Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Atatürk’ün Tekirdağ’a Gelişi ve Harf İnkılabının Uygulanmasının 88. Yıl dönümünde kutlama mesajı yayınladı. Başkan Albayrak kutlama mesajında “Harf İnkılabının ilk adımlarının atıldığı ve Gazi Mustafa Kemal’in ilk Başöğretmenliğini gerçekleştirdiği bu şehirde yaşamaktan dolayı büyük onur ve mutluluk duyuyoruz.” İfadeleri yer aldı. Ramazan FİŞEK – Saray Gazetesi

BAŞKAN ALBAYRAK ONUR VE MUTLULUK DUYUYORUZ“İKİ DEFA ŞEHRİMİZE ONUR VERMİŞLERDİR”

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak Atatürk’ün Tekirdağ’a Gelişi ve Harf İnkılabının Uygulanmasının 88. Yıl Dönümü dolayısıyla mesaj yayınladı: “Bugün Cumhuriyetimizin kurucusu, eşsiz devlet adamı Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün güzel şehrimiz Tekirdağ’a gelişinin ve Harf İnkılabını uygulayışının 88. yıl dönümünü kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. “Trakya’nın sevimli ve güzel bir parçası olan Tekirdağ’ın bende ayrı ve tatlı bir hatırası saklıdır” diyen Büyük Önderimiz, 1915 ve 1928 yılları olmak üzere iki defa şehrimize onur vermişlerdir.

“HARF DEVRİMİ’Nİ BAŞLATMIŞTIR”

Çanakkale Savaşlarında destanlar yazan 19. Tümeni oluşturmak için Tekirdağ’ımıza ilk defa gelen Mustafa Kemal Atatürk, ikinci gelişini Türk kültürünün gelişimini etkileyen yeni Türk harflerini tanıtmak ve öğretmek amacıyla bundan 88 yıl önce bugün gerçekleştirmiştir. Tekirdağlıların büyük sevgi gösterileriyle, kara tahta başında ilk dersini anlatmış, en büyük devrimlerden biri olan Harf Devrimi’ni başlatmıştır.

“BÜYÜK ONUR VE MUTLULUK DUYUYORUZ”

Türk Devrim Tarihi için önemli bir yere sahip olan Harf İnkılabının Uygulanışının Tekirdağ’da başlamış olması ve Tekirdağlıların kolay ve hızlı bir şekilde yeni Türk harflerini yazıp okumayı öğrenmeleri Tekirdağ’ı Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ayrıcalıklı kılmıştır. Çağdaş uygarlığa ulaşmamızda en önemli adımlardan biri olan Harf İnkılabının ilk adımlarının atıldığı ve Gazi Mustafa Kemal’in ilk Başöğretmenliğini gerçekleştirdiği bu şehirde yaşamaktan dolayı büyük onur ve mutluluk duyuyoruz. Tekirdağ Halkı Atasına minnettardır ve minnettar kalacaktır.

“RAHMET VE MİNNETLE ANIYORUM”

Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, Atatürk’ün Tekirdağ’ı ziyareti ve Harf İnkılabının uygulanışının 88’inci yıl dönümünü kutluyorum.”