Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Saray Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ali Özen ve Ak Parti Saray İlçe Başkanlığı’nın birer gün arayla yaptığı eleştirilere Saray’dan yanıt verdi. İki açıklamanın da yanlış bilgilerle yapıldığını ifade eden Kadir Albayrak,  “Esnaf Odası Başkanı Ali Özen ile Ak Parti Saray İlçe Başkanlığı 1 gün ara ile 2 tane açıklama yapıyor. Hiç gerek yok iki tane yayınlamanıza. İkiniz beraber yapmanız lazım bunu” dedi. Ali Özen’den “Büyükşehir ihaleleri adrese teslim yapıyor” iddiasını Pazartesi gününe kadar belgeleriyle ispatlamasını isteyen Albayrak, “Bildiğiniz ne varsa hodri meydan. Bunu bize söylemek zorundasınız. Bir tane ihale göstereceksiniz bana Pazartesi gününe kadar. Göstermediniz o gün yetkili kurumlarımız savcılığa başvuracaklar” açıklamasında bulundu.

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, bugün saat 10.00’da Saray Belediyesi Konferans Salonunda Saray’da yapılan yatırımlarla ilgili bir bilgilendirme toplantısı yaptı. Başkan Albayrak, Saray Esnaf Odası Başkanı Ali Özen’in ‘Büyükşehir Esnaf Düşmanı’ açıklamasındaki iddialara cevap verdi.
HİÇ GEREK YOK İKİ TANE AYRI AÇIKLAMA YAYINLAMANIZA
Saray Esnaf Odası Başkanı Ali Özen’in açıklamasının yanlış bir açıklama olduğunu belirten Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak açıklamadaki iddialara madde madde cevap verdi. Albayrak şöyle konuştu:
“Esnaf Odası Başkanı Ali Özen ile Ak Parti Saray İlçe Başkanlığı 1 gün ara ile arka arkaya 2 tane açıklama yapıyor. Hiç gerek yok ki iki tane ayrı yayınlamanıza. Birincisi Ali Özen beye yazıp verilmiş okuyor oradan. Gerek yok. İkiniz beraber yapmanız lazım bunu. Esnaf Odası Başkanı Ali Özen’i gerçekten seven birisiyim. Bugüne kadar ilişkilerimiz çok güzel geçti. Neden bugüne kadar bir şey söylemedi de 6 ay kala bir açıklama yapıyor. Açıklamaların hepsi de yanlış açıklamalar.
“NAMAZLA SİYASET OLMAZ”
‘Öyle iki tane gölet yapmakla, 3 tane arı sandığı dağıtmakla ve sabah namazında camilerde namaz kılmakla hizmet yapıldığını zannediyorlar’ demiş kendisi. Namaz, Allah ile kul arasında olan gizli bir şeydir. Eğer benim bir camide namaz kılarken bir tane fotoğrafımı görürseniz bugün her şeyi söylersiniz. Bu benim ibadet tarzım. Benim namazımdan ona ne, onun namaz kılmamasından banane. Bunları burada tartışmayacağız. 50 metre ilerde cami var. Gelirsin sabah namazına, öğle namazına beraber kılarız. Çıktığımız zaman namaz orada biter. Namazla siyaset olmaz. Geçmişten gelen, küçüklüğümden beri 5 vakit namaz kılan bir adamım. Ama ben kalkıp ta hiçbir siyasi konuşmada, hiçbir siyasi mecrada bunları kullanmadım. Ebedi önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün bu güzel dinimizi korumak için getirdiği laiklik için Büyük Önderimizi bir kez daha minnet ve saygıyla anıyorum. Bugün din kispeti adı altında abuk sabuk fetvalar vermeye çalışan din adamlarının olduğu yerde Ebedi Önderimiz Atatürk bunu çok iyi görmüş ki laiklik ilkesini koymuş. Laiklik ilkesi de bugün dini böyle siyasi, sahtekar ve yanlış fetva veren insanlardan korumak içindir. Onun için ben değişmez Ebedi Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü gurur, rahmet ve minnetle anıyorum.
“BİZ TÜRKİYE’NİN TAMAMINI KUCAKLIYORUZ”
‘Diyarbakır’dan, Antalya’dan, İzmir’den hatta Edirne’den Tekirdağ iline yaşamında hiçbir katkısı olmamış insanları başımıza amir yönetici yaptınız’ diyor. Evet, biz Tekirdağlıyız. Kapaklı ve Çerkezköy gibi Anadolu mozaiği olan ilçelerimiz var. Kapaklı’nın %15’i Kapaklı doğumlu geri kalan %85’i Anadolu mozaiği. Çerkezköy’ün nüfusunun %12’si Çerkezköy doğumlu, geri kalanı Anadolu mozaiği. Anadolu’dan buraya gelmiş vatandaşlarımızı biz dışlayacak mıyız? Biz Türkiye’nin tamamını kucaklıyoruz. Sosyal demokratlarda ayrım yoktur. Sosyal demokratların en büyük özelliği Türkiye’nin tamamını kucaklamasıdır. Böyle ayrım olmaz.
“1 TANE MÜFETTİŞ DEĞİL 15 TANE GÖNDERİN”
Adrese teslim ihaleleriyle meşhursunuz beyanatını yukardan aldığı talimatla veren Sayın Esnaf Odası Başkanına çağrıda bulunuyorum. Bildiğin ne varsa, hatta senden sonra açıklama yapan Ak Parti yönetimine de söylüyorum. Bildiğiniz ne varsa iktidar sizde. Büyükşehir Belediyesi orada, Nazmi Başkanım burada. Bildiğiniz ne varsa hodri meydan. Bunu bize söylemek zorundasınız. Bir tane ihale göstereceksiniz bana Pazartesi gününe kadar. Göstermediniz o gün yetkili kurumlarımız savcılığa başvuracaklar. Ama yine tatmin olmazsanız, hükümette sizde güç de sizde. Gelin Büyükşehir’i ve Saray Belediyesi’ni istediğiniz gibi denetleyin. 1 tane müfettiş değil 15 tane gönderin. İsterseniz teftiş kurulunu gönderin.
“SENİN GİBİ BEN 4 SENEDE BİR ESNAFI SEÇİLMEK İÇİN GEZMİYORUM”
Sadece Esnaf Odası Başkanına bir soru daha soruyorum. 4 buçuk yıldır Büyükşehir Belediye Başkanıyım. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne esnafın menfaati ve sorunları için hangi yazıyı yazdın? Bir tane konu getirdin mi getirmedin. O zaman bugün hiç konuşmaya hakkın yok. Ben sabah erken saatte geliyorsam, sabahçı esnafını lokantasından, kahvecisini,  otogar esnafını burada ziyaret ediyorken sen o saatte uyuyorsun. Niye beni suçluyorsun sen? Kalk bakalım beraber gezelim esnafı bir kere. Ama senin gibi ben 4 senede bir esnafı seçilmek için gezmiyorum.”