Cumhuriyetimizin kurucusu ve yurdumuzun kurtarıcısı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikal edişinin 79’uncu yıl dönümünde tüm yurtta olduğu gibi Saray’da da saygı, minnet, özlem ve rahmetle anıldı.
Atatürk’ün aramızdan ayrıldığı saat 09.05’de bayrakların yarıya indirilmesi ve siren sesleriyle, Saray’da hayat adeta durdu.

YOĞUN KATILIM YAŞANDI
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 79’uncu yıl dönümü dolayısıyla Atatürk Meydanı’nda çelenk töreni düzenlendi. Çelenk törenine Saray Kaymakamı Alp Arslan, Garnizon Komutan V. Topçu Binbaşı Sedat Doğan, Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, Cumhuriyet Savcısı Mustafa Kürşad Çetinkaya, CHP İlçe Başkanı Demir Ali Demirel ve İlçe Teşkilatı, MHP İlçe Başkanı Lütfu Mercan ve İlçe Teşkilatı, Ak Parti İlçe Teşkilatı üyeleri, kamu kurum ve kuruluşları temsilcileri, STK temsilcileri, askeri erkan, gaziler, muhtarlar, okul müdürleri, öğretmenler öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
ATATÜRK ANITI’NA ÇELENKLER SUNULDU
Atatürk Anıtı’na sırasıyla Saray Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelenkleri sunuldu. Çelenk sunumunun ardından saat 9’u 5 geçe sirenler eşliğinde 2 dakikalık saygı duruşunda bulunularak bayraklar yarıya indirildi. İstiklal Marşının okunmasının ardından çelenk töreni sona erdi.
ANMA KÜLTÜR MERKEZİ’NDE DEVAM ETTİ
Belediye Kültür ve Sanat Merkezi’nde Kemalpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Büyükyoncalı Şehit Zafer Çan Lisesi’nin birlikte hazırladığı programla devam eden anma etkinliği saat 10.00’da saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.  Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program Kemalpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Nizamettin Omput’un Atatürk’ün Kişisel Özellikleri başlıklı konuşmasıyla devam etti.
DUYGUSAL ANLAR YAŞANDI
Büyükyoncalı Şehit Zafer Çan Çok Programlı Anadolu Lisesi T.D.E Öğretmeni Fatih Topaloğlu’nun sunduğu ‘Atatürk’ün Hayatı’ isimli video gösterimi ile devam eden programda Kemalpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Zeynep Polat tarafından şiir okunurken, anma programında gösterilen Atatürk’ün ebediyete intikal süreci ve cenaze töreni videosu salonda duygusal anların yaşanmasına neden oldu.
DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLER ÖDÜLLENDİRİLDİ
10 Kasım Atatürk’ü Anma kapsamında ilçe genelinde okullar arası gerçekleştirilen kompozisyon, şiir ve resim dallarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Saray Kaymakamı Alp Arslan, Saray Garnizon Komutan V.Topçu Binbaşı Sedat Doğan ve Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban öğrencilere ödüllerini takdim etti.
ORATORYO BÜYÜK ALKIŞ ALDI
Programda son olarak Kemalpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencilerinin hazırladığı Atatürk Oratoryosu sahnelendi. Oldukça başarılı bir şekilde sahnelenen Oratoryo, anma programına katılan davetliler tarafından uzun süre alkışlandı.