İlk icraatı ağaç dikmek olan Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş, Çarşamba günü saat 18.00’da Uğur Mumcu Parkı’nda örnek bir projeye imza attı. Doğaya, yeşile ve çevreye duyarlılık gösteren Başkan Erkiş, Cumhuriyet Halk Parti Saray İlçe Yönetimi ve Belediye personeli ile birlikte 80 adet servi fidanını toprakla buluşturdu. Proje hakkında bilgi veren Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş, “Üretimi kutsayan, üretken emeği kutsayan ve hiç değilse önemli bir meşgale çıkarıp tabiatla bütünleşmemiz gerekir. Belki Saray’da tekrar toprağın en yüce üretken değer olduğunu, insan emeğiyle harmanlanan toprağın nelere kadir olabileceğini Türkiye’ye anlatmak için acemice yola çıktık”dedi.

BAŞKAN ERKİŞ PERSONELİYLE AĞAÇ DİKTİ
İlk icraatı ağaç dikmek olan Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş, çevre konusundaki duyarlılığı ile Çarşamba günü saat 18.00’da Uğur Mumcu Parkı’nda ağaç dikme etkinliği gerçekleştirdi. Ağaç dikme etkinliğine Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş’in yanı sıra CHP Saray İlçe Başkanı Akın Aytaç, Saray Belediye Başkan Yardımcıları Fuat Ünal, Birdal Gökdağ, CHP Saray İlçe Kadın Kolları Başkanı Fatma Aslan, CHP Saray İlçe Gençlik Kolları Başkanı Görkem Bayar ve Yönetimi, CHP Saray İlçe Yöneticileri ve Belediye personeli katıldı.
“BİR FİDAN DİKEREK HER GÜNE ANLAM KATABİLİRİZ”
Proje hakkında açıklamada bulunan Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş, “Boş bir gün seçtik Saray’ımız için.  Mesele şu her güne anlam katabiliriz bir fidan dikerek. Saray’da yeşillendirmeyi bir yerel politika olarak ele almak istiyoruz. Şuanda yeşilimizi, Tanrının tabiatın bize bahşettiği yeşilimizin hunharca her an elimizden çıkıyor oluşuna bir refleks olarak hiç değilse buradan tekrar başlatalım diyoruz. Istranca Dağları’nın eteklerinde Longoz Ormanları, dünyanın en değerli ormanlarıdır. Oralarda anbean birçok politikayla beraber yeşili kaybediyoruz. Biz bunlara gönülden bir kontratak yapalım burada Saray’da. Hiçbir gündem yokken sıradan bir günün akşamında ve belki de ekim için uygun olmayan bir zamanda ona rağmen yazın bile gerekirse bunu yapabiliriz. Ona uygun türler buluruz yeşillendirmeye her gün bir katkımız olur olayını ortaya koyabilmek için çok ta beklenmedik bir anda böyle bir uygulama yaptık. Seçim döneminde söylemiştim Saray’daki insani sermaye neyse onu ön plana çıkaracağız diye. Osman Tuna kardeşim bizim için önemli bir insani kapitaldir. Onun derin bilgisiyle birlikte yola çıktık. Bu fidanları gittik Lüleburgaz Devlet Fidanlığı’ndan aldık iki gün öncesinde ve bir uygulamaya koyalım dedik. Her şeye eğilmek istiyoruz. Yakın zamanda son 4 -5 günümüz kaçırmazsak eğer karalâhana bile ekelim istiyorum topraklarına. Üretimi kutsayan, üretken emeği kutsayan ve hiç değilse önemli bir meşgale çıkarıp tabiatımızı saygımızı, tabiatla bütünleşmemiz gerekir. Belki Saray’da tekrar toprağın en yüce üretken değer olduğunu, insan emeğiyle harmanlanan toprağın nelere kadir olabileceğini Türkiye’ye anlatmak için acemice yola çıktık.”
“ÇEVREMİZİN YEŞİLİNİ ARTTIRMAYI DÜŞÜNÜYORUZ”
Proje hakkında bilgi veren Çevre Gönüllüsü TESKİ Personeli Osman Tuna, “Yeşili seven herkesi seviyoruz. Biz çevremizi, Saray’ımızı, doğamızı mümkün olduğu kadar üretim çalışmalarıyla fidan tedarik ederek çevremizin yeşilini arttırmayı düşünüyoruz. Burada ben gönüllü ayağını temsil ediyorum. Belediye Başkanımız Özgen Erkiş bu konuda liderlik yaptı hatta seferberlik ilan etti. Ben kendisini tebrik ediyorum. Yeşili seviyoruz. Yeşili seven herkesi de seviyoruz”dedi.
“SARAY’IMIZ DAHA DA YEŞİL OLACAK”
Göreve yeni başlayan Saray Belediye Başkan Yardımcısı Birdal Gökdağ, “Bu ekiple çalışmaktan mutluluk duymaktayım. Bu çalışmalarımız devam edecek Saray’ımız daha da yeşil hale gelecek. Özellikle tarımsal kalkınma konusunda biz ekip olarak kararlıyız. Ciddi bu konuda planlamalarımız var, onları hayata geçireceğiz en kısa sürede.
“BAŞKA KUZEY ORMANLARI YOK
Saray Doğayı Koruma Derneği Yöneticisi Ercan Dedeoğlu, “Bulgaristan’dan başlayıp Karadeniz’e kadar devam eden Kuzey Ormanları’nın bir parçasında bulunuyoruz. Bu ormanlara çok ağır tahribatlar oluyor. Çünkü başka Kuzey Ormanları yok. Hatta ülkemizde böyle bir dokuya sahip başka bir orman yapısı da yok. Bulgaristan’dan başlayıp Karadeniz’e kadar uzanan ve bizim Kuzey Ormanları olarak adlandırdığımız grup dışında bu güzellikte, bu çeşitlilikte bir orman yok. Tahribatı önlemek için bir yandan mücadele ederken bir yandan da ilçemizi güzelleştirmek için bu tarz çalışmalarımız devam edecek” dedi.
FİDANLAR TOPRAKLA BULUŞTU
Konuşmaların ardından Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş ve katılımcılar fidanları toprakla buluşturdu.