26.7 C
Saray

Aygun’dan Fransız peynir üreticisine “işçi çıkarma” tepkisi

En Çok Okunanlar

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, adı “üçgen peynirle” özdeşleşen Tekirdağ Çorlu merkezli ve Fransa menşeli Bel Karper firmasının Türkiye’deki yasalara ve Anayasa’ya uymadığını, pandemi döneminde işçi çıkardığını ve sayısal çoğunluk elde eden Tek Gıda İş Sendikası’nın toplu sözleşme yetkisini tanımadığını belirterek, “Firmayı, Anayasa ve yasalara uymaya çağırıyorum. Konun takipçiyim. Herkes yasalara uymak zorundadır. Konuyu parlamentoya taşıyacağım. Firma, kendi ülkesinde nasıl yasalara uyuyorsa Türkiye’de de uymak zorundadır. Burası muz cumhuriyeti değildir.  İşten çıkarılan 5 sendikalı işçi ile ücretsiz izne gönderilen 12 sendikalı işçi, hemen görevlerine başlatılmalıdır” diye tepki gösterdi

Tek Gıda İş Sendikası, Çorlu Organize Saniye Bölgesi’nde faaliyet gösteren Fransa menşeli Bel Karper firmasının Türkiye’deki yasalara uymadığını söyledi. Sendika bu konuda bir basın toplantısı düzenledi. Tek Gıda İş Sendikası Genel Merkez Yöneticisi İbrahim Ören, fabrika önünde işçilerle eylem yaptı. Ören, Bel Karper firmasının 2006 yılında Türkiye pazarına girdiğini, 27 üretim tesisi ve 12 bin çalışanı ile ambalajlı peynir üretiminde dünyanın önemli üreticilerinden biri haline geldiğini aktardı.
MAHKEME KARARLARI TANINMAMAKTA
Bel Karper firmasında çalışan işçilerin Tek Gıda İş Sendikası’na üye olmaya başlaması sonrasında sıkıntılarla karşılaştığını anlatan Ören, “Sendikalı işçiler işten çıkarılmaya ya da ücretsiz izne gönderilmeye başlanmıştır. Tek Gıda İş Sendikası üye sayısı açısından fabrikada toplu sözleşme yetkisi elde etmiştir. Ancak Bel Karper bu yetkiyi tanımamaktadır, sudan bahanelerle itiraz etmektedir. Bu çerçevede açtığımız davayı da kazandık. Ancak Bel Karper mahkeme kararlarını da tanınamamaktadır” diye konuştu.
BOYKOT ÇAĞRISI
Tek Gıda İş Sendikası’nın Bel Karper’deki işyeri baş temsilcisinin “işyeri sırlarını paylaştığı” gerekçesiyle işten çıkarıldığını, 4 işçinin de işine son verildiğini anlatan Ören, “12 işçi de pandemi koşulları bahane edilerek ücretsiz izne çıkarılmıştır. Pandemide işçi çıkarma yasağı delinmiştir. Yetki davasını da kazandığımız halde Toplu Sözleşme Masası’na gelmemiştir. Bu tavrın devam etmesi halinde ürünlerini sattığımız tüm alışveriş merkezlerinde ürünlerimize boykot çağrısı yapacağız. Sendika mücadelesine devam ederek, emekçilerimizin sömürülmesine izin vermeyeceğiz” dedi.
BEL KARPER, MASAYA GELMEK ZORUNDA
CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, CHP olarak işçilerin bu haklı davalarına destek verdiklerini, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun sevgi ve selamlarını getirdiğini vurgulayarak,  “Hep beraber bu mücadeleyi sürdüreceğiz ve kazanacağız. Tüm firmalar ticaret kanunlarına ve iş yasalarına uymak zorundadır. Bel Karper, nasıl kendi ülkesinde yasalara uyuyorsa Türkiye’de de uymak zorundadır” eleştirisini yaptı. Bu konuyu parlamentoda gündeme getireceğini vurgulayan Aygun, “Fabrikadaki çalışanların yarısından fazlası sendikalı, ama fabrika yönetiminin büyük baskısı var. Anayasa ve yasadan kaynaklı bu haklara dokunulamaz” dedi. Bel Karper’ın sendika ile masaya oturması ve çözüm bulması gerektiğini anlatan Aygun, “Çözüm masadadır. Çözüm, masadan kaçarak bulunamaz. Bel Karper, bir an önce masaya gelmelidir” diye konuştu.

- İrmet Hospital -spot_img

Benzer Haberler

- Advertisement -spot_img

Saray'dan Haberler