültür merkezi konusunda Saraylı vatandaşların bilgilendirilmesini istiyoruz.” ifadelerini kullandı.
ÖZGÜL DSİ’NİN YAPTIĞI PROJELERİ ANLATTI
Saray’da Ak Parti Hükümeti’nin yaptığı hizmetlerle alakalı bilgi veren Ak Parti Saray İlçe Başkanı Hakan Özgül, “Doğayı seven Saray’ımızda pankartlar ellerinde sokak sokak gezdiler. Mevcut arıtmayı yapmak yok muydu aklınızda da Devlet Su İşleri yaptıktan sonra size teslim etti. Buna rağmen orasını randımanlı çalıştıramıyorsunuz? Halen daha Güngörmez’in atığı Ayvacık göletine akıyor. Halen askeriyenin atığı Galata Deresine akıyor. Bunlara bir çare bulunmayacak mı? Bu arıtma çalıştırılamayacak mı? Arıtmayı yapan DSİ, çalıştırmayan mevcut belediyemiz. Yine Saray’da Ayvacık İçme Suyu Arıtma tesisini yapacağımıza dair projemiz hazırlandı. Ayvacık’a da içme suyu arıtma tesisi yapılacak. Ayvacık göletine akan Güngörmez Mahallesinin kanalizasyon atıkları var. Acaba biz arıtma tesisi yapacağız diye mi Belediye, TESKİ bu konuda neden önlem almıyor? Saray Bahçeköy sulama göleti yapılacak. 2 bin dekarı sulama için yapılacak bir tesis. Beyazköy Belde dere ıslahı bitti. Büyükyoncalı- Bahçeağıl taşkın dere ıslahı. Çukuryurt dere ıslahı bitti. Göçerler’de geçen bir baskın oldu. Orasının da açılmasıyla alakalı proje tamamlandı” dedi.
“AK PARTİ’NİN BU DÖNEM SARAY’DA İKTİDAR İÇİN ELİNDEN GELEN NE VARSA YAPACAĞINI BEYAN EDİYORUZ”
Özgül, “Saray, 30 yıldır aynı siyasi iradenin iktidar olduğu bir ilçe. Çeşitli yollarla bu siyasi iradeye dur diyen diğer siyasi partiler bugüne kadar çalışmaları devam ettirdi. Ancak biz Ak Parti’nin bu dönem Saray’da iktidarı almak için elinden gelen ne varsa yapacağını, yapmaya devam edeceğini beyan ediyoruz” ifadeleriyle konuşmasını sonlandırdı.