6.7 C
Saray

Best Buddies Turkey Saray’da üçüncü yılına başladı

En Çok Okunanlar

Özel gereksinimli bireyler ile gönüllüleri birebir arkadaş yapan Best Buddies Turkey Projesi Saray’da 3. yılına başladı. Saray Mustafa Kemal Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Ali Naki Erenyol Anadolu Lisesi gönüllülerinin organize ettiği 3. eşleştirme töreni Saray Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi konferans salonunda yapıldı. 120 kişinin katıldığı eşleştirme töreninde, 8 yeni arkadaşlık kuruldu

50 ülkede 31yıldır faaliyetlerini 1.000.000’un üzerinde gönüllü ile sürdüren özel gereksinimli bireylerle, gönüllüler arasında arkadaşlık kuran Best Buddies sosyal sorumluluk projesi, Türkiye’de İstanbul, Edirne, Tekirdağ, Balıkesir, İzmir ve Manisa’da hayata geçti.

Yapılan eşleştirme törenine Saray Belediye Başkan Yardımcısı Birdal Gökdağ, Best Buddies Turkey Yurtiçi Proje Koordinatörü Recep Altınordu, okul müdürleri, okul aile birliği başkanları, ilçemizdeki rehabilitasyon merkezi yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler, gönüllü ve buddy öğrenci ve aileleri katıldılar.
EŞLEŞTİRMELERDE MUTLULUK GÖZYAŞLARI
8 gönüllü öğrenci ile özel gereksinimli birey arasında arkadaşlık köprüsü kuracak ilk adım olan eşleştirme gerçekleştirildi. 1 ay süren başvuru sürecinde yüz yüze görüşmeler yapılarak kriter eşleştirmesi tamamlanan gönüllülerin, eşleştirme anındaki coşkusunu seyirciler de heyecanla takip etti. Yaşları, ilgi alanları, oturdukları yer ve cinsiyet kriterleriyle belirlenen eşleştirmelerde ise ilk eşleştirmeyi Saray Belediye Başkan Yardımcısı Birdal Gökdağ gerçekleştirdi. Projenin çok önemli olduğundan, bunun burada gerçekleştirilmiş olmasının öneminden bahsetti. Emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu.H ayata geçen bu çapta bir sosyal sorumluluk çalışmasının öneminden bahsetti.Törende davetliler, öğretmenler,öğrenciler ve aileler gözyaşlarına hakim olamadı. Gönüllüler ve buddyler program sonunda hatıra fotoğrafı çektirdi.
SEN VARSAN ENGEL YOK
Bir öğretim yılı sürecek olan sosyal entegrasyon projesi süresince buddyler; ayda 2 kez yüz yüze, haftada 1 kez sosyal medyadan iletişim kuracak ve okul projesi kapsamında yılda 4 etkinliğe bir arada katılacaklar. Haziran ayında ise eşleşen ve eşleşmeyen tüm gönüllüler uluslararası sertifikalarını alarak çalışmadaki aktif sorumluluklarını tamamlayacaklar. Best Buddies Turkey, ülkemizde 2010 yılından beri faaliyet gösteriyor.

- İrmet Hospital -spot_img

Benzer Haberler

- Advertisement -spot_img

Saray'dan Haberler