Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu tarafından 8-14 Ekim tarihleri arasında her yıl geleneksel olarak düzenlenen Amatör Spor Haftası Saray’da Çarşamba günü düzenlenen tören ve ardından gerçekleştirilen yürüyüşle kutlandı. Sağlıklı yaşam için sporun ve günde 30 dakika yürüyüşün önemi vurgulanırken, Trakya’ya has ‘Yürüyelim Be Ya’ pankartı ilgi çekti.

KİMLER KATILDI?
Saray Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğünce 8-14 Ekim Amatör Spor Haftası dolayısıyla Çarşamba günü tören düzenlendi. Atatürk Alanı’nda gerçekleşen törene Tekirdağ Gençlik Hizmetleri ve İl Spor Müdür V. Abdülkerim Kasap, Saray Belediye Başkan Yardımcıları Arif Naci Öngören, Dilaver Perçin, Ak Parti Saray İlçe Başkanı Hakan Özgül ve Yönetimi, CHP Saray İlçe Başkanı Akın Aytaç, Tekulaş Müdürü Ali Osman Yaşar, Saray İlçe Milli Eğitim Müdürü Reşat Uçak, Saray Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Fehmi Çüren, Saray İlçe Emniyet Müdürü Yaşar Terzioğlu, Saray Kent Konseyi Başkanı Mehmet Bilecen, Büyükyoncalı Spor Kulübü Başkanı Yalçın Özçevik, Saray Belediyespor Bisiklet Kulübü Başkanı Fevzi Çoban, kaymakamlık daire amirleri, spor kulüpleri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
“SPOR SEVGİ, DOSTLUK, KARDEŞLİK VE BARIŞTIR”
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende günün anlam ve önemini belirten konuşma Saray Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Fehmi Çüren tarafından yapıldı. Müdür Çüren konuşmasında şunları ifade etti:
“ Spor bireylerin fiziksel, zihinsel, duygusal ve sosyal yönden gelişimlerini sağlayan, bilgi, beceri ve liderlik yeteneklerini geliştiren bir araçtır. Spor, insanın kendi kendisini disipline etmesine, karşılaşacağı psikolojik ve fizyolojik sorunların üstesinden gelinmesine yardım eder. Spor; bedene ve ruha hitap eden sosyal bir davranıştır. Sporun sosyal fonksiyonları şu şekilde özetlenebilir:
İnsanın sağlıklı, mutlu ve güçlü olmasını sağlar. Sosyal kültürel zevkler ve duyarlılıklar kazandırır. Serbest zamanların yararlı bir biçimde değerlendirilmesini sağlar. Arkadaşlık, liderlik, iş birliği, hoşgörü, takdir etme ve edilme özelliklerini kazandırır. Sosyalleşmeyi ve sosyal sorumluluğu geliştirir. İş, görev ve mesleki sorumluluk kazandırır ve geliştirir. Özürlüleri topluma kazandırmada önemli rol oynar. İnsanlar arasında dostluğu geliştirir ve sosyal kaynaşmayı sağlar. Sosyal statü kazandırır. Profesyonel anlamda yapıldığında ekonomik kazanç sağlar. Centilmenlik, dayanışma, risk alma, cesaret duygularını geliştirir. Kendine güven duygusunu artırır. Toplum bireyleri arasında aidiyet duygusunu geliştirir. İnsanın başarma duygusunu canlandırır. Bireyin ruhundaki savaşçı, kavgacı enerjiyi barışçı, dostane bir zemine çeker. İnsanın sınırsız ihtiraslarını köreltir. Spor sevgi, dostluk, kardeşlik ve barıştır. Centilmence yarıştır. Sporda başarılı olmak için insanın içinde tutku, hayal ve amaç olmalıdır. Büyük hedeflere, başarıya inanmış nesillerle ulaşılır. Hedef belirlemek başarının anahtarıdır.
SPORU SEVEN, MİLLİ VE MANEVİ DEĞERLERİNE BAĞLI AHLAKLI BİR NESİL YETİŞTİRMEYİ HEDEFLİYORUZ”
Gençlerin serbest zamanlarını olumlu bir şekilde değerlendirmelerine yardımcı olmak, gelişimine katkıda bulunmak, bununla birlikte gençleri zararlı ve kötü alışkanlıklardan uzak tutmak amacıyla sosyal ve sportif faaliyetleri arttırmalıyız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘ Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim’ dediği gibi bizlerde Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü olarak sportif faaliyetleri arttırarak spor yapan, sporu seven, sporcuyu destekleyen milli ve manevi değerlerine bağlı ahlaklı bir nesil yetiştirmeyi hedefliyoruz.”
BÜYÜK ALKIŞ ALDILAR
Konuşmaların ardından Sena Spor Kulübü judo ve karate takımı gösterilerini sundu. Güngörmez İlkokulu öğrencileri Edirne Yöresi halk oyunlarıyla izleyenlerden büyük alkış aldı.
ŞAMPİYONLARA MADALYALARI TAKDİM EDİLDİ
Gösterilerin ardından yıl içinde gerçekleşen müsabakalarda dereceye giren Flipper Spor Kulübü sporcuları Yıldızlar kategorisinde Türkiye Şampiyonu Efe Balvan’a, Türkiye Şampiyonu İdil Zafer’e, Türkiye Şampiyonu Şeyma Hacıoğlu’na, Milli Sporcu Türkiye Şampiyonu Ozan Toytoğlu’na, Milli Sporcu Dünya 2.’si Avrupa Şampiyonu Işıl Zafer ve Gençler kategorisinde Türkiye 3.’sü Eda Zafer, Milli Sporcu Türkiye 3.’sü Nilay Gürbüz, Milli Sporcu Avrupa 2.’si Türkiye Şampiyonu Oğuz Tokgöz ve Dünya Şampiyonu Azra Çavuş’a Tekirdağ Gençlik Hizmetleri ve İl Spor Müdür V. Abdülkerim Kasap madalyalarını takdim etti.
YÜRÜYELİM BE YA
Atatürk Alanı’ndaki törenin ardından Ali Naki Erenyol Anadolu Lisesi Bandosu eşliğinde Amatör Spor Haftasına farkındalığı sağlamak için yürüyüş korteji düzenlendi. Kortejde sağlıklı yaşam için günde 30 dakika yürüyüşün önemi vurgulanırken Trakya’ya has “Yürüyelim Be Ya” pankartı ilgi çekti.