Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, “Başkan Çoban başka bir partiden Belediye Başkan Adayı olacak” iddialarını sert bir dille yalanladı. “Bu söylentileri ortaya atanlar Cumhuriyet Halk Partisi’nin Saray’daki gücünü parçalamak isteyenlerdir” diyen Başkan Çoban, “Aday adaylığı sürecinde de partimizin belirleyeceği adayın arkasında durmanın namus ve şeref sözünü vermiştim. Ben sözümün ve ilkelerimin her zaman arkasındayım. Siyasal yol haritam, yön haritam ve pusulam Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Bunun böyle bilinmesini istiyorum. Bundan sonraki süreçte de Cumhuriyet Halk Partisi’nin bana ihtiyaç duyacağı her alanda katkılarımı sunacağımı belirtmek isterim” açıklamasında bulundu.

Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban’la hakkında çıkan “başka partiden aday olacak” söylentilerine, yerel seçimlere bakışına ve bundan sonraki yol haritasına dair röportaj gerçekleştirdik.
Başkan Çoban’a yönelttiğimiz sorular ve aldığımız cevaplar şu şekilde:
Son günlerde hakkınızda başka partiye geçecek, başka partiden aday olacak iddiaları var. Ne diyorsunuz?
10 yıldır, 2009’dan bugüne Saray Belediye Başkanlığı görevini yerine getiriyorum. İlk defa bu kadar uzun bir süre, 1 haftalık bir izne ayrıldım. Bu izin sürecinde sık sık arandım ve “Başka partiden aday mı olacaksın?” sorusuyla karşı karşıya kaldım. Öncelikle Cumhuriyet Halk Partisi, partim beni 2 dönem aday gösterdi. Saray halkının desteğiyle Saray Belediye Başkanlığı görevini yerine getiriyorum. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi’ne, partimin üyelerine, beni iki dönemdir Belediye Başkanlığına seçmiş olan vatandaşlarımıza yürekten teşekkür ediyorum. İçinden geçtiğimiz süreçte Cumhuriyet Halk Partisi’ne ülkemizin ve halkımızın ihtiyacı var. Belediye Başkanlığım boyunca Cumhuriyet Halk Partisi’nin üyesi olmaktan ve Cumhuriyet Halk Partisi’ne güç ve destek vermekten onur duydum. Bundan sonra CHP’nin sade bir üyesi olmaktan da onur duyarım. Önümüzdeki seçim sürecinde partimin yanındayım. Bu yerel seçimler yerel seçim boyutunu da aşan, ülkemizin geleceğini ilgilendiren, parlamenter demokrasiye dönüşün kapısını zorlayacak ve açacak olan seçimlerdir. Bu anlamda aday adaylığı sürecinde de partimizin belirleyeceği adayın arkasında durmanın namus ve şeref sözünü vermiştim. Ben sözümün ve ilkelerimin her zaman arkasındayım. Siyasal yol haritam, yön haritam ve pusulam Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Bunun böyle bilinmesini istiyorum. Bundan sonraki süreçte de Cumhuriyet Halk Partisi’ne bana ihtiyaç duyacağı her alanda katkılarımı sunacağımı belirtmek isterim.
Bu söylentiler neden çıkıyor? Nedenini ne olarak görüyorsunuz?
Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz AKP ve MHP’nin işbirliğinde olan bir blokla yarışacağız. Türkiye’nin sığınacağı tek liman olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin Saray’daki gücünü parçalamak isteyenler, bu söylentileri çıkaranlardır. Nazmi Çoban, Cumhuriyet Halk Partisi’ndedir. Yol haritam, yön haritam ve siyasal ideolojik adresim Cumhuriyet Halk Partisi’dir ve böyle de kalacaktır.
Toplumda Nazmi Çoban sevgisi ve desteği sadece Saray’da değil, Tekirdağ bazında var. İleride milletvekili adaylığı veya partide başka bir görev verilirse düşünür müsünüz?
Cumhuriyet Halk Partisi’nin 2 dönemdir belediye başkanlığını yapıyorum. Tabi ki bu görevi yaparken Cumhuriyet Halk Partisi’nin Belediye Başkanı değil tüm Saray halkının Belediye Başkanıyım. Önümüzdeki süreçte partimin ihtiyaç duyduğu alanda, benden katkı sunmamın beklendiği her anda katkılarımı sunmaya hazırım. Milletvekili aday adaylığı neden olmasın?  Olabilir, bunu ülkenin süreci belirleyecektir. Kişinin bir şey istemesi değil, toplumda böyle bir talebin ortaya çıkması, sürecin sizi böyle bir hamleye zorlaması gerekmektedir.
Ülkenin değişik yerlerinde partiye küsen, başka partiden veya bağımsız aday olmayı düşünen kişiler var. Bu kişiler hakkında ne düşünüyorsunuz? Doğru buluyor musunuz? Haklı yanları var mı?
Ülkenin ve toplumun o kadar can yakıcı sorunları varken, sadece kişisel beklentileriyle siyasal arayışlara girenleri doğru bulmuyorum. Elbette partide ve adaylık süreçlerinde her yerde sorunlar olabilir. Ama bunlar 31 Mart’tan sonra partinin kendi iç bünyesinde konuşulacak, tartışılacak sorunlardır. Partiden ayrılmalarını, kopmalarını doğru bulmuyorum. Bu davranışlar demokrasi mücadelesinde tarihsel görev üstlenmiş olan Cumhuriyet Halk Partisi’ne zarar verir. Kimse kişisel beklentilerle, kendini bir yere taşıma hesaplarıyla Cumhuriyet Halk Partisi’ne ve demokrasi mücadelesine zarar vermemeli.
Saray’da nasıl bir yerel seçim sonucu bekliyorsunuz, CHP açısından sonuç nasıl olacak?
Kazanan Cumhuriyet Halk Partisi ve Saray olacaktır, bundan zerre şüphem yok. Çünkü Saray halkının Cumhuriyet’e ve Cumhuriyet’in değerlerine bağlılığını biliyoruz. Bunun yanında sosyal demokrat anlayışın yerel yönetimlerdeki çalışmalarını ve kazanımlarını Saray halkı takdir edecektir. Genel siyasete baktığımızda iktidarın ekonomik olarak halkımızda yarattığı sıkıntıları da görüyoruz. Ülkemizin yönetilmesiyle ilgili ciddi sıkıntılar var. Bu tabloda tarihi sorumlulukla karşı karşıya olan CHP, yerel seçimden mutlak başarıyla çıkmak zorundadır.
Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Siyasal alanda mücadele eden tüm adaylara da başarılar dilerim. Cumhuriyet Halk Partisi’nin adayının, kadrolarının ve partimin yanındayım. Seçim sürecinde de olabildiğince katkımı sunacağım.