Saray Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Samiye Beydoğan 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü nedeniyle yazılı bir basın açıklaması yaptı. Beydoğan, “Saray Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak kadınlarımıza uygulanan şiddetin her türünü kınıyoruz. Her türden baskıya, şiddete, tacize ve tecavüze sessiz kalmayacağımızı deklare ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“OMUZ OMUZA MÜCADELENİN GEREKLİLİĞİNİ HATIRLATAN BİR GÜNDÜR”
Saray Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Samiye Beydoğan 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü dolayısıyla yazılı bir basın açıklaması yaptı. Beydoğan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Birleşmiş Milletler tarafından 1999 yılında ilan edilen “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü” kadına yönelik şiddetin görünür olan ve olmayan bütün biçimlerine karşı omuz omuza mücadelenin gerekliliğini hatırlatan bir gündür. Kadına Yönelik Şiddet; kadının fiziksel, cinsel, psikolojik zarar görmesiyle ve acı çekmesi ile sonuçlanan veya sonuçlanması muhtemel olan bu tip hareketlerin tehdidini, baskıyı veya özgürlüğün keyfi engellenmesini de içeren ister özel hayatta meydana gelmiş olsun, cinsiyete dayalı her türlü şiddet anlamına gelmektedir.
“GİZLİ YAŞANAN, SAKLANAN ŞİDDET GÖRÜNÜR OLDU”
Bugün görünür olan şiddet zaten vardı. Kadınların seslerini duyurmaya ve dayanışmayı arttırmaları sonucunda kadınlar şiddeti saklamamaya, şiddetten kurtulmak için destek almaya başladılar ve gizli yaşanan, saklanan şiddet görünür olmaya başladı. Kadınlar korku duvarını aşıp, resmi kurumlara yaptıkları başvuruların onları yeterince koruyacağına güven duydukça destek alma oranı artacak, şiddetin gerçek boyutunu görmemiz mümkün olacaktır.
“KADINLARIMIZA UYGULANAN ŞİDDETİN HER TÜRÜNÜ KINIYORUZ”
Saray Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak kadınlarımıza uygulanan şiddetin her türünü kınıyor, cinsiyet ayrımcılığı olmayan, şiddet olmayan, kadınların sosyal, siyasi ve ekonomik hayatta daha çok yer aldığı bir dünya hak ettiğini bir kez daha dile getiriyoruz. Her türden baskıya, şiddete, tacize ve tecavüze karşı sessiz kalmayacağımızı deklere ediyoruz.”