2017-2018 Eğitim öğretim yılında başarılı projeleri ile adını sıkça duyuran Güngörmez Ortaokulu, projelerine bir yenisini ekledi. Saray Belediyesi ve Ytong Tekirdağ Fabrika Müdürü Erkan Tabakçıoğlu’nun katkılarıyla Türkiye’de Devlet Okullarında tek Anelemmatik Güneş saatini Güngörmez Ortaokul’u tamamladı.

2o17- 2018 Eğitim öğretim yılında başarılı projeleri ile ulusal ve uluslararası büyük başarılara imza atan Güngörmez Ortaokulu, projelerine bir yenisini ekledi. Türkiye’deki devlet okullarında Anelemmatik Güneş saatini tamamlayan tek okul Güngörmez Ortaokulu oldu.
ANELEMMATİK GÜNEŞ SAATİ
Anelemmatik(İnsan gölgeli) güneş saati yatay güneş saatinin bir türüdür. Yatay güneş saatlerinde sabit bir gösterge bulunurken Anelemmatik güneş saatinde gösterge hareketlidir ve gösterge olarak insan gölgesi kullanılır. Sabit göstergeli güneş saatine göre daha doğru sonuçlar verir. Bulunduğunuz yerin matematik konumuna göre gerçek kuzeyi baz alarak yapılır.
TEŞEKKÜRLERİNİ İLETTİLER
Güngörmez Ortaokulu Anelemmatik Güneş Saati Proje sorumlusu Nilay Diner, “Öğrencilerimize dünyanın kendi ve güneş etrafındaki dönüşü ve zaman kavramını anlatmakta kullanacağımız bu saatimizin yapımında hesaplamaları ve teknik desteği sağlayan öğrencilerin eğitimine katkı sağlayacağı için hiçbir ücret talep etmeden destek olan Vejdi Ziyansız’a, Güneş saati zeminimizin yapımında destek olan Ytong Tekirdağ Fabrika Müdürü Erkan Tabakçıoğlu’na ve Saray Belediye Başkanlığına öğrencilerimiz adına teşekkür ederiz” dedi.