2.7 C
Saray

AKP’li yıllarda en az 811 çocuk çalışırken hayatını kaybetti

En Çok Okunanlar

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi’nin raporuna göre, son 9 yılda en az 556, AKP’li yıllarda en az 811 çocuk iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi

İSİG’in raporuna göre, her ay 5 ya da 6 çocuk çalışırken hayatını kaybediyor. Çocuk işçi ölümlerinin tüm iş cinayetlerine oranı ise yüzde 4 civarında. Çocuk işçilerin yaklaşık üçte birinin tarımda çalışmasına karşılık ölümlerin yarıdan fazlası bu işkolunda meydana geliyor.

Çocuk işçi ölümlerinin neredeyse yarısını trafik, servis kazası ile boğulmalar oluşturuyor. Bu da tarım işkolundaki mobilizasyonun ve barınma-yıkanma-sıcakta çalışma gibi ihtiyaç ve sorunların had safhada olduğunu gösteriyor.

ÖLEN HER 3 ÇOCUK İŞÇİDEN 1’İ 15 YAŞ ALTINDA

Kız çocuk işçi ölümleri yüzde 16 civarında bulunuyor. Bu durum genel iş cinayetlerinde tespit edilen kadın işçi ölüm oranın 2,3 katına denk geliyor.

15 yaş altı çalıştırma yasak olmasına rağmen bu yaş grubunda çalışan 184 çocuk işçi hayatını kaybetti. Yani ölen her 3 çocuk işçiden 1’i 15 yaş altında.

Çocuk işçi ölümleri tarımsal mobilizasyon ve üretimin arttığı, yine okulların kapanıp hizmet sektöründe ve atölyelerde çocukların çalıştığı Mayıs-Eylül sürecinde sıçrama yapıyor.

Son 9 yılda iş cinayetlerinin işkollarına göre dağılımı şöyle:

Tarım, orman işkolunda 316 çocuk (213 işçi ve 103 çiftçi); inşaat, yol işkolunda 57 çocuk; metal işkolunda 37 çocuk; konaklama, eğlence işkolunda 27 çocuk; ticaret işkolunda 22 çocuk; gıda işkolunda 18 çocuk; genel işler işkolunda 18 çocuk; tekstil, deri işkolunda 16 çocuk; taşımacılık işkolunda 11 çocuk; kimya, lastik işkolunda 9 çocuk; ağaç, kâğıt işkolunda 9 çocuk; çimento, toprak, cam işkolunda çocuk; enerji işkolunda 3 çocuk; madencilik işkolunda 1 çocuk; iletişim işkolunda 1 çocuk; sağlık işkolunda 1 çocuk ve işkolu belirlenemeyen 4 çocuk işçi çalışırken hayatını kaybetti.

Son 9 yılda iş cinayetlerinde 88 kız ve 468 oğlan çocuk işçi çalışırken yaşamını yitirdi.

- İrmet Hospital -spot_img

Benzer Haberler

spot_img

Saray'dan Haberler