BATİS Sendikası gerçekleştirdiği yazılı basın açıklaması ile geçen Ağustos ayında 199 işçinin hayatını iş kazalarında kaybettiğine dikkat çekti. İş güvenliği ve iş sağlığı konusunda zaaflarında altını çizen BATİS Sendikası “İş cinayetlerinin sorumlusu siyasiler ve patronlar yargılanmalıdır.” ifadeleri açıklamada yer aldı.

Ramazan FİŞEK – Saray Gazetesi

batis-is-olumlerinin-bilancosunu-acikladi“İŞ CİNAYETLERİ 1250’YE ULAŞTI”
BATİS Sendikası gerçekleştirdiği açıklamada: “OHAL’le geçen bir ayın bilançosu: Ağustos ayında en az 199 işçi yaşamını yitirdi… Bu yıl yaşanan iş cinayetleri 1250’ye ulaştı…”
“TEKİRDAĞ İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ MECLİSİ OLARAK ACİL TALEPLERİMİZ VAR”
“İş cinayetlerinin sorumlusu siyasiler ve patronlar yargılanmalıdır, İşçi sağlığı ve iş güvenliğinin sağlanmasının en temel unsuru işçilerin sendika seçme özgürlüğüdür. İşçiler üzerinde örgütlenme özgürlüğüne dair her türlü baskı sona ermelidir…”
“ANAYASAL GÜVENCE ALTINA ALINMALIDIR”
“İş yerlerinde işçi sağlığı ve iş güvenliği kurulları kurulmalı, işler hale getirilmeli ve en az yarısını işçiler oluşturmalıdır… Başta taşeronlaşma olmak üzere her türlü güvencesiz çalıştırma biçimleri yasaklanmalıdır… Yukarıda ifade ettiğimiz talepler işçilerin en temel haklarıdır. Bu bağlamda işçi sağlığı ve iş güvenliği hakları anayasal güvence altına alınmalıdır…”ifadeleri yer aldı.