23.7 C
Saray

Binler haykırdı: Saros’uma dokunma

En Çok Okunanlar

Keşan’a bağlı Sazlıdere ve Gökçetepe köyleri arasındaki Saros Körfezi kıyısına BOTAŞ tarafından yapılan Likit Doğal Gaz Taşıma Yükleme Limanı (FSRU) inşaatının durdurulması için ‘Saros’uma dokunma’ mitingi düzenlendi

Keşan’da, Anafartalar Caddesi’nde sivil toplum örgütleri ve bazı siyasi parti temsilcilerinin de katılımıyla toplanan binlerce kişi, açtıkları pankart ve ellerinde taşıdıkları dövizlerle sloganlar atarak, Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü.
SAROS’A ADALET İSTİYORUZ
Meydanda konuşma yapan Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, FSRU inşaatının durdurulması için Saros Dayanışma Gönüllüleri ve Kent Konseyi’nin yürüttüğü hukuki süreç hakkında bilgi verdi. Karagöz, “Saros’a adalet istiyoruz. Bugün burada bu coşku, bu katılım herhalde sağır kulakları açmış, kör gözleri parlatmıştır. Burada halkın gerçeğini görmüşlerdir. Umarız ki biz mitingi sonlandırdığımızda yetkililer, gidip makineleri bağlar, mahkeme kararlarını uygularlar. 2’nci ÇED davamız kaldı sadece. 4 Ağustos’ta Edirne İdare Mahkemesi’nde, duruşmalı mahkememiz var. Bugün buraya katılan kitlenin 3-5 katını oraya taşımaya var mısınız? Bu memlekette hakimler var, yargıçlar var. Bunu düzelteceğimize inanıyoruz” dedi.

HALUK LEVENT’TEN DESTEK
Mitinge Haluk Levent de destek verdi. Elinde ‘Saros’a dokunma’ dövizi ile sahneye çıkan ünlü şarkıcı, “Hepinizin buraya gelişi çok değerli ve çok önemli. Çevre mücadelesi sadece yeşil anlayışı mücadelesi değil. Bir yaşam mücadelesi” dedi.
Levent konuşmasında “Komşularınıza; yok olan denizin değil bizim olduğunu, Keşan’ın yok olduğunu, Saros’un yok olduğunu hissettirin. Çocuklarımızın, yakınlarında bir güzellik göremeyeceklerini anlamalarını hissettirin. Bu çevre olayı değil. Bu senin olayın ya, senin yüreğin ya. Artık bunun bilinmesi gerek” ifadelerine yer verdi.
Miting daha sonra Haluk Levent’in şarkıları ile devam etti.

 

- İrmet Hospital -spot_img

Benzer Haberler

- Advertisement -spot_img

Saray'dan Haberler