26.7 C
Saray

“Ayçiçeği 6 lira olmalıdır”

En Çok Okunanlar

Tekirdağ Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu, “Maliyeti 4.50 lirayı bulan ayçiçeğine bir an evvel müdahale alım fiyatı açıklanarak üreticinin mağduriyetinin önüne geçilmelidir. Bu kadar girdi maliyetleriyle üreticilerimizin başa çıkabilmesi ve üretimin devam edebilmesi için hükümetimizden istediğimiz fiyat 6 liradır” açıklamasında bulundu

Saray Ziraat Odası Başkanı İbrahim Çınar’ın da katıldığı toplantı sonrası Tekirdağ Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu, ayçiçeği fiyatına dair şu açıklamayı yaptı:
“Ülkenin bitkisel hanı yağ ve yem sanayisinin önemli bir ihtiyacının karşılandığı ayçiçeği ürünün hasadı Çukurova bölgesinde bitmekte olup Trakya bölgemizin bazı erken ekim alanlarında da başlamıştır. Ayçiçeğinde Türkiye’nin üretimi 1.9 milyon ton olup, bunun yaklaşık % 50 sini Trakya bölgesi karşılamaktadır. Tekirdağ’ımızda üretimin ilk sıralarında yer almakta olup ülkenin ayçiçeği ambarı konumundadır.
2020 yılı hasat sezonuna bakıldığında, pandeminin etkisi ve iklime bağlı olarak bazı ürünlerde üretimin azalması, artan talep, ülkelerin ve bireylerin ihtiyacından fazla ürün alması, kısıtlamalar gibi bir çok nedenden dolayı gıda fiyatları son 6 yılın en yüksek seviyesindedir. Bu talebi karşılamak için de tarımsal üretim çok zor bir süreçten geçiyor. Yüksek girdi fiyatları nedeniyle üretimi sürdürmekte zorlanan çiftçiler, bu yıl da kuraklık başta olmak üzere doğal afetlerin yarattığı büyük zararlarla karşı karşıya! Bu yıl zor bir yıl olacak ve herkesi memnun etmek kolay olmayacak.
Girdi fiyatları özellikle son 1 yıl da DAP gübresi % 158, Üre gübresi %123. Zirai ilaçlar ise % 75 oranında artış göstermiştir. Yaşanan kuraklık ve yüksek sıcaklık etkisiyle Çukurova bölgesindeki verimler dekar başına 70 ile 150 kg arasında değişmekte olup, bölgemiz de diğer bölgelere göre kuraklıktan daha az etkilenmiş olsa da son zamanlarda yağış almadığımızdan dolayı verim beklentimiz de düşüktür. Buna rağmen ayçiçek ön alım fiyatının açıklanmamış olması üreticimiz tarafından tedirginlikle karşılanmaktadır. Verim ve kalite kayıplarının yanı sıra beklenen fiyat açıklanmazsa önümüzdeki ayçiçek ekim sezonunda, bir önceki sezona göre ekim alanlarında daralmanın yaşanması öngörülmektedir. Bu da ithalatın artışına sebep olacaktır.
Gerçekten üretimin sürdürülmesi açısından çiftçiye verilecek fiyat önemlidir. Bu yıl ayçiçeğine verilecek fiyat gelecek yılın ekimini, fiyatını da belirleyecektir. Bu nedenle bütün bu parametreleri dikkate alarak ithalatta vergi politikası ve çiftçiye verilecek destekleme priminin buna uygun olarak revize edilmesi gerekmektedir. Ayçiçeği primi, gübre ve mazot desteklerinin mutlaka artırılması gerekmektedir.
Maliyeti 4.50 lira’yı bulan ayçiçeğine bir an evvel müdahale alım fiyatı açıklanarak üreticinin mağduriyetinin önüne geçilmelidir. Bu kadar girdi maliyetleriyle üreticilerimizin başa çıkabilmesi ve üretimin devam edebilmesi için hükümetimizden istediğimiz fiyat 6 liradır. Bu hem üreticimiz için hem sanayici için hem de pandemi döneminde tüketici için büyük önem taşımaktadır. Tarım Bakanlığımızın ve hükümetimizin de geçtiğimiz bu zorlu süreçte konuya duyarlı olacağını düşünüyor üretimin ve üreticinin yanında olmasını bekliyoruz. Üreticimize de bol bereketli bir hasat sezonu geçirmesini diliyoruz.

Saray Ziraat Odası Başkanı İbrahim ÇINAR, Malkara Ziraat Odası Başkanı Mustafa GÜNDÜZ, Hayrabolu Ziraat Odası Başkanı Mehmet BAŞOL, Çorlu Ziraat Odası Başkanı Ali TOPUZ, Muratlı Ziraat Odası Başkanı Ender BORUCU, Şarköy Ziraat Odası Başkanı Ömer DÜZGEN, Çerkezköy Ziraat Odası Başkanı Hasan TOPRAK adına Süleymanpaşa Ziraat Odası Başkanı İl Koordinasyon Kurulu Başkanı İmdat SAYGI.”

- İrmet Hospital -spot_img

Benzer Haberler

- Advertisement -spot_img

Saray'dan Haberler