Trakya Kent Belediyeler Birliği’nin düzenlemiş olduğu Günebakan Yerel Yönetim Hizmet Ödülleri Yarışması’nda ‘Küçükyoncalı Yöresel Dokuma Atölyesi’ İç Göç ve Uyum Özel Ödülü’ne layık görüldü. Ödül alan Küçükyoncalılı emekçi kadınlar, Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban’ı makamında ziyaret etti. Kadınları tebrik eden Başkan Çoban, “Saray tarihinde bir ilk. Küçükyoncalılı kadınlarımız İç Göç ve Uyum Jüri Özel Ödülü’nü Tekirdağ’dan Saray’ımıza getirdiler.
50 bin nüfuslu Saray’ın en aydın, en çağdaş köyünün kadınlarının böylesine başarısı Belediye Başkanı olarak bizleri mutlu etti. Bu işi birlikte başarmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

KÜÇÜKYONCALILI KADINLARDAN BAŞKAN ÇOBAN’A ZİYARET
Trakya Kent Belediyeleri Birliği’nin düzenlenmiş olduğu Günebakan Yerel Yönetim Hizmet Ödülleri Yarışması’nda ‘Küçükyoncalı Yöresel Dokuma Atölyesi’ İç Göç ve Uyum Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü. Ödül alan Küçükyoncalılı emekçi kadınlar, Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban’ı makamında ziyaret etti.
“SOSYAL BİR FAALİYETİ ÜRETİME GEÇİRMENİN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ”
Projenin başlangıç öyküsünü anlatan Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban şunları ifade etti:
“Muhtarlığımızla birlikte kadınlarımızdan Küçükyoncalı Keşkek Şenliği projesi geldi bize. Biz de Saray Belediyesi olarak bu yöresel el ürünleri dokuma atölyesi projesini yaşama geçirir miyiz diye baktık ve bunu başaracak kadınlarımızın gücünü, sinerjisini gördük. Keşkek Şenliği’ni başarıyla gerçekleştirdik. Ondan sonra yöresel dokuma atölyesi projesini ele aldık. Geçmişin yöresel dokuma, el dokuma ürünlerini günümüz koşullarında nasıl gerçekleştirebiliriz? Unutulmaya yüz tutmuş dokuma ürünlerini günümüzde nasıl tekrar dokuyabiliriz düşüncesi gelişti. Bunu yine kadınlarla açtık, dokuma tezgâhları bulduk. Tekirdağ Karacakılavuz’dan getirdik dokuma tezgahlarını. Atıl durumda olan dokuma tezgahlarını buraya getirdik. Burada bölgemizde bütün mahallelerimizde olması gereken kültür evlerinin ilk öncülüğünü Küçükyoncalı Mahallesi’nde kadınlarımız aldı. Muhtarımız, Kent Konseyi ve kadınlarımız biz böylesine sosyal bir faaliyeti, üretime dönük bir atölyeyi yaşama geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Daha da bu projelerin arkası gelecek. Burada kültür evinin üst kısmı da üretime dönüşecek. Dikiş makinelerimiz vardı bağış olarak aldığımız. Dokuma değil de dikiş makinesinde nakış türü farklı işlere, üretime yönelecek gençlerimiz olabilir köyümüzde.
SARAY TARİHİNDE BİR İLK ÖZEL JÜRİ ÖDÜLÜ
Saray tarihinde bir ilk. Yöresel Dokuma Ürünlerinin Özel Jüri ödülünü Tekirdağ’dan Saray’ımıza getirdiler. Köylerine götürecekler kültür evlerinde bulunacak aldıkları ödül ve başarı belgeleri.  50 bin nüfuslu Saray’ın en aydın, en çağdaş köyünün kadınlarının böylesine başarısı Belediye Başkanı olarak bizleri mutlu etti. Bu işi birlikte başarmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Çünkü birlikte başardık. Fikirlerimizi paylaştık, hayallerimizi paylaştık. Ama bu hayallerimizi gerçeğe dönüştürdük. Sanıyorum bu sene Keşkek Şenliği daha da görkemli olacaktır. Bizler de beraber olacağız yine bütün etkinliklerde.”
“BİR YANDAN EĞİTİMLER DEVAM EDİYOR BİR YANDAN ÜRETİM”
Küçükyoncalı Yöresel Dokuma Atölyesi projesi hakkında bilgi veren Saray Belediyesi Proje Sorumlusu Esra Selimoğlu “Küçükyoncalı Yöresel Dokuma Atölyesi projesi ilk Küçükyoncalı Geleneksel Keşkek Şenliği’nde başladı. Orada eski tezgahı görünce biz neden yapmıyoruz dedik. TEMEK işbirliğinde eğitim verdik öncelikle. Şuanda sosyal medyada ‘Dokuyan Eller Küçükyoncalı’ olarak geçiyor. Oradan da satışlar devam ediyor. Şuanda aktif şekilde bir taraftan eğitimler devam ediyor yeni kursiyerlere, bir taraftan da üretim devam ediyor. Küçükyoncalı Dokuma Atölyesindeki emekçi kadınlar kendi pazarlarını kendileri buluyor. Sosyal medya üzerinden kurulan sayfalarla internet üzerinden satış yapıyorlar. Çeşitli projelere başvurup atölyemizi tanıtmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.
“KEŞKEK ŞENLİĞİNDE SAYI 70-80’LERE ÇIKIYOR”
Proje hakkında bilgi veren Saray Kent Konseyi Başkanı Mehmet Bilecen, “Biz Kent Konseyini kurduktan sonra mahalle gruplarını oluşturduk. Kent konseyi kadın gruplarımız ilk Saray’da oluştu. Daha sonra mahallelere gittik. Burada Gönüllüler Mutfağı’nda bağışlar yaparken Küçükyoncalı kadınlarımız dediler biz de keşkek yapalım. Ondan sonra muhtarımız geleneksel yemeğimiz olan keşkeğin festivalini yapalım dedi, fikir buradan çıktı. Tabi bunu yaparken Saray Belediyesi’nin ve Büyükşehir’in desteğini alarak bu zamana kadar geldik. O günden beri çalışmalarımız devam ediyor. Atölye projesine ilk biz 3 arkadaşımızla başladık. Bu günden güne çoğaldı. Keşkek Şenliği’nde 80-100 kişi oluyor kadınlarımız. Sadece atölyede çalışanlar 17 kişi. Ama Keşkek Şenliği geldiğinde yaptığı çalışmalarda bu sayı 70-80 kişilere çıkıyor. Projede büyük aşama kaydedildi” dedi.

“OLMAYAN BİR KÜLTÜR EVİNİ HAYATA GEÇİRDİK”
Küçükyoncalı Mahalle Muhtarı Ekrem Sevinç, “Küçükyoncalı’mızın kalkınma kooperatifi var. Bu kooperatife bayanlarımızın üye olması lazım ama ürettiklerimizi tam layıkıyla pazarlayamıyoruz. Kooperatife üye olduğumuzda ödeyeceğimiz bir bedel var. İnşallah o bedelleri herkesin ismini yazıp kaydettiğimiz zaman kooperatifte de bu işi pazarlayabileceğiz. Adım adım gidiyoruz. Bu projede Saray Belediyesi’nden çok büyük destek aldık. Olmayan bir kültür evini hayata geçirdik. Bayanlarımız çalıştıkları yerden çok memnunlar. Kültür evinin üst katı var, gelecek dönemlerde üst katı da faaliyete geçireceğiz. Atölyede çalışan bayanlara bu kadar özverili çalıştıkları için hepsine teşekkür ediyorum. Dokuyan Eller sadece kilimle kalmıyor, sabah inekleri sağıyor tarla gidiyor soğan ekiyor biber ekiyor. Her akşam da bir saat yürüyüş yapıyorlar” dedi.
BAŞKAN ÇOBAN’A TEŞEKKÜRLERİNİ İLETTİLER
Küçükyoncalılı emekçi kadınlar Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban’a Küçükyoncalı Mahalle Kültür Evi’ne bu zamana kadar verdiği desteklerden dolayı teşekkür etti.