REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Saray Gazetesi

Belediye havadan ısınıyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Belediye havadan ısınıyor
1.171
25 Ocak 2019 - 8:12
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


Saray’ı çevreci enerji kaynakları olan termal ve doğal gazla buluşturan Saray Belediyesi, örnek bir çalışmaya daha imza attı. Havadan aldığı soğuk havayı ısıya çeviren Isı Pompası Sistemini Belediye binasında kullanmaya başlayan Saray Belediyesi, ısınma maliyetlerini şimdiden yüzde 40 oranında indirmiş durumda. Yenilenebilir enerji kaynağı olan havadaki mevcut ısıyı kullanarak çalışan Isı Pompası kışın Belediye Binası’nı ısıtırken, yazın da soğutacak.

Saray Belediyesi, Belediye Hizmet Binası’nın kışın ısınma, yazın da soğutma maliyetlerini düşürmek için devrim niteliğinde bir çalışmaya imza attı.
SARAY BELEDİYESİ’NDEN ÖRNEK BİR ÇALIŞMA DAHA

Saray Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen ihale sonucu Saray Belediyesi Hizmet Binası’na Enro Enerji Danışmanlık A.Ş. tarafından Isı Pompası sisteminin kurulumu yapıldı. Yaklaşık bir ay önce kurulumu yapılan ve belediye binasının ısıtma-soğutma ve sıcak su ihtiyacını karşılayan sistem, merkezi ısınma sistemleri ve doğal gaza oranla çok daha tasarruflu olması ile dikkat çekiyor. Saray’ı çevreci enerji kaynakları olan termal ve doğal gazla buluşturmasının yanı sıra Isı Pompası Sistemini Trakya’da kullanmaya başlayan ilk belediye olan Saray Belediyesi, çevreci yaklaşımıyla örnek bir çalışmaya imza atmış oldu.
“ISI POMPASI ÇEVREYE VERDİĞİMİZ DEĞERİN BİR YANSIMASI”
Saray Belediyesi’nin uzun araştırmalar sonucunda yüzde 100 çevre dostu olan Isı Pompası Sisteminde karar kıldığını ifade eden Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, “Saray Belediyesi bölgemizde çevreye verdiği önemle bilinen bir belediyedir. Gerek çevre mücadelesinde gerekse de doğalgaz ve termal gibi doğa dostu enerji kaynaklarının halka buluşturulmasında önemli mücadeleler verdik ve başarılı işlere imza attık. Aslında Isı Pompası Sistemi çevreye verdiğimiz bu değerin bir yansımasıdır. Çünkü Isı pompası kullanımı hem daha az enerji tüketerek enerji tasarrufu sağlıyor hem de düşük karbondioksit emisyonu sayesinde havayı koruyor. Bu anlamda ısı pompası başlı başına çevreci bir sistemdir. Belediye Hizmet Binamızın ısıtma-soğutma ve sıcak su ihtiyacını tasarruflu bir şekilde karşılayan bu sistem belediyemize hayırlı olsun” dedi.

ISI POMPASI NEDİR, NASIL ÇALIŞIR?
Yenilenebilir enerji kaynağı olan havadaki mevcut ısıyı değerlendirerek çalışan Isı Pompaları, standart iklimlendirme cihazlarından çok daha verimli bir şekilde ısıtma-soğutma ve sıcak su ihtiyacını karşılıyor. Örneğin; kış mevsimindesiniz ve bulunduğunuz ortamı ısıtmak istiyorsunuz. Soğuğu emmesi için hava, su veya toprak için geliştirilen bir dış motora ihtiyacınız var. Soğuğu emerek buhara dönüşten ısı pompası, bunu kompresörde sıkıştırıyor. Özel bir gazla sıkıştırılan soğuk buhar, sıcak buhara dönüştürülüyor. Bu sıcak buhar, ısı pompalarındaki su tankını ısıtıyor ve ısıtma tesisatına gönderiliyor. Ayrıca sıcak su olarak da kullanılabiliyor. Hava sıcak olduğunda ise sistem ters çalışarak ortama soğuk havada verebiliyor. Kısacası oldukça basit ve etkili bir çalışma mantığına sahip. 25 yıl ömrü olan ve enerjide yarı yarıya tasarruf sağlayan ısı pompaları sabit yatırım yapıldıktan sonra kendisini en fazla 36 ay içinde amorti ediyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Saray Gazetesi’nde yer alan yazılar kaynak gösterilerek ve bağlantı verilerek kullanılabilir.