21.7 C
Saray

Başkan Erkiş: Yüzde 60’la geleceğiz

En Çok Okunanlar

Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş, “Bugün seçim olsa aynı oyu alamayız. Ama oyumuz mutlak suretle yüzde 55’in üzerinde olur. Bir iki puanlık kayıp, iktidarın getirdiği yıpranma payı mutlaka olacaktır. Projelerimiz, çok da büyülü projelerimiz yok, meydan projelerimiz hayata geçtikten sonra bu kez yüzde 60’la geleceğiz” dedi

Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş’le yaptığımız ve ilk bölümü Özgen Erkiş: Ben sihirbaz değilim’ başlığıyla yayınlanan röportajın ikinci bölümünü okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Saray Belediyesi’ne iki adet mesire alanı kazandırdınız. Bu mesire alanları ne zaman faaliyete başlayacak?
Bahçeköy ve Yumurtadere Mesire alanlarımızın bu yazın faaliyete geçmesi zor ama sonbahara yetişir diye umut ediyorum. Yerleşim planlarının onaylanmasını bekliyoruz. Onay geldikten sonra yapım işlerine başlayacağız. Biz ihale süreçlerine girmeden kamucu bir yaklaşımla projelerimizi hayata geçirmeye çalışıyoruz. Bunun örneğini parklarımızda ortaya koymuştuk. Mesire alanlarımızda da artan inşaat maliyeleri karşısında kendi imkanlarımızla hareket edeceğiz. Pandemi sürecinde yaşanan güçlükler bizi bu konuda mahir kıldı. Yumurtadere de daha basit bir şey düşünüyoruz. Biz, lansman değerimizi yükseltecek projeyi Bahçeköy’de hayata geçireceğiz. Yakın zamanda Safaalan Mahallesindeki Mavi Göl ihaleye çıkacak. Oraya da ilgimiz var. Biz belediye olarak bir ağ örmeye çalışıyoruz. Buraya gelen insanları tabiatın çok çıplak çok vahşi çağrısından bir adım öteye taşıyalım istiyoruz. Diğer türlü tabiata küçük küçük zararlar verildiğini görüyoruz. Bu mesire alanları ile hem tabiatımıza sahip çıkacağız hem de ülke çapında Saray’ın tanıtımını yapacağız.

Hattuşa Saray Park’ta son durum nedir?
Hattuşa’nın tesisi açması için biz de sabırsızlanıyoruz. Sayın Mehmet Ali Doğan yaz ayları başlamadan açacağız diyor. Saray Belediyesi olarak şuanda kuyu başı çalışmalarını sürdürüyoruz. Önemli bir yol aldık. Hattuşa ile aramızda alacak verecek meselesi var ama önce kız bir sudan gelsin sonrasına bakarız diyorum.

Sıklıkla Fuat Ünal’a vekâlet bırakmanız kamuoyunda ‘Özgen Başkan yerine Fuat Ünal’ı hazırlıyor’ şeklinde değerlendiriliyor. Yerinize Fuat Ünal’ı hazırlıyor musunuz?
Fuat Başkan bu işlerde daha yeni sayılır. Benim başkanlığı ne Fuat Başkana ne de başka bir kişiye bırakmaya hiç niyetim yok, devam etmeye yönelik büyük bir isteğim var. Kendisi benim 40 yıllık dava arkadaşımdır ama vekâlet bırakırken bile bazen tedirgin oluyorum. Ben matematik insanıyım. Bütün ihtimalleri gözden geçirir ve tedbirlerimi alırım.

En yoğun eleştiriyi Saray Belediyesi’ne gereğinden fazla personel alımı yaptığınız için alıyorsunuz. Bu eleştiri sizce de haklı mı?
Keşke ülkemizde istihdam bedeli bu kadar ağır olmasa. Hep söyledim yine söylüyorum, alınan personeller gerekliydi. Ben bu personellerden 10 tanesini hatır belasına almışımdır. Meclis üyelerim işe alımlarda o kadar da şanslı olmadılar. Bir İnsan Kaynakları Uzmanı gibi bu meseleye yaklaştım. Bugün Saray Belediyesi eğitim faaliyetlerinde ön aldı. Spor eğitimi veriyor, müzik eğitimi veriyor ve İngilizce kursu veriyor. Bu alanların hepsinde çok kaliteli işlere imza atıyoruz. Sporun her branşında varız ve başarımız ortada. Yakın zamanda akademi programlarımız başlıyor. Saray’da aşı evi olmayan bir şeydi. Hiç ara vermeden aş evi üzerinden ihtiyacı olan vatandaşlarımıza desteğimiz sürüyor. Kamuoyu yoksulların derdi ile pek ilgilenmeye meyilli olmadığı için çok yaptığımız işler pek görünmüyor. Biz belki de yaptığımız işlerin satışını iyi yapamadık. Yoksa Sosyal Belediyeciliğin yaşandığı ve en iyi uygulandığı Türkiye’nin en iyi 10 belediyesinden birisi Saray Belediyesi’dir.

31 Mart 2019 yerel seçimlerinin sonucunda 18 bin 743 gibi rekor bir oyla göreve geldiniz. Bugün seçim olsa aynı oyu alabilir misiniz?
Bugün seçim olsa aynı oyu alamayız. Ama oyumuz mutlak suretle yüzde 55’in üzerinde olur. Bir iki puanlık kayıp, iktidarın getirdiği yıpranma mutlaka olacaktır. Projelerimiz hayata geçtikten sonra, çok da büyülü projelerimiz yok, meydan projelerimiz hayata geçtikten sonra bu kez yüzde 60’la geleceğiz.

Göreve geldikten sonra tarla veya arsa satışı yapmadınız. Ama Safaalan Mahallesi’nde önemli bir satış için hazırlık yaptığınız biliniyor. Bu satıştan gelen para Saray Belediyesi’ni düzlüğe çıkarır mı?
Bugün düzlükte olmadığımız ortada. Çukura ise oldukça yakın bir noktadayız. Buna karşın biz iktisadi anlamda dinamik bir yapı oluşturmayı başardık. Bu anlamda Fuat başkanımızı ve ekibini kutluyorum. Piyasaya likidite sorunu olmayan, yerel esnafın güven duyduğu, iş yapmaya can attığı bir iktisadi kurum haline geldik. Ama devlete borçlarımız var. Biz görevi 34-35 milyon TL borçla devralmıştık. Bugün devlete olan borçlarla birlikte yine aynı düzeyde bir borç durumu var. Piyasaya borçlarımızı 6-7 milyondan bugün 1 milyona düşürmüş durumdayız. Bu durum da piyasada sana bir hareket alanı yaratıyor. Safaalan Mahallesi’ndeki yerin satışı için çalışmalar 3-4 ay daha sürecek gibi görünüyor. Biz çok pespaye bir şekilde yer satmak istemedik. Yer satmak zorunda kalacaksak önce o yerin değerini artıralım sonra satalım anlayışında olduk. Safaalan’da satışı düşünülen yere de aynı şekilde yaklaşıyoruz. Belediye oluşumuz dokunuşlarımızdan hissedilsin istiyoruz. Plan hazırlandı, askı süreçlerini tamamlandı son olarak ilgili kurumların görüşleri alınıyor. Safaalan’da yapmak istediğimiz yeni bir yaşam biçimini çağıran, Saray’a da müjde sayılabilecek bir beşeri proje aslında. Safaalan’ın çehresini değiştirecek, Sincap Evlerini de gölgede bırakacak bir proje olacak. Çünkü daha planlı ve programlı bir yaşam alanı olacak. Çünkü kamunun gözetiminde içinde sağlık alanlarından eğitim alanlarına varıncaya dek her şeyin düşündüğü bir proje olacak ve Saray’a ayrı bir değer katacak.

Hiç girmek istemiyorum ama özel yaşantınız ve tarzınız üzerinden sizi eleştirenler var. Onlara neler söylemek istersiniz?
Tarzımla, yaşantımla yıllardır beni eleştiren bir toplam ne yazık ki hep oldu. Bu makama geldiğimde de maharetlerini esirgeyecek değillerdi. Önceleri gençliğin de verdiği bir enerjiyle aykırı sayılabilecek bir dinamizm vardı üzerimde. Şimdi daha derli topluyum ama hayatım boyunca sıradan sürüden birisi olmadım. Sunulan da sanılan da öyle değildi çünkü. Özel hayatlar insani bir kutsiyet taşır. Buralarla bu kadar ilgilenilmesi ilgilenenler açısından küçültücü gibi geliyor bana. Anlaşılır değil benim için ama şaşırtıcı da değil. Mayam böyle karılmış demek ki. Giyimimle, tarzımla ve yaptıklarımla Türkiye çapında dikkat çeken bir belediye başkanıyım. Halk beni kendisine çok yakın buluyor. Belediye başkanlığının verdiği o havayı o forsu hiç kullanmadığım için belki de böyledir. Bir tarafta kendisine 5 milyonluk makam aracı alan bir belediye başkanı tipolojisi diğer tarafta da benim gibi nerden geldiğini unutmayan bir belediye başkanı var.

- İrmet Hospital -spot_img

Benzer Haberler

- Advertisement -spot_img

Saray'dan Haberler