13 C
Saray

Akın Aytaç: CHP iktidarında hiçbir öğretmen yoksulluk sınırının altında maaş almayacak

En Çok Okunanlar

CHP Saray İlçe Başkanı Akın Aytaç 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, CHP iktidarında öğretmenler, gençler ve Saray’da eğitim alanında yapılacakları anlattı. “Hiçbir öğretmen yoksulluk sınırının altında maaş almayacak” diyen Aytaç, CHP iktidarında Saray’daki okul sorununu ortadan kaldıracaklarını söyledi

Cumhuriyet Halk Partisi Saray İlçe Başkanı, emekli öğretmen Akın Aytaç, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

“Değerli Meslektaşlarım;

32 yıl gibi bir zaman aranızda çalışıp, yaşam içinde bulunmaktayım. Gördüğüm; öğretmenin gönlünde kin, nefret duygusu, intikam hislerine yer yoktur. Öğretmen içinde bulunduğu hayatın zorluklarını öfkesini bir kenara iterek genç taze yüreklere kafalara sabırla sevgiyle, iyi niyetle bilgiyi girer, yeni hayatlar kurar, öğretmensiz bir medeniyet bir bilim söz konusu olamaz, öğretmen olmadan medeni bir dünya kurulamaz.

Öğretmenlik sıradan bir meslek değildir. Her bilen, her öğrenen öğretemez, konuyu anlatamaz. Öğretmenlik bir sanattır ve öğretmen en büyük sanatkardır. Çünkü insan denilen en kıymetli varlığı saygı değer bir eser haline getiren odur. İnsanın kalbine beynine giren odur. O bir güneştir, karanlıkları ortadan kaldıran aydınlıktır. Çorak toprakları yeşerten pınardır. Demokratik yaşayışı okulda uygulamalı olarak benimsemiş, öğrendiği bu yaşam tarzını kitlere aktaran kimsedir. Birlikte iş başarma becerisini edinmiştir. Hem kendisine hem de hitap ettiği kitleye bağımsız bir kişilik kazandıran insandır. O her zaman bilir ki toplumda eğitim üretim için olmalı, üretilen kazançta eğitime destek için geriye dönmelidir.

Tüm meslektaşlarıma sağlıklı uzun ömür dileyerek hepsine saygılarımı sunuyor, 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyorum.

Siyaseten gelecek olan gelmekte olan mensubu olmaktan büyük onur duyduğum, kurtuluşun ve kuruluşun partisi CHP iktidar olduğunda öğretmenlerimiz, gençlerimiz ve üniversite mezunlarımız için yapacaklarımızın bazılarını aşağıda sunuyorum. Yapacaklarımızın teminatı olan Genel Başkanım Kemal Kılıçdaroğlu’na tüm yol arkadaşlarım adına minnet duygularımı iletiyorum.

CHP iktidarında gençlerimiz için ne yapacağız?
1. 5 milyon öğrenci KYK yurt ve kredi ödemeleri nedeniyle borç batağında. KYK borçlarından ötürü icra kıskacında olan 300 bin öğrencinin tüm hacizlerini durduracak borçların faizlerini sileceğiz.
2. Borçlandırılan öğrenciler iş bulup çalışmaya başladıktan sonra sadece anaparayı makul taksitlerle geri alacağız.

CHP iktidarında öğretmenlerimiz için ne yapacağız?
1. Öğretmen Meslek Kanununu çıkartacağız. Öğretmenlerin hakkını, hukukunu garanti altına alan özel bir yasası olacak.
2. Öğretmenlerimize 3600 ek göstergeyi vereceğiz.
3. Her ‘24 Kasım Öğretmenler Günü’nde öğretmenlere birer aylık ikramiye vereceğiz.
4. Sözleşmeli öğretmen, ücretli öğretmen, kadrolu öğretmen ayrımını kaldıracağız. Bütün öğretmenler kadrolu çalıştırılacak.
5. Devlet eğitimde açığı kabul etmez. Öğretmen açığını derhal kapatacağız.
6. Taşımalı eğitime son vereceğiz. Nerede çocuk varsa orada okul ve öğretmen olacak.
7. Öğretmenlere insan onuruna yakışır bir maaş vereceğiz. Hiçbir öğretmen yoksulluk sınırının altında maaş almayacak. Bugün öğretmenlerin tamamı yoksulluk sınırı altında maaş alıyor.
8. Kanun hükmünde kararnameyle ihraç edilen öğretmenlerden beraat edenler, hakkında takipsizlik kararı verilenler derhal işe başlatılacak.
9. Özel okullara verilen devlet desteğini keseceğiz. Milli Eğitime ayrılan paranın tamamını kamu okullarına harcayacağız.
10. İkili eğitime ve birleştirilmiş sınıf uygulamasına en geç 1 yıl içinde son vereceğiz.
11. Okul Aile Birlikleri’nin yasal statüsüne işlerlik kazandıracağız.

İlçemizde de gelecek iktidarımızda neler yapacağız?
1. Yetersiz okul sorununu ortadan kaldıracağız.
2. İkili öğretimi ilçemizde ortadan kaldıracağız.
3. İlçemiz okullarını kötü ısınma şartlarından kurtaracağız.
4. Okulların tesis ve hizmetli kaynağı sorunlarını çözeceğiz.”

- İrmet Hospital -spot_img

Benzer Haberler

- Advertisement -spot_img

Saray'dan Haberler