Saray Belediye Meclisi 5 yıllık dönemin son meclis toplantısının ilk oturumunu Pazartesi günü saat 14.30’da Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban başkanlığında Saray Kent Konseyi Kültür Evi’nde gerçekleştirdi. Toplantı sonunda Başkan Nazmi Çoban Meclis kararlarının yüzde 85’inin oy birliğiyle alındığını belirterek, Meclis üyelerine teşekkür etti. 5 yıl süresince verdikleri emekler için Meclis üyelerine teşekkür eden Başkan Çoban, Meclis üyelerine plaket takdim etti.

5 YILLIK DÖNEMİN SON MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
Saray Belediye Meclisi 5 yıllık dönemin son meclis toplantısının ilk oturumunu Pazartesi günü saat 14.30’da Saray Kent Konseyi Kültür Evi’nde gerçekleştirdi. Gündem maddelerine geçilmeden ek gündem maddeleri görüşüldü. Kemalpaşa Mahallesi’nde ve Büyükyoncalı’da evi yanan vatandaşların yardım talebi gündeme alınarak Belediyenin imkanları ölçüsünde maddi ve ayni yardım yapılması oy birliğiyle kabul edildi. İnsan Kaynakları Müdürlüğünün norm kadro değişiklikleri oy birliğiyle kabul edildi.
Tarım, Hayvancılık ve Ormancılık Komisyonun raporu okundu. Çukuryurt Bağlar Mevki 38 bin 70 metre kare alanın 28 bin metrekaresi, 77 parsel Sığır Yolu Mevki 10 bin 800 metrekare, Küçükyoncalı’da 2 bin 102 parsel 40 bin 102 metrekare, 3 bin 600 parsel 8 bin 187 metrekare, 2 bin 862 parsel Vilayet Mevki 24 bin 125 metrekare, 774 parsel Kocaalan Mevki 2 bin 200 metrekare toplam 6 tarlaya İngiliz lavantası için ilk ihaleye giren olmamıştır. Yapılan ikinci ihalede sadece bir kişi girip Küçükyoncalı Mahallesi’ndeki 2 bin 102 parsel 40 bin 125 metrekare yere lavanta ekmeyi kabul etmiştir. Tarım, Hayvancılık ve Ormancılık Komisyonu’nun raporu oy birliğiyle kabul edildi.
Ek gündem olarak verilen Kemalpaşa Mahallesi Remzi Saker Caddesi yıllardır yapılmaması nedeniyle zeminin bozuk olması sebebiyle çukurlardan araçların arıza yapması, banket olmadığından yaya trafiğinin aksaması, toz duman olması, çamur olması nedeniyle insanlarımız pencerelerini açıp havalandıramaması, çamaşırlarını kurutamaz, yolda yürüyemez durumlardadır. Bazı kazalar yaralanmaların yanında ölümlerle sonuçlanmış. İnsanlarımız maddi ve manevi zarara uğramıştır. Ekte 421 vatandaşımızın dilekçesiyle Remzi Saker Caddesi’nin yol ve kaldırımlarının yapılması Meclisimize saygıyla sunulur.
İHALE KAPSAMINDA REMZİ SAKER CADDESİ’NDEN BAŞLANACAK
Konuyla ilgili açıklamada bulunan Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, “Geciken bir cadde oldu. Remzi Saker Caddesi geniş. Orada bir de yolun düzenlenmesinin de yapılması gerekiyor. Refüjü yok. Yalnız bu zamana kalması bizi de üzdü. Ama yaptığımız ihale kapsamına almıştık onu. İhaleyi de Çetin Yol İnşaat adında bir firma aldı. Bugün de burada. Kendilerine yer teslimi yapacağız. Bu firma da kilit taşını kendisi üretecek burada. Makinelerini, araçlarını getirmiş Ayvacık Yolu üzerinde. Bizim bu kanalizasyon firmasının bulunduğu yeri istiyor. İhale kapsamında ilk Remzi Saker Caddesi’nden başlanacak”dedi.
İlk gündem maddesi bilirkişilerin kabulü oy birliğiyle kabul edildi. Milangaz firması tüp depoları işgaliye bedeli için var olan uygulamanın ve ödemenin devamı oy birliğiyle kabul edildi. Büyükyoncalı Mahallesi 375 parselle ilgili yazı İmar Komisyonu’na havale edildi.
“BEN BURASINI BİR YAŞAM ALANINA DÖNÜŞTÜRMEK İSTİYORUM”
Rekreasyon alanı hakkında açıklamada bulunan Başkan Nazmi Çoban, “Bizim eski halı sahanın olduğu yerde biz bir proje hazırlığı içerisindeyiz Belediye olarak. Rekreasyon alanı yürüyüş yolları, spor alanları basketbol, voleybol burasını bir yaşam alanına çevirmek istiyoruz. Belediyemizin hazırlayacağı proje doğrultusunda burayı ihaleye girecek olan firma kullanım hakkı ihalesi olacak. Daha önce termalde verdiğimiz yer gibi. Kanun maddesi aynı. Kullanım hakkı. 25 yıl -30 yıla kadar kullanım hakkı ihalesi. Yapacak Belediyemize devredecek. Alan zaten rekreasyon alanı spor alanı. Saray halkının da yararlanabileceği bir alan. Bizim projemize dayalı açık ihale herkes girebilir. Ben inanıyorum ki bu bölgeye tesisler yapılacağı için bizim hazırladığımız peyzaj mimarlarının hazırladığı bir projeye göre burası Belediyeye gelir getirecek. Ben burasını bir yaşam alanına dönüştürmek istiyorum, bizim eserimiz olsun. Nasıl ki termalin kullanım hakkını ihaleye çıktıysak, kim girerse girsin açık ihalesine”dedi.
“AK PARTİ GRUBU OLARAK RET VERMEK DURUMUNDA KALACAĞIZ”
Konuyla ilgili söz alan Ak Parti Belediye Meclis Üyesi Ertan İnanç, “Başkanım siz 10 yıldan beri Belediye Başkanısınız Saray’da biz de 5 yıldan beri görev yapıyoruz bu mecliste beraber. Saray’ın yararına olabilecek her şeyin altına zaten imzamızı attık, atarız da. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Lakin son meclis toplantısında bu şekilde bir konunun dile getirilmesi insanlar nezdinde şöyle bir soruyu doğurur. Şimdiye kadar aklınız nerdeydi? der insanlar bize. Son meclis toplantısına kadar neden bunu çıkartmadınız derler. Biz bunun bizden sonra görev alacak olan yeni yönetime devredilmesini ve onların çalışma yapmak suretiyle ihaleye çıkartılmasını uygun görüyoruz. Aksi takdirde bu meclis toplantısında illa ki bunu geçireceğiz diyorsanız da biz hizmetin altına imzamızı olumlu yönde atarız ama bu şekilde biz bunu geçirmek istemiyoruz. Ak Parti grubu olarak ret vermek durumunda kalacağız” dedi.
Rekreasyon alanı projesi konuşmalardan sonra incelenmek üzere oy çokluğuyla komisyona havale edildi.
BAŞKAN ÇOBAN MECLİS ÜYELERİNE PLAKET TAKDİM ETTİ
Toplantı sonunda Belediye Meclis Üyelerine plaket takdim eden Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, “Meclis kararlarının yüzde 85 düzeyinde oy birliğiyle geçtiği bir dönemi geride bırakıyoruz. Bundan sonraki arkadaşlarımız da bizim Saray’a kattıklarımızın üzerine olumlu katkılar sunacaklardır. Birlikte çalışmaktan mutluyum. Teşekkür ederim”dedi.