REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Saray Gazetesi

Aslı Esen: Kıyıköy’den gaz akışına hazırız

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Aslı Esen: Kıyıköy’den gaz akışına hazırız
251
25 Aralık 2019 - 17:21
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Rusya’nın Anapa şehrinden Kıyıköy’e uzanan 935’er kilometre uzunluğundaki iki hattın 100 milyon metreküp gazla doldurulduğunu söyleyen TürkAkım Sözcüsü Aslı Esen, “Rusya’dan 283 bar basınçla gelen gaz Kıyıköy Alım Terminalinde BOTAŞ’ın istediği koşullara getirildi. Ticari akışın başlaması için bekliyoruz” dedi.

Rus gazını Kıyıköy üzerinde doğrudan Türkiye ve Avrupa’ya iletecek TürkAkım boru hattı gaz akışına hazır hale getirildi.
TİCARİ OPERASYONA HAZIR
Rusya’nın Anapa şehrinden Kıyıköy’e uzanan ve 935’er kilometre uzunluğundaki iki hattan oluşan TürkAkım’ın 1,5 yıllık inşaat süreci sona erdi. Anapa’da bulunan Russkaya Kompresör İstasyonunun ardından Kıyıköy’deki  Alım Terminali de tamamlandı. Her bir hattı 15,75 milyar metreküp olmak üzere toplam 31,5 milyar metreküp gaz kapasitesi bulunan TürkAkım, şu an itibarıyla 100 milyon metreküp gazla doldurularak ticari operasyona başlamaya hazır hale getirildi.

ESEN: “TAAHHÜDÜMÜZÜ YERİNE GETİRDİK”

TürkAkım Sözcüsü Aslı Esen, Kıyıköy Alım Terminalinde düzenlenen basın toplantısında, Lüleburgaz yakınında Türkiye’nin doğal gaz şebekesine bağlanacak ilk hattın BOTAŞ tarafından işletileceğini söyledi. Rusya’dan 283 bar basınçla gelen gazın Kıyıköy Alım Terminalinde BOTAŞ’ın istediği şartlara getirilip, hazır bekletildiğini ifade eden Esen, şöyle konuştu:
“İlk gaz akış tarihine resmi merciler karar verecek. Bizim taahhüdümüz 31 Aralık 2019 itibarıyla gaz akışına hazır hale gelmekti ve bunu yerine getirdik. İkinci hat için inşa edilen kara hattı bölümü de Bulgaristan sınırına kadar getirilerek tamamlandı. Bu hat ise Gazprom-BOTAŞ ortak şirketi TürkAkım Gaz Taşıma A.Ş. tarafından inşa edildi. Türkiye bu hattan bir transit geçiş ücreti de alarak ekonomik fayda sağlayacak.”
“YAPTIRIMLAR PROJEYİ ETKİLEMEZ”
Esen, boru hatlarının güvenliği için önemli tedbirler alındığını dile getirerek, “ABD’nin yaptırımlarının projeyi etkilemesini beklemiyoruz. Bu konuda bir endişemiz yok.” dedi.
YEREL YATIRIM PROGRAMLARI HAYATA GEÇİRİLDİ
TürkAkım Projesi kapsamında Kıyıköy’de kalkınma projelerine destek verdiklerini ifade eden Esen, kesilen ağaçların yerine 100 binden fazla ağaç dikildiğini, balıkçılık ve arıcılık başta olmak üzere birçok alanda önemli çalışmalar yürütüldüğünü söyledi. 2020 yılı için de yerel yatırım programı hazırladıklarını belirten Esen, programın onaylanması halinde yeni projelerin hayata geçirileceğini dile getirdi.
ERDOĞAN VE PUTİN BİRLİKTE AÇACAK
TürkAkım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de katılımıyla 8 Ocak 2020’de İstanbul’da yapılacak törenle açılacak.

 

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Saray Gazetesi’nde yer alan yazılar kaynak gösterilerek ve bağlantı verilerek kullanılabilir.