REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Saray Gazetesi

‘BOTAŞ’ın ÇED olumlu raporu iptal edilsin’ başvurusu

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
‘BOTAŞ’ın ÇED olumlu raporu iptal edilsin’ başvurusu
1.088
21 Ağustos 2019 - 13:57
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Saray Doğayı Koruma Derneği, BOTAŞ tarafından gerçekleştirilen TürkAkımı Kara Kısmı I. Kısım Doğal Gaz Boru Hattı Projesi’nde ÇED Raporu’na aykırı olarak ruhsat alanı dışında ağaç kesimi yapılmasının yanı sıra ruhsat alanı içinde de taahhüt edilenden fazla ağaç kesimi yapıldığını belirterek Kırklareli Valiliğine ÇED olumlu kararının iptali için başvuruda bulundu.
Saray Doğayı Koruma Derneği, Kıyıköy ve Saray’da büyük bir orman tahribatına neden olan TürkAkımı Kara Kısmı I. Kısım Doğal Gaz Boru Hattı Projesi’ne karşı hareket geçti.
“RUHSAT ALANI DIŞINDA AĞAÇ KESİMİ YAPILMIŞ”
BOTAŞ tarafından gerçekleştirilen boru hattı projesinin ÇED Raporu’na aykırı bir şekilde ilerlediğini belirten Saray Doğayı Koruma Derneği, Kırklareli Valiliğine ÇED olumlu kararının iptali için başvuruda bulundu. Saray Doğayı Koruma Derneği Başkanı Avukat Mustafa Kurtul Karabulutlar tarafından Kırklareli Valiliğine yapılan başvuru şu şekilde:
“TürkAkımı Kara Kısmı I.Kısım Doğal Gaz Boru Hattı Projesi ile ilgili, Kırklareli İli Vize ilçesi Kıyıköy Beldesinde sınırları içerisinde Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş (BOTAŞ) tarafından gerçekleştirilen Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Raporu’na aykırı olarak ruhsat alanı dışında ağaç kesimi yapılmış; ayrıca ruhsat alanı içinde de taahhüt edilenden fazla ağaç kesimi yapılmıştır.
“BORU HATTI İÇME SUYU KAYNAKLARINA ZARAR VERİYOR”
Ayrıca, boru hattının ilk 27 kilometresi tamamı orman alanı olan güzergâh üzerinde bölge içme suyunu karşılayan Pabuç Dere, Kazan Dere, Vize Dere ve Kuru Dere yer almaktadır. ÇED Raporuna aykırı bir biçimde dere yataklarına da ağır zararlar verildiği gözlemlenmektedir. Proje sahası içerisinde 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planına göre de içme kullanma suyu mutlak, kısa, orta ve uzun mesafeli koruma alanları, yeraltı suları besleme alanları ve aşırı yeraltı suyu çekim alanları bulunmaktadır.
“İPTALİNİ TALEP EDİYORUZ”
TürkAkımı Kara Kısmı I.Kısım Doğal Gaz Boru Hattı Projesi mevcut hali ve uygulama biçimiyle ulusal ve uluslararası mevzuata, ÇED yönetmeliğine ve ÇED raporuna aykırıdır. Bu gerekçelerle küresel iklim krizinin kendini apaçık gösterdiği, ülkemizin hızla su fakiri bir konuma doğru ilerlediği, yaşamın kaynağı suların açıkça tehlikede olduğu bir zamanda insan yaşamını, sağlığını, geleceğini tehlikeye atan ve doğayı tahrip eden TürkAkımı Kara Kısmı I. Kısım Doğal Gaz Boru Hattı Projesi’ne verilen ÇED olumlu kararının 2872 sayılı kanunun 15. maddesi uyarınca çok ivedi iptal edilmesini talep ederiz.”

 

 

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Saray Gazetesi’nde yer alan yazılar kaynak gösterilerek ve bağlantı verilerek kullanılabilir.